Ako znížiť riziko demencie? Túto aktivitu stačí robiť 30 minút denne

Znížiť riziko demencie môže aj jednoduchá zmena v každodenných návykoch.
Demencia má v závislosti od typu predovšetkým vplyv na pamäť a správanie, čo komplikuje každodenný život nielen pacientovi, ale aj jeho blízkym. Zatiaľ síce neexistuje žiadny liek na toto ochorenie, no aj tu hrá dôležitú úlohu prevencia. Znížiť riziko môže aj jednoduchá zmena v návykoch.
Podľa novej štúdie publikovanej v Alzheimer's and Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association by riziko demencie alebo mierneho kognitívneho poškodenia mohlo výrazne znížiť každodenné cvičenie.
Štúdia, ktorej hlavnou autorkou je Andrea LaCroix, profesorka z Kalifornskej univerzity, skúmala viac ako 1200 žien a zistila, že navyše 30 minút chôdze denne môže znížiť riziko demence až o 21 %. U žien, ktoré viac kráčajú a denne sa venujú stredne intenzívnej až intenzívnej fyzickej aktivite, je menej pravdepodobné, že sa u nich rozvinie demencia.
Tím z Kalifornskej univerzity v San Diegu uviedol, že každých ďalších 31 minút miernej až intenzívnej fyzickej aktivity denne sa spája s o 21 % nižším rizikom u žien vo veku 65 a viac rokov.
Prevencia je dôležitá
Podľa hlavnej autorky je nevyhnutnosťou prevencia. Keďže demencia sa začína rozvíjať 20 alebo viac rokov pred symptómami, včasná intervencia je dôležitá. Akonáhle je demencia diagnostikovaná, je veľmi náročné ju spomaliť. Na toto ochorenie neexistuje žiadny liek
Podľa profesorky LaCroix je fyzická aktivita jedným z troch najsľubnejších spôsobov na zníženie rizika demencie aj Alzheimerovej choroby. Výskumný tím dúfa, že práve táto štúdia zdôrazní dôležitosť každodennej fyzickej aktivity u starších ľudí.
V rámci výskumu im údaje poskytlo 1 277 žien, ktoré boli súčasťou dvoch doplnkových štúdií Women's Health Initiative (WHI). Aby vedci získali presné merania fyzickej aktivity a sedenia, účastníčky počas svojich bežných denných aktivít mali na sebe akcelerometer.
Tie odhalili, že ženy spravili denne priemerne 3216, 276 minút sa venovali ľahkým fyzickým aktivitám, 45,5 minúty strednej až intenzívnej fyzickej aktivite a 10,5 hodiny sedeniu. Pod ľahkou fyzickou aktivitou si môžete predstaviť domáce práce, záhradníctvo alebo prechádzky. Stredná až intenzívna fyzická aktivita predstavovala rýchlu chôdzu.
Štúdia tiež ukázala, že vyššie množstvo sedenia a dlhodobé sedenie nebolo spojené s vyšším rizikom mierneho kognitívneho poškodenia alebo demencie.
Medzi bežné skoré príznaky demencie patrí:
- Strata pamäti
- Problémy so sústredením
- Ťažkosti pri vykonávaní každodenných úloh
- Problém sledovať konverzáciu alebo nájsť správne slovo
- Zmätenosť časom a miestom
- Zmeny nálady

Vedci objavili silu ľudského pachu. Môže pomôcť s problémom, ktorý trápi čoraz viac ľudí
Sociálnu úzkosť je možné znížiť pomocou ľudských chemických signálov, v tomto prípade telesného pachu, tvrdí nová štúdia.

Muž sa infikoval plesňovým ochorením rastlín. Ide o prvý prípad na celom svete
Muž chytil plesňové ochorenie rastlín. Ide o prvý prípad infekcie človeka na svete.

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov
S nástupom jari sa začína u citlivých ľudí prejavovať takzvaná jarná únava, ktorá sa vo zvýšenej miere objavuje u meteosenzitívnych ľudí, osôb s nízkym tlakom alebo u seniorov.

Hrozí vášmu dieťaťu obezita? Odhalí to táto drobnosť z dojčenského veku
Táto drobnosť môže podľa výskumu predpovedať budúce riziko obezity.

Ako kofeín v krvnom obehu ovplyvňuje ukladanie tuku a riziko cukrovky
Množstvo kofeínu v krvi má dramatický vplyv na ukladanie tuku v tele, a nielen to. Vedci prichádzajú s najnovším zistením o vplyve kávy aj na cukrovku.