• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

Matcha čaj má prekvapivý vplyv na psychiku

  • 20:25 18.03.2023
  • Svet
Matcha čaj má prekvapivý vplyv na psychiku

Obľúbený prášok má účinok aj na duševné zdravie.

Matcha je tradičný japonský čaj, ktorý je známy svojou špecifickou chuťou, prípravou a má aj mnohé zdravotné výhody. Podľa vedcov môže matcha zlepšiť náladu a duševnú výkonnosť. Výskumníci z Japonska sa v štúdii pozreli na antidepresívne účinky práškového čaju matcha.

Ako ukázal výskum publikovaný v akademickom žurnále Nurients, prášok matcha aktivuje dopaminergné nervové obvody a zmierňuje depresiu u niektorých myší v závislosti od predchádzajúceho duševného stavu zvieraťa. Podľa vedcov by viac takýchto štúdií mohlo pomôcť vyvinúť lepšie antidepresíva.

Depresia je v súčasnosti najrozšírenejšou duševnou poruchou na svete. Hoci sa nástup depresie u jednotlivých ľudí líši, predpokladá sa, že choroba je spôsobená znížením hladín dopamínu v mozgu.

Dopamín je neurotransmiter a hormón, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri zlepšovaní nálady a spôsobuje, že sa človek cíti šťastný, úspešný a motivovaný. A hoci boli vyvinuté rôzne antidepresíva na kompenzáciu nízkej hladiny dopamínu, prinášajú so sebou mnoho vedľajších účinkov. Okrem toho sa u ľudí môže vyvinúť rezistencia na antidepresíva, ktorá si časom vyžaduje vyššie dávky alebo častú zmenu liekov. Tieto problémy dali vedcom podnet na hľadanie prírodných produktov s antidepresívnymi účinkami.

Jedným z takýchto produktov je čaj matcha, ktorý si v poslednom čase získal popularitu. Získava sa z listov Camellia sinensis. Ukázalo sa, že konzumácia tohto čaju zmierňuje správanie podobné úzkosti u myší tým, že aktivuje funkcie dopamínu prostredníctvom signalizácie dopamínového receptora D1. Výsledné zvýšenie dopamínu by mohlo zlepšiť aj príznaky depresie. Doktor Yuki Kurauchi z Kumamoto University viedol tím výskumníkov, ktorí skúmali účinky práškového čaju matcha u sociálne izolovaných myší.

Perorálne podávanie suspenzie čaju matcha znížilo úroveň depresie u myší citlivých na stres. Imunohistochemická analýza myších mozgov odhalila aktiváciu prefrontálneho kortexu a nucleus accumbens u myší citlivých na stres po tom, ako skonzumovali čajovú suspenziu. Tieto oblasti tvoria dôležitú súčasť dopaminergného okruhu a sú kľúčové pre kontrolu hladiny dopamínu v mozgu. No u myší tolerujúcich stres tento účinok nebol pozorovaný.

Toto tvrdenie ešte viac potvrdilo ďalšie zistenie - podanie blokátora dopamínových receptorov D1 myšiam citlivým na stres negovalo antidepresívne účinky čajovej suspenzie. Kurauchi uviedol:

"Tieto výsledky naznačujú, že čajový prášok matcha spôsobuje antidepresívny účinok aktiváciou dopaminergného systému mozgu, pričom tento účinok je ovplyvnený duševným stavom jedinca."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, mdpi.com, neurosciencenews.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

VČERA - 18:48Zdravie

Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

20:01 04.06.2023Zdravie

​O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

19:08 04.06.2023Zdravie

Vďaka týmto potravinám vám budú vlasy rásť rýchlejšie a zlepší sa aj ich kvalita.

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

18:00 04.06.2023Zdravie

Ak spozorujete tieto príznaky, neváhajte a navštívte svojho praktického lekára.