• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 3.6.2023Meniny má Karolína
16°Bratislava

Toxická pozitivita vás ničí, nemýľte si ju s optimizmom

  • 16:26 15.03.2023
  • Bratislava
Toxická pozitivita vás ničí, nemýľte si ju s optimizmom

Spracovať negatívne emócie nie je ľahké, no ich popieranie dokáže narobiť veľa škody.

Toxická pozitivita je akt vyhýbania sa, potláčania alebo odmietania negatívnych emócií alebo skúseností. Môže to mať formu popierania svojich vlastných emócií alebo niekoho iného, ktorý popiera vaše emócie a namiesto toho trvá na pozitívnom myslení.

Hoci odsunúť ťažké emócie nabok je niekedy potrebné, ich popieranie je z dlhodobého hľadiska je škodlivé, pretože môže ľuďom brániť v spracovaní ich emócií a prekonaní ich trápenia, píše portál Psychology Today.

Samozrejme, nie je nič zlé na prejavovaní pozitivity, optimizmu a vďačnosti – tieto vlastnosti pomáhajú ľuďom prekvitať. Pozitivita sa stáva problematickou len vtedy, keď funguje na princípe odmietania negatívnych skúseností.

Toxická pozitivita nie je oficiálny psychologický termín či diagnóza. Jednoducho len opisuje vzorec správania.

Toxická pozitivita vs. optimizmus
Je možné byť optimistom zoči-voči ťažkým skúsenostiam a výzvam. Ľuďom, ktorí prechádzajú traumou, však netreba hovoriť, aby zostali pozitívni či dávať im najavo pohŕdanie za to, že neberú všetko pozitívne.

Ako spoznať toxickú negativitu

Medzi potenciálne príznaky toxickej pozitivity patria:

  • Popieranie akýchkoľvek negatívnych emócií
  • Neuznávanie dôležitosti prirodzených emócií
  • Pocit viny
  • Neschopnosť rešpektovať emocionálne zážitky iných ľudí
  • Emocionálne zahanbovanie druhých

Kedy sa pozitivita zmení na toxickú?

Niekedy môže byť ťažké rozlíšiť pozitivitu od toxickej pozitivity.

Ak vám známy povie: „Pozri sa na svetlú stránku veci.”, nemusí to znamenať, že ignoruje vaše utrpenie. Ale ak niekto sústavne odmieta vaše negatívne emócie a nabáda výs konať spôsobom, ktorý nezodpovedá vašim pocitom, môže ísť o toxickú pozitivitu.

Pozitivita je tiež v určitých situáciách obzvlášť neužitočná. Používanie pozitivity, keď je ohrozená identita človeka, napríklad v prípade prežívania rasového útlaku, tiež vedie k ďalším problémom. Povzbudzovanie niekoho, aby používal stratégiu emočnej regulácie, v ktorej nie je skúsený, tiež neprospeje pohode.

Ako zvládnuť negatívne emócie

S negatívnymi emóciami je ťažké sa vysporiadať – to však neznamená, že by ste ich nemali cítiť. Cítiť všetky naše emócie naplno, či už pozitívne alebo negatívne, je súčasťou ľudského bytia a navigácie vo svete.

Potláčanie emócií nielenže nedokáže vyriešiť základný problém, ale môže tiež spôsobiť vinu, hanbu, smútok a úzkosť. Môže sa to dokonca vypomstiť zväčšovaním potláčaných pocitov.

Emócie obsahujú dôležité informácie, môžu ukázať cestu k zmenám, ktoré vedú k naplneniu, šťastiu a zmyslu. Skutočný emocionálny prejav tiež podporuje autentickosť, ktorá je základnou zložkou pohody.

Ako sa vyhnúť toxickej pozitivite

Ak na sebe spoznáte príznaky toxickej pozitivity, tak existujú veci, ktoré môžete urobiť pre rozvoj zdravšieho a podpornejšieho prístupu.

Vybudujte si postoj, že „je v poriadku nebyť v poriadku“. Namiesto toho, aby ste zastávali názor, že negatívny postoj nie je v poriadku, akceptujte ho. Pripomeňte si, že ak sa niekto necíti dobre, je to úplne prijateľné.

Zvládajte svoje negatívne emócie, ale nepopierajte ich. Negatívne emócie môžu spôsobiť stres, ak nie sú kontrolované. Ale môžu tiež poskytnúť dôležité informácie, ktoré vedú k prospešným zmenám, radí portál Very Well Mind.

Zamerajte sa na počúvanie druhých a prejavovanie podpory. Keď niekto vyjadrí ťažkú emóciu, neuzatvárajte ho toxickou pozitivitou. Namiesto toho mu dajte vedieť, že to, čo cíti, je normálne a vy ho počúvate.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MB, psychologytoday.com, verywellmind.com, todayonline.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte

Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte

VČERA - 19:58Zdravie

​Bojujete pravidelne počas menštruácie s kŕčmi a bolesťou? Možno niečo robíte nesprávne.

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí

VČERA - 18:18Zdravie

Všetci si spomíname na varovanie pred rozliatou ortuťou z teplomera. Prečo by sme sa tejto látky nemali dotýkať a čo hrozí, ak toto varovanie odignorujeme?

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

8:45 01.06.2023Zdravie

Zabúdate? Nová štúdia naznačuje, že možno potrebujete vo svojej strave viac červeného vína a čerešní.

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

18:05 31.05.2023Zdravie

Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.

Hemoroidy môžu spočiatku pôsobiť bezpríznakovo. Ako vyzerá hemoroidálny atak?

Hemoroidy môžu spočiatku pôsobiť bezpríznakovo. Ako vyzerá hemoroidálny atak?

9:08 31.05.2023Zdravie

Ľudia by v prípade krvácanie nemali odkladať návštevu lekára, ktorý ochorenie správne identifikuje, vylúči rakovinu a prípadne zamedzí pokročilému štádiu.