• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 25.3.2023Meniny má Marián
11°Bratislava

Marosz podľa Hlasu nelegálne zamestnáva bývalých poslancov OĽANO v pozemkovom fonde

  • 13:23 16.03.2023
  • Bratislava
Marosz podľa Hlasu nelegálne zamestnáva bývalých poslancov OĽANO v pozemkovom fonde

Šéf Slovenského pozemkového fondu mal v inštitúcii zamestnať aj vlastného syna.

Poslanec Národnej rady SR a člen predsedníctva mimoparlamentného Hlasu-SD Róbert Puci vo štvrtok ráno podal podnet na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) na vykonanie kontroly v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) pre podozrenie z porušenia povinností pri správe majetku štátu. Predstavitelia politickej strany o tom informovali vo štvrtok na tlačovej konferencii.

Generálny riaditeľ, vyštudovaný katechét a bývalý poslanec OĽANO Ján Marosz preukazuje mimoriadnu kreativitu pri najímaní skrachovaných politrukov OĽANO, ktorí nedisponujú žiadnymi odbornosťami v oblasti pozemkového práva. Platí im dokonca výrazne vyššie mzdy ako samotným zamestnancom a odmieta dodať informácie poslaneckému prieskumu,“ uviedol Puci.

Ako informovali v posledných dňoch viaceré médiá, generálny riaditeľ zamestnáva na SPF desiatky dohodárov, ktorých mzdy by mali byť o polovicu vyššie oproti zamestnancom fondu. Mená dohodárov pritom šéf SPF z OĽANO odmieta zverejniť, pričom podľa medializovaných informácií sú medzi nimi ľudia ako bývalý poslanec OĽANO Miroslav Sopko s manželkou či cukrár Ján Berceli, ktorý za OĽANO kandidoval do parlamentu z 95. miesta a len nedávno musel odísť z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho. Šíria sa dokonca informácie, že takto vyplácal aj vlastného syna,“ dodal poslanec.

Puci tiež uviedol, že v poslednom čase sa k nim dostávajú podnety od starostov, naposledy z piatich okresov na východe SR, poľnohospodárov, občanov a rôznych organizácií, že SPF s nimi nekomunikuje, nemajú podpísané nájomné zmluvy a dochádza k neoprávneným výpovediam nájomných zmlúv.

Od prepuknutia tohto škandálu OĽANO sa nám ozýva čoraz viac zástupcov samospráv, občanov i poľnohospodárov, ktorí poukazujú na nekalé konanie nominantov hnutia Igora Matoviča v tejto inštitúcii. Dokonca vo viacerých prípadoch majú podozrenie zo spáchania trestných činov,“ zdôraznil Puci. Hlas-SD preto žiada povereného premiéra Eduarda Hegera, aby bezodkladne požiadal ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana o odvolanie súčasného generálneho riaditeľa, uzavrela hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková.

SPF obvinenia odmietol. „Nedávne výhrady, obvinenia a osočovania, ktoré sa objavili v médiách, poškodzujú dobré meno fondu, urážajú súčasných zamestnancov a vedome šíria nepravdy,“ uvádza.

Vyjadril sa aj k zákazu vydávania svojich súhlasných stanovísk. Uviedol, že ho vydal generálny riaditeľ len pre výstavbu stavieb súkromných osôb a developerov na pozemkoch vo vlastníctve SR, čím sa podľa SPF zastavili nekalé praktiky zavedené vo fonde. „Výnimky z tohto zákazu boli udelené výlučne na verejnoprospešný účel,“ dodal fond.

Hovorca predsedu vlády SR Matej Neumann reagoval, že Heger sa v utorok po tlačovej konferencii na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyjadril, že v najbližších dňoch bude vyhlásené transparentné výberové konanie na nového šéfa SPF. Podrobnosti zverejnia na budúci týždeň.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pod Strečnom sa začali práce na odstraňovaní tretieho jazdného pruhu

Pod Strečnom sa začali práce na odstraňovaní tretieho jazdného pruhu

DNES - 12:24Ekonomické

Cestári začali v sobotu s prácami na zmene vodorovného dopravného značenia na ceste pod Strečnom. Celý deväťkilometrový úsek bude dvojpruhový.

Banské múzeum zničil požiar a nemá poistku, podľa MŽP má právnu subjektivitu

Banské múzeum zničil požiar a nemá poistku, podľa MŽP má právnu subjektivitu

DNES - 10:35Ekonomické

Slovenské banské múzeum, ktoré zničil požiar, sa na peniaze z poisťovne spoliehať nemôže, pretože nemá poistku.

Ceny ropy prudko klesajú, dôvodom je banková kríza

Ceny ropy prudko klesajú, dôvodom je banková kríza

VČERA - 16:49Ekonomické

Ceny ropy na konci týždňa prudko klesli. Dôvodom sú obavy týkajúce sa zdravia bankového sektora.

Minimálna hodnota stravných lístkov by sa mala zvýšiť

Minimálna hodnota stravných lístkov by sa mala zvýšiť

VČERA - 16:39Ekonomické

Minimálna hodnota stravného lístka by mala dosiahnuť 5,48 eura. Návrh je v legislatívnom procese.

Eurosummit naznačil, že inflácia klesá a energetická kríza je na ústupe, hodnotí Heger

Eurosummit naznačil, že inflácia klesá a energetická kríza je na ústupe, hodnotí Heger

VČERA - 16:32Ekonomické

Dôraz na reformy je novým prvkom pri úprave rozpočtových pravidiel, ktoré Slovensko víta. Uviedol to v piatok dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger po skončení samitu EÚ v Bruseli.