• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

Najčastejší spúšťač tinitu? Toto tvrdí až tretina tých, ktorým nepríjemne píska v ušiach

  • 8:54 22.02.2023
  • Londýn
Najčastejší spúšťač tinitu? Toto tvrdí až tretina tých, ktorým nepríjemne píska v ušiach

Pri pískaní v ušiach je už neskoro myslieť na prevenciu. Toto označuje za najčastejší spúšťač až tretina pacientov s tinitom.

Britská prieskumná agentúra OnePoll podnikla prieskum, v rámci ktorého občanom poskytla aj niekoľko tipov, ako si chrániť zdravie sluchu. Lekári totiž odhadujú, že až tretina všetkých Britov sa počas života stretne s tinitom.

Britská Národná zdravotnícka služba (NHS) rozumie pod pojmom tinitus počutie zvukov, ktoré nemajú pôvod v okolitom svete, ale vnútri tela. Často sa označuje ako „zvonenie v ušiach“, hoci zvuk môže mať aj podobu, bzučania, hučania, vŕzgania, syčania či pískania.

Prieskum na vzorke 1000 respondentov vo veku nad 40 rokov, ktorí trpia poruchami sluchu, ukázal, že 82 percent z nich priznáva, že v mladom veku považovali bezchybný sluch za samozrejmosť. 48 percent z nich si želá, aby sa mohli vrátiť späť v čase a lepšie si chrániť uši.

Viac ako tretina opýtaných (35 percent) považuje za príčinu zhoršeného sluchu počúvanie hlasnej hudby. 22 percent tvrdí, že im uškodili časté návštevy koncertov a festivalov. 6 z 10 ľudí si dokonca pamätá na konkrétne prípady, keď im zvonilo v ušiach priamo po koncerte, čo je jeden z varovných znakov začínajúceho tinitu.

„Pred návštevou hlasných priestranstiev by ste vždy mali prijať potrebné opatrenia na ochranu sluchu,“ podotýka vedúci audiológ spoločnosti Specsavers Gordon Harrison v rozhovore pre magazín Daily Star.

„Počúvanie hlasných zvukov bez vhodnej ochrany môže viesť k dlhodobému poškodeniu sluchu – najmä v prípade mladších dospelých a detí, čo sú skupiny s najvyššou citlivosťou na zvuk,“ pripomína Harrison.

Odborník radí používať chrániče sluchu a štuple do uší a v hlasnom prostredí alebo pri počúvaní hlasnej hudby dodržiavať pravidelné prestávky. „Vyhnite sa státiu priamo pred reproduktormi a k noseniu slúchadiel pristupujte opatrne,“ pokračuje Harrison. Hudbu by sme cez slúchadlá podľa neho nikdy nemali počúvať hlasnejšie ako pri 60 percentnej hlasitosti.

Prieskum ďalej informuje, že 38 percent z tých, ktorí trpia poruchami sluchu, považuje vyšší vek za jeden z prispievajúcich faktorov, pričom 29 percent ľudí tvrdí, že k zhoršeniu sluchu u nich došlo následkom nahromadeného ušného mazu alebo infekcie. Ďalších 29 percent pripisuje oslabenie sluchu práci v hlučnom prostredí, ako je továreň, nočný klub alebo stavba.

Až 51 percent z pacientov z tinitom označuje svoj stav za závažný, z čoho 27 percent pociťuje problémy na dennej báze. 44 percent respondentov udáva ťažkosti so sústredením, 42 percent kvôli tomu nemôže spávať a 30 percentám sa nedá počúvať hudba.

Spávate so štupľami v ušiach? Toto by ste mali vedieť

Caroline Savageová, poverená vedením neziskovej organizácie Tinnitus UK, v rámci Týždňa tinitu pripomína, že hluk je najväčším rizikovým faktorom porúch sluchu, ktorému sa dá vyhnúť.

„Ak sa čo i len pár minút venujete niečomu hlučnému, použite chrániče sluchu,“ radí Savageová. „Vďaka nim môžete pokračovať v obľúbenej činnosti, či už ide o domáce práce, tanec, jazdu na motorke či hudbu.“

Savageová sa so svojou organizáciou snaží začleniť ochranu sluchu do bežnej rutiny ľudí, podobne ako zapínanie pásov v aute a nanášanie ochranného krému pri opaľovaní.

62 percent z opýtaných pacientov sa obáva, že tinitus v budúcnosti postihne zdravie ich detí, kvôli čomu im často pripomínajú dôležitosť ochrany sluchu. Vyše polovica (53 percent) deťom vysvetľuje, aké ťažkosti so sebou prináša tinitus, 47 percent im hovorí o limitoch hlasitosti pri počúvaní hudby a 31 percent rodičov deťom prikazuje, aby stíšili hlasitosť pri pozeraní televízie a počúvaní hudby. Každý piaty rodič však dodáva, že dieťa jeho varovania a príkazy nepočúva.

„Radi vidíme, že rodičia poučujú deti o ťažkostiach so sluchom a potenciálnych rizikách hlasných zvukov, ako je hudba na koncerte, hudba zo slúchadiel alebo hlučné pracovné prostredie,“ priznáva Harrison.

„Sluch je neuveriteľne dôležitý a prináša nám veľa radosti najmä pri počúvaní hudby – ale musíme k nemu pristupovať opatrne, aby sme ho chránili,“ dodáva Harrison.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, dailystar.co.uk, nhsinform.scot
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

VČERA - 18:48Zdravie

Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

20:01 04.06.2023Zdravie

​O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

19:08 04.06.2023Zdravie

Vďaka týmto potravinám vám budú vlasy rásť rýchlejšie a zlepší sa aj ich kvalita.

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

18:00 04.06.2023Zdravie

Ak spozorujete tieto príznaky, neváhajte a navštívte svojho praktického lekára.