• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Streda, 22.3.2023Meniny má Benadik
10°Bratislava

Hrajú sa vaše mačky alebo sa bijú? Takto to jednoznačne spoznáte

 • 6:59 29.01.2023
 • Bratislava/Londýn
Hrajú sa vaše mačky alebo sa bijú? Takto to jednoznačne spoznáte

Mačky priam zbožňujú klbčenie sa či dobrý mačací súboj. Ide o jednu z ich najbežnejších foriem hry, ktorá sa však ľahko môže zvrhnúť na agresívny útok. Ako spoznať, či ide o hru alebo ozajstný boj?

Tejto otázke sa venovala aj nová štúdia publikovaná v časopise Scientific Reports. Skúmala rozdiel medzi hrou a súbojom mačiek. Vedci sa v novej štúdii rozhodli preskúmať správanie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje medzi mačkami, ktoré sa hrajú, a tými, ktoré agresívne bojujú.

Novú štúdiu viedla Noema Gajdoš-Kmecová z Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie na Slovensku a z Lincolnovej univerzity vo Veľkej Británii a v rámci nej analyzovali 105 videí, v ktorých mačky navzájom interagovali.

Výskumný tím následne vytvoril etogram, teda zoznam špecifických spôsobov správania, ktoré počas štúdie pozorovali, a rozdelili ich do šiestich skupín.

 • Neaktívne: hlava a telo sú nehybné a v určitej polohe, napríklad skrčené
 • Zápasenie: mačky sú vo fyzickom kontakte so zápasníckymi pohybmi
 • Prenasledovanie: jedna mačka uteká pri prenasledovaní alebo druhá mačka len uteká preč
 • Iné interaktívne aktivity: napríklad približovanie, zježená srsť na chrbte
 • Neinteraktívna: činnosť zameraná na seba alebo na neživý predmet, napríklad pitie, olizovanie sa
 • Vokalizácia: vrčanie, syčanie, mňaukanie

Každé video analyzovali, aby odhalili, ktoré typy správania sa objavili spoločne. Z toho vedci rozdelili videá do troch kategórií interakcií: hravé, agonistické a stredná skupina.

Vedci na základe výsledkov boli schopní identifikovať bežné správanie medzi mačkami, ktoré sa hrali pre zábavu, tými, ktoré boli niekde uprostred, a tými, ktoré súboj mysleli vážne.

Čo výskum v praxi znamená?

Ak mačky zápasia, s najväčšou pravdepodobnosťou sa hrajú. Ak je medzi mačkami v domácnosti napätý vzťah, majú tendenciu vyhýbať sa fyzickému kontaktu. Namiesto toho používajú útočné či obranné manévre, pri ktorých nemajú príliš dlhý kontakt, napríklad sa fackujú labkami.

Ak vaše mačky vydávajú zvuky a striedajú naháňanie s nehybným postojom, ako je prikrčenie, tak zrejme medzi sebou bojujú. Vokalizácia je tu obzvlášť dôležitým kľúčom, ktorým odlíšite agresívne správanie od hravej interakcie.

Stredná skupina obsahuje prvky hravého aj agonistického správania, hoci má bližšie k hre. Autori štúdie v tejto skupine pozorovali najmä časté prestávky v interakcii. Tie mačkám umožňujú prehodnotiť záujem svojho partnera o hru a vyhnúť sa zmene hry na agresiu.

Prečo sa vôbec robila takáto štúdia? „Naše zistenia poskytujú cenné praktické dôkazy, ktoré môžu byť použité na pomoc majiteľom odhaliť známky napätia medzi mačkami v skorých štádiách,“ uzavreli v článku autori.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MB, nature.com, iflscience.com, theconversation.com, Video: youtube.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Vodič chcel pomôcť pri požiari domu, dym mal však oveľa smutnejší pôvod

Video: Vodič chcel pomôcť pri požiari domu, dym mal však oveľa smutnejší pôvod

VČERA - 22:15Zaujímavosti

Vodič pri prechádzaní štvrťou spozoroval dymenie, na základe ktorého predpokladal, že došlo k požiaru. Rozhodol sa pomôcť, avšak neskôr spoznal pravý zdroj tmavého kúdolu.

Najväčšie mýty pri pestovaní paradajok: Ignorujte ich, pôjde vám to lepšie

Najväčšie mýty pri pestovaní paradajok: Ignorujte ich, pôjde vám to lepšie

VČERA - 7:41Zaujímavosti

​Paradajky sú obľúbenou zeleninou, ktorú si mnohí radi vypestujú sami, či už v skleníku, voľne v záhrade, alebo na balkóne. S ich pestovaním sa však spája viacero mýtov, ktorých dodržiavanie je zbytočné až škodlivé.

Alcatraz, kde sedel aj Al Capone, zatvorili pred 60 rokmi. Takto objekt funguje dnes

Alcatraz, kde sedel aj Al Capone, zatvorili pred 60 rokmi. Takto objekt funguje dnes

VČERA - 7:03Zaujímavosti

V súčasnosti objekt funguje ako turistická atrakcia, ktorú ročne navštívi viac ako 1,4 milióna ľudí.