• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 3.6.2023Meniny má Karolína
17°Bratislava

Ako vplýva jablčný ocot na psoriázu. Skutočne ju dokáže liečiť?

  • 7:24 22.03.2023
  • Bratislava
Ako vplýva jablčný ocot na psoriázu. Skutočne ju dokáže liečiť?

Jablčný ocot si mnohí ľudia trpiaci psoriázou nanášajú na telo a pokožku hlavy.

Pacienti trpiaci psoriázou majú niekoľko možností liečby, ktorú predpisujú dermatológovia, vrátane liekov, mastí či svetelnej terapie. Mnohí jedinci s týmto autoimunitným ochorením sa však spoliehajú na prírodné prostriedky ako alternatívu alebo doplnok k liečbe. Spomedzi prírodných liekov na psoriázu sa jablčný ocot stal jedným z najobľúbenejších.

Mnohí pritom jablčný ocot užívajú v snahe schudnúť či zlepšiť trávenie. Iní ho aplikujú na kožu, napríklad po poštípaní komármi. Niektorí ho využívajú pri liečbe plesní na nohe a nechtoch. Jablčný ocot má totiž antimikrobiálne vlastnosti a posilňuje prirodzenú imunitu. Ničí baktérie prostredníctvom kyseliny octovej. Kyselina pôsobí aj ako exfoliačný prostriedok, ktorý odstraňuje odumreté vrstvy kože, takže psoriatická pokožka je menej šupinatá.

Jablčný ocot treba riediť

Ak chcete aplikovať jablčný ocot priamo na pokožku, mali by ste ho predtým nariediť vodou v pomere 1:1. Čistý ocot môže pokožku popáliť. Jablčný ocot má hodnotu pH okolo 3, čo je hodnota podobná citrónovej šťave. Ak teda ocot necháte na pokožke pridlho, môžete si spôsobiť popáleniny podobné chemickým.

Ak chcete podporiť obnovu pokožky, môžete vyskúšať skôr kyselinu salicilovú. V prípade použitia octového roztoku si nezabudnite pokožku po použití opláchnuť. Jablčný ocot by ste nemali nanášať na poranenú alebo krvácajúcu pokožku. Okrem použitia octu na pokožku hlavy sa môže zriedený ocot použiť na obklad na upokojenie zapálenej pokožky.

Má pitie jablčného octu vplyv na psoriázu?

Niektorí zástancovia prírodnej liečby tvrdia, že jablčný ocot sa po vstrebaní do tela stáva menej kyslým a teda viac zásaditým. Jablčný ocot podľa nich zlepšuje celkové zdravie čriev a acidobázickú rovnováhu, čo môže následne pomôcť znížiť zápaly. Tento vplyv však zatiaľ nepotvrdili žiadne vedecké výskumy.

Jedna štúdia na zvieratách zistila, že jablčný ocot je ako protizápalový prostriedok neúčinný. Na druhej strane existujú dôkazy, že príjem octu môže mať určité zdravotné výhody. Štúdia z roku 2018 naznačila, že ocot môže pomôcť kontrolovať hladinu cukru v krvi, čím sa možno znižuje riziko cukrovky. Ďalšia štúdia ukázala, že ocot môže pomôcť znížiť telesnú hmotnosť a objem tuku u obéznych ľudí.

Zatiaľ však nebolo zverejnených dostatok štúdií na túto tému. Ak chcete začať piť jablčný ocot, neužívajte ho neriedený. Medzi potenciálne zdravotné riziká patrí poškodenie zubnej skloviny, pálenie sliznice pažeráka a žalúdočné ťažkosti.

Ďalšie prírodné lieky na psoriázu

Niekedy sa na zlepšenie príznakov psoriázy používajú kúpele v minerálnej vode, akupunktúra, joga a meditácia. Hoci väčšina týchto prístupov je bezpečná, pred vyskúšaním akejkoľvek novej liečby by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

Bežným liekom na psoriázu sú krémy s kortikosteroidmi. Ak ich však ľudia nechcú užívať, jablčný ocot je bezpečná alternatíva, ktorá nemá vedľajšie účinky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedirect.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bolesť alebo artritída? Týchto 6 znakov prezradí, či vám koleno signalizuje závažné ochorenie

Bolesť alebo artritída? Týchto 6 znakov prezradí, či vám koleno signalizuje závažné ochorenie

DNES - 7:37Zdravie

Artritída neraz ako prvé postihuje kolenné kĺby. Ako však zistiť, či ide skutočne o toto vážne zápalové ochorenie?

Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte

Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte

VČERA - 19:58Zdravie

​Bojujete pravidelne počas menštruácie s kŕčmi a bolesťou? Možno niečo robíte nesprávne.

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí

VČERA - 18:18Zdravie

Všetci si spomíname na varovanie pred rozliatou ortuťou z teplomera. Prečo by sme sa tejto látky nemali dotýkať a čo hrozí, ak toto varovanie odignorujeme?

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

8:45 01.06.2023Zdravie

Zabúdate? Nová štúdia naznačuje, že možno potrebujete vo svojej strave viac červeného vína a čerešní.

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

18:05 31.05.2023Zdravie

Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.