• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.6.2023Meniny má Lenka
12°Bratislava

Čo bolo prvé: vajce alebo sliepka? Vedci majú odpoveď

  • 20:33 11.02.2023
  • Svet
Čo bolo prvé: vajce alebo sliepka? Vedci majú odpoveď

Stará známa hádanka, či bolo skôr vajce alebo sliepka, je výbornou otázkou pre evolučných biológov. A tí na to majú odpoveď.

Podľa väčšiny biológov je na prvom mieste vajíčko. Ide o to, že najzákladnejšou úrovňou sú pre nich vajíčkami len ženské pohlavné bunky. Vajíčka s tvrdým obalom, ktoré je možné znášať na súši, boli totiž pre stavovce zásadnou zmenou. Umožnilo im to vzďaľovať sa od vody, vysvetlil paleontológ z Kráľovského belgického inštitútu prírodných vied Koen Stein.

Pred vajciami s tvrdou škrupinou sa stavovce museli pri rozmnožovaní spoliehať na vodné plochy. Väčšina obojživelníkov majú stále toto obmedzenie, keďže musia udržiavať svoje želatínové vajíčka vlhké, píše portál Live Science.

Podľa výskumu publikovaného v časopise Current Biology sa skutočné vtáky objavili asi pred 150 - 165 miliónmi rokov. Vedci z Texaskej univerzity si však myslia, že prvé vajcia sa vyvinuli dávno predtým, teda asi pred 325 miliónmi rokov. To znamená, že vajce prišlo oveľa skôr ako kura, vysvetlil Stein. Tieto prvé vajcia boli pravdepodobne také ako vajcia znesené dnešnými plazmi.

V období karbónu, permu a triasu veľa suchozemských stavovcov znášalo amniotické vajíčka, najznámejšie z nich sú dinosaury. Stein študoval niektoré z najstarších známych škrupín dinosaurov, ktoré mali extrémne tenké vonkajšie škrupiny. Išlo približne o hrúbku ľudského vlasu. Podľa štruktúry však dinosaurie vajcia boli skôr tuhé ako pružné. To z nich robí najstarší známy príklad vajíčka v podobe, ako ho poznáme dnes. Vajce teda určite predchádzalo kura. Alebo?

Prvé slepačie vajce

Príbeh sa mení, ak hovoríme o prvom slepačom vajci.

Kurčatá sa pravdepodobne pred 50 miliónmi rokov vyvinuli z poddruhu červeného pralesného vtáctva. Podľa článku z roku 2022 uverejneného v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences toto vtáctvo domestikovali ľudia žijúci v juhovýchodnej Ázii niekedy medzi 1650 p.n.l. a 1250 p.n.l.

Počas procesu domestikácie by posledný predok moderných kurčiat zniesol vajíčko obsahujúce embryo s dostatočnými genetickými rozdielmi na to, aby sa odlišovalo od svojho rodičovského druhu. Toto embryonálne kura by sa pred vyliahnutím vyvinulo v nie celkom slepačom vajci. Po dosiahnutí dospelosti by znieslo prvé správne slepačie vajce. Týmto spôsobom by sa dalo povedať, že kura je staršie ako slepačie vajce.

Avšak evolúcia nie je taká jednoduchá. Existujú dôkazy, že kurčatá sa krížili s inými poddruhmi vtáctva pralesného aj potom, čo sa stali ich vlastným geneticky odlišným poddruhom. Podľa University of Wisconsin-Madison sa zdá, že k domestikácii kurčiat nezávisle niekoľkokrát došlo v častiach Indie a Oceánie. Z toho je ťažké určiť, ktoré kura bolo pôvodné.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MB, livescience.com, biodiversity.utexas.edu, pnas.org, livestock.exten
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

19:23 26.05.2023Veda

Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

21:43 19.05.2023Veda

Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

21:11 15.05.2023Veda

Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

10:28 15.05.2023Veda

​Slovenský operátor má veľký výpadok.