Obnova Ukrajiny si vyžiada viac než 410 miliárd amerických dolárov, odhaduje Svetová banka
- 18:53 22.03.2023
- Washington

Najnovšia prognóza predstavuje sumu o vyše 60 miliárd USD vyššiu, než predstavoval odhad spred šiestich mesiacov.
Rekonštrukcia a obnova vojnou zničenej Ukrajiny si vyžiada viac než 410 miliárd USD. Uviedla to v stredu Svetová banka (SB), ktorá vychádza z prognózy vypracovanej spoločne s ukrajinskou vládou, Organizáciou Spojených národov a Európskou komisiou. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
Svetová banka oznámila, že na základe novej prognózy dosiahnu náklady na obnovu Ukrajiny približne 411 miliárd USD (381,08 miliardy eur). V septembri minulého roka boli náklady vyčíslené na 349 miliárd USD.
Najnovší odhad predpokladá, že Kyjev bude len v tomto roku potrebovať na prioritné investície do obnovy približne 14 miliárd USD. „Energetická infraštruktúra, bývanie, kritická infraštruktúra, ekonomika a humanitárne odmínovanie sú v tomto roku našimi piatimi prioritami,“ povedal ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. Zároveň dodal, že uvedené údaje nezahrnujú škody na infraštruktúre, domoch a podnikoch na okupovaných územiach. Akonáhle sa ich podarí oslobodiť, ukrajinské úrady začnú v týchto oblastiach s rekonštrukčnými prácami.
Najnovšia suma 411 miliárd USD predstavuje 2,6-násobok odhadovaného hrubého domáceho produktu (HDP) Ukrajiny za rok 2022. Najvyššie náklady si podľa Svetovej banky vyžiada rekonštrukcia v oblasti dopravy, za ňou nasleduje bývanie a energetika. „Obnova Ukrajiny bude trvať niekoľko rokov,“ povedala viceprezidentka Svetovej banky pre Európu a Strednú Áziu Anna Bjerdeová, podľa ktorej budú potrebné okrem verejného sektora aj vysoké investície zo strany súkromného sektora.
Správa zverejnená v stredu zároveň uvádza, že odhad nákladov na obnovu Ukrajiny „je potrebné považovať za minimum, keďže s pokračovaním vojny sa náklady budú ďalej zvyšovať“. Na druhej strane, škody mohli byť ešte vyššie, na odhadovanej úrovni ich zatiaľ drží fakt, že najväčšie škody sú na územiach, ktoré už predtým boli bojmi výrazne poškodené.

Európska komisia predĺžila obmedzenia dovozu 4 agrokomodít z Ukrajiny do 15. septembra
Európska komisia predĺžila do 15. septembra platnosť dohody s piatimi štátmi EÚ susediacimi s Ukrajinou vrátane Slovenska.

Nagel: ECB bude možno musieť pokračovať vo zvyšovaní sadzieb aj po lete
Európska centrálna banka potrebuje ešte niekoľko ďalších zvýšení úrokových sadzieb, aby obmedzila infláciu. A nie je isté, či sadzby dosiahnu toto leto svoj vrchol.

Prezidentka vetovala novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov
Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok vetovala novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov. Navrhuje, aby zákon nebol prijatý ako celok.

Peskov: OPEC+ je dôležité pre stabilitu globálnych energetických trhov
Spolupráca krajín v rámci zoskupenia OPEC+, ktoré združuje popredných producentov ropy, je podľa hovorcu Kremľa dôležitá pre udržanie stability na globálnych trhoch s energiami.

Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať, prilepšíte si už od augusta
Poisťovňa sumy prepočíta automaticky a rozhodne zo zákona, poberatelia dôchodku nemusia o zvýšenie žiadať.