V Macedónsku vyčíňali Albánci, stovky zatkla polícia
- 15:35 03.03.2013
- SKOPJE

Poriadková polícia v macedónskej metropole Skopje musela v sobotu rozohnať dav etnických Albáncov, ktorí ničili verejný majetok a následne napadli policajtov.
Albánci vyšli do ulíc v reakcii na piatkovú demonštráciu Macedóncov, ktorí odmietajú februárové vymenovanie bývalého lídra albánskych povstalcov za nového ministra obrany.
Talat Xhaferi je podľa nich neprijateľný pre úlohu, ktorú zohral v rámci etnického konfliktu v bývalej juhoslovanskej republike.
Ten pred viac ako 10 rokmi dostal krajinu na pokraj občianskej vojny. Napätie medzi oboma národnostnými skupinami zostáva stále vysoké. Krajinou navyše otriasajú vážne spory medzi opozíciou a vládou premiéra Nikolu Gruevského.
Macedónsko je už dlhé roky kandidátskou krajinou EÚ, no na začiatok prístupových rokovaní čaká pre spory s Gréckom, a najnovšie aj s Bulharskom, márne. Dvojmiliónová krajina zápasí s viac ako 30-percentnou nezamestnanosťou.

Rubio: Krajiny NATO odsúhlasia do júnového summitu zvýšenie výdavkov na obranu
Všetky členské štáty NATO odsúhlasia postupné navýšenie výdavkov na obranu na päť percent HDP do júnového summitu Aliancie.

Blanár: Vojna na Ukrajine sa nemala nikdy začať, podporujeme mierové rokovania
Juraj Blanár na neformálnom ministerskom zasadnutí šéfov diplomacií NATO, ktoré sa uskutočnilo v stredu a vo štvrtok v tureckej Antalyi vyjadril podporu mierovým rokovaniam o ukončení vojny na Ukrajine.

Hlava ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi pozvala Leva XIV. do Kyjeva
Pápež Lev XIV. sa vo štvrtok vo Vatikáne stretol s hlavou ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, arcibiskupom Sviatoslavom Ševčukom.

Na Floride popravili sériového vraha, spájaného aj s prípadom O.J. Simpsona
Na Floride vo štvrtok popravili 62-ročného sériového vraha Glena Rogersa, ktorého kedysi vyšetrovali pre možné prepojenie s prípadom O.J. Simpsona.

Costa tvrdí, že Albánsko by sa mohlo do roku 2030 stať členom EÚ
Predseda Európskej rady António Costa vo štvrtok uviedol, že Albánsko by sa mohlo stať členom Európskej únie ešte do roku 2030.