• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.3.2023Meniny má Benadik
10°Bratislava

Čínsky veľvyslanec prišiel osobne za českým prezidentom, aby tlmočil protest Číny

  • 18:14 31.01.2023
  • Praha
Čínsky veľvyslanec prišiel osobne za českým prezidentom, aby tlmočil protest Číny

Čínsky veľvyslanec osobne protestoval proti Pavlovmu telefonátu s Taiwanom.

Čínsky veľvyslanec v Česku Feng Piao v utorok požiadal o prijatie na Ministerstve zahraničných vecí ČR. Osobne tlmočil protest Číny za telefonát novozvoleného českého prezidenta Petra Pavla s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský považuje tému za uzavretú. Spravodajkyni TASR to potvrdila hovorkyňa MZV ČR Mariana Wernerová.

"Rokovanie sa uskutočnilo bez emócií, čínsky veľvyslanec zopakoval výhrady voči telefonátu. Českí diplomati potvrdili platnosť našej politiky jednej Číny. Tým túto tému považujeme za uzavretú" tlmočila Lipavského vyjadrenie Wernerová.

Podľa šéfa českej diplomacie išlo o pokojné stretnutie a diplomati riešili aj iné témy, napríklad cestovný ruch. "Čo sa týka revízie vzťahov s Čínou, tá prebieha," dodal Lipavský.

K opakovanej hlasnej kritike Pekingu sa vyjadril aj Pavel. "Rozumiem, že Čína má k môjmu hovoru s Taiwanom výhrady. My sme ale suverénna krajina a robíme to, čo pokladáme za správne," napísal na Twitteri. Česko podľa neho s Taiwanom zdieľa hodnoty, ale aj obchodné vzťahy. "Čo je úplne v súlade so schválenou koncepciou zahraničnej politiky," dodal.

Pavla sa už skôr zastal český premiér Petr Fiala. Vyhlásil, že ČR sa sama rozhoduje, s kým si jej predstavitelia telefonujú a s kým sa budú stretávať.

Peking tvrdí, že Pavel hovorom s prezidentkou Taiwanu nielenže porušil vlastné slová o politike jednej Číny, ale tiež "pošliapal červenú čiaru" Číny.

O možnosť telefonického rozhovoru podľa českých médií požiadala taiwanská prezidentka. Ako uviedol Pavel v pondelok na Twitteri, prezidentku Cchaj uistil, že ČR a Taiwan zdieľajú rovnaké hodnoty, ako sú sloboda, demokracia a ľudské práva, a rád by sa s ňou stretol aj osobne.

Taiwan má od roku 1949 svoju vlastnú nezávislú vládu, Čína ho však naďalej považuje za súčasť svojho územia. Nezávislosť Taiwanu uznáva vo svete iba niekoľko prevažne malých štátov v Karibiku a Oceánii.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
MMF a Ukrajina sa dohodli na pôžičke v hodnote 15,6 miliardy dolárov

MMF a Ukrajina sa dohodli na pôžičke v hodnote 15,6 miliardy dolárov

DNES - 7:03Zahraničné

Medzinárodný menový fond v utorok uviedol, že sa dohodol s Kyjevom na pôžičke v hodnote zhruba 15,6 miliardy dolárov zameranej na zotavenie vojnou poznačenej ukrajinskej ekonomiky.

Parlament v Ugande schválil zákon o prísnych trestoch za homosexualitu

Parlament v Ugande schválil zákon o prísnych trestoch za homosexualitu

DNES - 6:38Zahraničné

Parlament v Ugande v utorok po chaotických rokovaniach schválil zákon navrhujúci nové prísne tresty za vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Zemetrasenie si v Afganistane a Pakistane vyžiadalo najmenej 11 obetí

Zemetrasenie si v Afganistane a Pakistane vyžiadalo najmenej 11 obetí

DNES - 6:31Zahraničné

Najmenej 11 obetí si v Afganistane a Pakistane vyžiadalo utorkové zemetrasenie s magnitúdou 6,5. Miestne úrady hlásili desiatky zranených. TASR prevzala správu z agentúry AP.

Viac ako 50.000 ľudí prišlo v Miláne na pochod proti mafii

Viac ako 50.000 ľudí prišlo v Miláne na pochod proti mafii

DNES - 6:12Zahraničné

Viac ako 50.000 ľudí sa v utorok v talianskom meste Miláno zúčastnilo na pochode na pamiatku nevinných obetí mafie. Demonštrácie sa konali aj v ďalších častiach krajiny. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Zelenskyj absolvoval s Kišidom produktívne rozhovory

Zelenskyj absolvoval s Kišidom produktívne rozhovory

DNES - 6:05Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok uviedol, že s japonským premiérom Fumiom Kišidom absolvoval v Kyjeve "produktívne rozhovory". TASR správu prevzala z agentúry AFP.