• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.6.2023Meniny má Lenka
12°Bratislava

Je čas zintenzívniť spoluprácu SR a ČR, zhodli sa šéfovia diplomacií oboch krajín

  • 12:56 31.01.2023
  • Bratislava
Je čas zintenzívniť spoluprácu SR a ČR, zhodli sa šéfovia diplomacií oboch krajín

Výsledok českých prezidentských volieb prispeje k veľmi solídnej konjunktúre blízkosti bezpečnostnej a zahraničnej politiky Českej a Slovenskej republiky.

Po utorkovom stretnutí ministrov zahraničných SR a ČR v Pezinku to uviedol dočasne poverený šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer.

"Tie riziká a výzvy, ktorým čelíme, najmä v dôsledku vojny na Ukrajine a jej dosahov, bezpečnostných či finančných, nás zamestnávajú veľmi intenzívne. Zdieľame ich spoločne, v tomto formáte bude diskusia plodnejšia a intenzívnejšia," mieni Káčer.

Český minister zahraničných vecí Ján Lipavský zdôraznil obojstrannú zhodu v presvedčení, že je potrebné spolupracovať nielen v prípade aktuálnych, bezprostredných výziev, ale aj na zintenzívnení možností bilaterálnej spolupráce. "Verím, že česko-slovenské vzťahy dostanú nový impulz a energiu," povedal Lipavský.

V súvislosti s témou diania na Ukrajine, ktorej sa na stretnutí ministri taktiež venovali, sa Káčer i Lipavský vyjadrili k aktuálnym eurointegračným snahám Kyjeva. Obaja zdôraznili, že je predčasné formulovať časové horizonty, za dôležité považujú najmä jasnú a dôveryhodnú európsku víziu pre Ukrajinu, ktorá bude pre uchádzača perspektívou a motiváciou naplniť podmienky pre prijatie. Ministri sa takisto zhodli v nevyhnutnosti vytrvať v úsilí pomáhať Ukrajine v jej boji proti ruskej agresii a porušovaniu medzinárodného práva, odmietali tiež spochybňovanie projektu EÚ a prístupu Západu voči Rusku zo strany maďarského premiéra Viktora Orbána.

Káčer a Lipavský pridali i pohľad na prebiehajúci proces rozširovania NATO o Švédsko a Fínsko a terajší odmietavý postoj Turecka k švédskemu členstvu. "Možno Fínsko vstúpi do NATO skôr, no som optimista, verím, že obe krajiny rozšíria rady členov Aliancie," uviedol Lipavský. Jeho optimizmus zdieľa aj Káčer, vyzýva pritom k "strategickej trpezlivosti", rešpektujúcej aj dôležitosť Turecka ako spojenca v NATO. "V bezpečnostnej politike je potrebné, aby sme hľadali to, čo nás spája, náš spoločný bezpečnostný záujem, som presvedčený, že tá racionalita napokon prevládne," uzavrel šéf slovenskej diplomacie.

Obaja ministri po stretnutí otvorili 12. ročník česko-slovenského diskusného fóra.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Výtržníctvo v bratislavskom podniku: Polícia začala trestné stíhanie

Výtržníctvo v bratislavskom podniku: Polícia začala trestné stíhanie

VČERA - 19:24Domáce

Polícia vyšetruje fyzický konflikt, ku ktorému malo dôjsť v sobotu ráno v jednom z podnikov v bratislavskom Starom Meste.

Bombová hrozba v obchodnom centre v Košiciach sa nepotvrdila

Bombová hrozba v obchodnom centre v Košiciach sa nepotvrdila

VČERA - 18:51Domáce

Bombová hrozba, pre ktorú v sobotu popoludní evakuovali obchodné centrum Optima na Moldavskej ceste v Košiciach, sa nepotvrdila.

SHMÚ varuje pred mrazom: Môže poškodiť vegetáciu nižšieho vzrastu

SHMÚ varuje pred mrazom: Môže poškodiť vegetáciu nižšieho vzrastu

VČERA - 18:09Domáce

Na viacerých miestach stredného a východného Slovenska bude v noci platiť výstraha prvého stupňa pred mrazom vo vegetačnom období.

Polícia varuje: Pozor na takéto podvodné SMS!

Polícia varuje: Pozor na takéto podvodné SMS!

VČERA - 17:47Domáce

Polícia upozorňuje na podvodné SMS, ktoré vyzývajú na úhradu cla potrebnú na prevzatie balíka.

Bombová hrozba v Košiciach: Museli evakuovať obchodné centrum

Bombová hrozba v Košiciach: Museli evakuovať obchodné centrum

VČERA - 16:27Domáce

Obchodné centrum Optima na Moldavskej ceste v Košiciach pre údajnú bombovú hrozbu v sobotu popoludní evakuovali.