• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.3.2023Meniny má Benadik
10°Bratislava

V Západnej Austrálii sa stratila kapsula s rádioaktívnym céziom

  • 8:58 30.01.2023
  • Perth
V Západnej Austrálii sa stratila kapsula s rádioaktívnym céziom

Kapsula obsahuje cézium Cs137, ktoré sa bežne používa v banských meracích zariadeniach.

Ťažobná spoločnosť Rio Tinto a záchranárske zložky v Austrálii pátrajú po kapsule s vysoko rádioaktívnou látkou, ktorá sa stratila začiatkom januára počas prevozu po území štátu Západná Austrália.

Ako vo svojej správe spresnila agentúra AP, kapsula bola súčasťou zariadenia, ktoré 10. januára pravdepodobne vypadlo z nákladného auta počas prepravy medzi baňou v púšti a mestom Perth.

Kamión, ktorý kapsulu prevážal, dorazil do skladu v Perthe 16. januára. Záchranné zložky boli o strate kapsuly informované 25. januára a následne sa začalo pátranie. Záchranné služby štátu Západná Austrália pritom požiadali ostatné austrálske štáty i federálnu vládu o pomoc pri hľadaní kapsuly, keďže im chýba potrebné vybavenie.

Kapsula je veľmi malá – má rozmery 8 × 6 milimetra. Záchranné zložky preto obyvateľov danej oblasti Západnej Austrálie upozornili, že sa mohla ľahko zaseknúť napríklad v dezéne pneumatík áut prechádzajúcich po cestách regiónu.

Kapsula obsahuje cézium Cs137, ktoré sa bežne používa v banských meracích zariadeniach. Zdravotnícke orgány dôrazne varovali pred neodbornou manipuláciou s ňou, pretože obsah kapsuly môže spôsobiť popáleniny a pri dlhodobej expozícii aj rakovinu.

Ministerstvo požiarnych a záchranných služieb (DFES) súčasne ubezpečilo, že kapsula sa nedá použiť ako zbraň.

Hovorca západoaustrálskych hasičov informoval, že kapsula sa hľadá predovšetkým v obývaných oblastiach. Dodal však, že pátranie môže trvať i niekoľko týždňov. Pri hľadaní sa používajú merače radiácie na zisťovanie úrovne žiarenia, ktoré by mali pomôcť lokalizovať stratené zariadenie.

Do pátrania po kapsule sa zapojili profesionálni záchranári aj dobrovoľníci. Úrady uviedli, že možno bude potrebné prehľadávať celú trasu dlhú 1400 km.

Rozhlasová stanica RFI podotkla, že nejde o prvý prípad, čo sa rádioaktívny predmet stratil vo voľnej prírode: v roku 1999 v Peru stratil rádiológ kapsulu s irídiom Ir192, ktorú našiel nemenovaný robotník. Dal si ju do zadného vrecka nohavíc. Následne utrpel vážne popáleniny a musela mu byť amputovaná noha.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
MMF a Ukrajina sa dohodli na pôžičke v hodnote 15,6 miliardy dolárov

MMF a Ukrajina sa dohodli na pôžičke v hodnote 15,6 miliardy dolárov

DNES - 7:03Zahraničné

Medzinárodný menový fond v utorok uviedol, že sa dohodol s Kyjevom na pôžičke v hodnote zhruba 15,6 miliardy dolárov zameranej na zotavenie vojnou poznačenej ukrajinskej ekonomiky.

Parlament v Ugande schválil zákon o prísnych trestoch za homosexualitu

Parlament v Ugande schválil zákon o prísnych trestoch za homosexualitu

DNES - 6:38Zahraničné

Parlament v Ugande v utorok po chaotických rokovaniach schválil zákon navrhujúci nové prísne tresty za vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Zemetrasenie si v Afganistane a Pakistane vyžiadalo najmenej 11 obetí

Zemetrasenie si v Afganistane a Pakistane vyžiadalo najmenej 11 obetí

DNES - 6:31Zahraničné

Najmenej 11 obetí si v Afganistane a Pakistane vyžiadalo utorkové zemetrasenie s magnitúdou 6,5. Miestne úrady hlásili desiatky zranených. TASR prevzala správu z agentúry AP.

Viac ako 50.000 ľudí prišlo v Miláne na pochod proti mafii

Viac ako 50.000 ľudí prišlo v Miláne na pochod proti mafii

DNES - 6:12Zahraničné

Viac ako 50.000 ľudí sa v utorok v talianskom meste Miláno zúčastnilo na pochode na pamiatku nevinných obetí mafie. Demonštrácie sa konali aj v ďalších častiach krajiny. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Zelenskyj absolvoval s Kišidom produktívne rozhovory

Zelenskyj absolvoval s Kišidom produktívne rozhovory

DNES - 6:05Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok uviedol, že s japonským premiérom Fumiom Kišidom absolvoval v Kyjeve "produktívne rozhovory". TASR správu prevzala z agentúry AFP.