• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.3.2023Meniny má Benadik
10°Bratislava

Blinken vyjadril smútok nad nevinnými Palestínčanmi zabitými v Predjordánsku

  • 20:59 31.01.2023
  • Ramalláh
Blinken vyjadril smútok nad nevinnými Palestínčanmi zabitými v Predjordánsku

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v utorok po stretnutí s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom vyjadril smútok nad smrťou "nevinných" Palestínčanov počas vlny násilia na okupovanom Západnom brehu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Šéf americkej diplomacie sa stretol s Abbásom v meste Ramalláh na Západnom brehu, čo bola posledná zastávka na jeho ceste po Blízkom východe s cieľom bolo zastaviť najnovšie krviprelievanie. Blinken sa tiež stretol s izraelským premiérom Benjaminom Netanyahuom a jeho ministrom obrany Joavom Galantom.

V piatok zastrelil palestínsky útočník sedem ľudí pri synagóge v anektovanom východnom Jeruzaleme, deň predtým izraelská armáda v husto obývanej časti Západného brehu zabila desať Palestínčanov.

Tento mesiac si konflikt vyžiadal životy 35 dospelých Palestínčanov a detí - vrátane útočníkov, militantov a civilistov a šiestich izraelských civilistov vrátane dieťaťa a jednej Ukrajinky.

Rok 2022 bol v Predjordánsku najkrvavejší od roku 2005, keď OSN začala monitorovať usmrtených na tomto okupovanom území.

"Palestínčania aj Izraelčania zažívajú čoraz väčšiu neistotu; majú čoraz väčší strach doma, vo svojich komunitách a modlitebniach," povedal Blinken v Ramalláhu a vedľa neho stál palestínsky prezident Abbás.

Blinken v pondelok odsúdil aj Palestínčanov, "ktorí oslavujú... teroristické činy, ktoré berú nevinné životy". Reagoval tým na streľbu vo východnom Jeruzaleme.

Po stretnutiach s palestínskymi obyvateľmi vyhlásil, že videl, "ako Palestínčanom mizne z očí horizont nádeje".

Blinken zopakoval, že USA podporujú vznik palestínskeho štátu. Izraelské kroky však podľa Washingtonu vytvárajú prekážky pre dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Medzi ne patrí "rozširovanie izraelských osád na palestínskych územiach, legalizácia týchto osád, demolácia domov a násilné vysťahovanie Palestínčanov, narušovanie historického štatútu posvätných miest a, samozrejme, podnecovanie násilia alebo tichý súhlas s ním".

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
MMF a Ukrajina sa dohodli na pôžičke v hodnote 15,6 miliardy dolárov

MMF a Ukrajina sa dohodli na pôžičke v hodnote 15,6 miliardy dolárov

DNES - 7:03Zahraničné

Medzinárodný menový fond v utorok uviedol, že sa dohodol s Kyjevom na pôžičke v hodnote zhruba 15,6 miliardy dolárov zameranej na zotavenie vojnou poznačenej ukrajinskej ekonomiky.

Parlament v Ugande schválil zákon o prísnych trestoch za homosexualitu

Parlament v Ugande schválil zákon o prísnych trestoch za homosexualitu

DNES - 6:38Zahraničné

Parlament v Ugande v utorok po chaotických rokovaniach schválil zákon navrhujúci nové prísne tresty za vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Zemetrasenie si v Afganistane a Pakistane vyžiadalo najmenej 11 obetí

Zemetrasenie si v Afganistane a Pakistane vyžiadalo najmenej 11 obetí

DNES - 6:31Zahraničné

Najmenej 11 obetí si v Afganistane a Pakistane vyžiadalo utorkové zemetrasenie s magnitúdou 6,5. Miestne úrady hlásili desiatky zranených. TASR prevzala správu z agentúry AP.

Viac ako 50.000 ľudí prišlo v Miláne na pochod proti mafii

Viac ako 50.000 ľudí prišlo v Miláne na pochod proti mafii

DNES - 6:12Zahraničné

Viac ako 50.000 ľudí sa v utorok v talianskom meste Miláno zúčastnilo na pochode na pamiatku nevinných obetí mafie. Demonštrácie sa konali aj v ďalších častiach krajiny. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Zelenskyj absolvoval s Kišidom produktívne rozhovory

Zelenskyj absolvoval s Kišidom produktívne rozhovory

DNES - 6:05Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok uviedol, že s japonským premiérom Fumiom Kišidom absolvoval v Kyjeve "produktívne rozhovory". TASR správu prevzala z agentúry AFP.