• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.6.2023Meniny má Lenka
12°Bratislava

Marosz podľa Hlasu nelegálne zamestnáva bývalých poslancov OĽANO v pozemkovom fonde

  • 13:23 16.03.2023
  • Bratislava
Marosz podľa Hlasu nelegálne zamestnáva bývalých poslancov OĽANO v pozemkovom fonde

Šéf Slovenského pozemkového fondu mal v inštitúcii zamestnať aj vlastného syna.

Poslanec Národnej rady SR a člen predsedníctva mimoparlamentného Hlasu-SD Róbert Puci vo štvrtok ráno podal podnet na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) na vykonanie kontroly v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) pre podozrenie z porušenia povinností pri správe majetku štátu. Predstavitelia politickej strany o tom informovali vo štvrtok na tlačovej konferencii.

Generálny riaditeľ, vyštudovaný katechét a bývalý poslanec OĽANO Ján Marosz preukazuje mimoriadnu kreativitu pri najímaní skrachovaných politrukov OĽANO, ktorí nedisponujú žiadnymi odbornosťami v oblasti pozemkového práva. Platí im dokonca výrazne vyššie mzdy ako samotným zamestnancom a odmieta dodať informácie poslaneckému prieskumu,“ uviedol Puci.

Ako informovali v posledných dňoch viaceré médiá, generálny riaditeľ zamestnáva na SPF desiatky dohodárov, ktorých mzdy by mali byť o polovicu vyššie oproti zamestnancom fondu. Mená dohodárov pritom šéf SPF z OĽANO odmieta zverejniť, pričom podľa medializovaných informácií sú medzi nimi ľudia ako bývalý poslanec OĽANO Miroslav Sopko s manželkou či cukrár Ján Berceli, ktorý za OĽANO kandidoval do parlamentu z 95. miesta a len nedávno musel odísť z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho. Šíria sa dokonca informácie, že takto vyplácal aj vlastného syna,“ dodal poslanec.

Puci tiež uviedol, že v poslednom čase sa k nim dostávajú podnety od starostov, naposledy z piatich okresov na východe SR, poľnohospodárov, občanov a rôznych organizácií, že SPF s nimi nekomunikuje, nemajú podpísané nájomné zmluvy a dochádza k neoprávneným výpovediam nájomných zmlúv.

Od prepuknutia tohto škandálu OĽANO sa nám ozýva čoraz viac zástupcov samospráv, občanov i poľnohospodárov, ktorí poukazujú na nekalé konanie nominantov hnutia Igora Matoviča v tejto inštitúcii. Dokonca vo viacerých prípadoch majú podozrenie zo spáchania trestných činov,“ zdôraznil Puci. Hlas-SD preto žiada povereného premiéra Eduarda Hegera, aby bezodkladne požiadal ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana o odvolanie súčasného generálneho riaditeľa, uzavrela hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková.

SPF obvinenia odmietol. „Nedávne výhrady, obvinenia a osočovania, ktoré sa objavili v médiách, poškodzujú dobré meno fondu, urážajú súčasných zamestnancov a vedome šíria nepravdy,“ uvádza.

Vyjadril sa aj k zákazu vydávania svojich súhlasných stanovísk. Uviedol, že ho vydal generálny riaditeľ len pre výstavbu stavieb súkromných osôb a developerov na pozemkoch vo vlastníctve SR, čím sa podľa SPF zastavili nekalé praktiky zavedené vo fonde. „Výnimky z tohto zákazu boli udelené výlučne na verejnoprospešný účel,“ dodal fond.

Hovorca predsedu vlády SR Matej Neumann reagoval, že Heger sa v utorok po tlačovej konferencii na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyjadril, že v najbližších dňoch bude vyhlásené transparentné výberové konanie na nového šéfa SPF. Podrobnosti zverejnia na budúci týždeň.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Aktivisti chcú poznať, aké ingrediencie víno obsahuje

Aktivisti chcú poznať, aké ingrediencie víno obsahuje

VČERA - 12:27Ekonomické

Európski vinári budú musieť prezradiť zákazníkom svoje ingrediencie, ale len na webovej stránke a nie na etikete.

Každý štvrtý zamestnanec na Slovensku pracuje v inom okrese, ako býva

Každý štvrtý zamestnanec na Slovensku pracuje v inom okrese, ako býva

VČERA - 9:42Ekonomické

V dôsledku ekonomických rozdielov medzi regiónmi si ľudia hľadajú prácu aj mimo hraníc svojho okresu.

Prezidentka odobrila zníženie pokút za neuhradené mýto u nákladných áut

Prezidentka odobrila zníženie pokút za neuhradené mýto u nákladných áut

19:09 02.06.2023Ekonomické

Pokuty za neuhradenie mýta pre prevádzkovateľov nákladných áut sa znížia.

Do vzniku nároku na materské sa bude zarátavať aj štúdium

Do vzniku nároku na materské sa bude zarátavať aj štúdium

18:38 02.06.2023Ekonomické

Nárok na materské má poistenkyňa, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Smer-SD chce vrátiť štátnu bonifikáciu hypotekárnych úverov

Smer-SD chce vrátiť štátnu bonifikáciu hypotekárnych úverov

17:16 02.06.2023Ekonomické

Opozičná strana Smer-SD plánuje v prípade úspechu vo voľbách zavedenie štátnej bonifikácie hypotekárnych úverov.