• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 30.1.2023Meniny má Ema
Bratislava

Známeho výrobcu čokolády zažalovali kvôli kovu v tmavej čokoláde. Žiadajú odškodné 5 mil. dolárov

  • 18:15 24.01.2023
  • Svet
Známeho výrobcu čokolády zažalovali kvôli kovu v tmavej čokoláde. Žiadajú odškodné 5 mil. dolárov

Žalobca tvrdí, že firma zavádzala spotrebiteľov tým, že nezverejnila množstvá olova a kadmia v troch tabuľkách horkej čokolády. Tvrdil, že by si tieto produkty nekúpil, keby o tom vedel.

Výrobca čokolády Hershey bol v USA zažalovaný za tvrdenie, že firma predáva výrobky, ktoré obsahujú škodlivé hladiny kovov.

Hershey zažaloval muž z New Yorku za nebezpečné hladiny kovu v čokoláde

Žaloba, ktorú podal Christopher Lazazzaro, tvrdí, že firma zavádzala spotrebiteľov tým, že nezverejnila množstvá olova a kadmia v troch tabuľkách horkej čokolády. Tvrdil, že by si tieto produkty nekúpil, keby o tom vedel.

Niektoré štúdie naznačujú, že antioxidanty a relatívne nízke hladiny cukru v tmavej čokoláde môžu pomôcť predchádzať srdcovým chorobám. Žaloba sa však odvoláva na nedávne zistenia amerického časopisu Consumer Reports (CR), ktorý testoval 28 tyčiniek horkej čokolády na olovo a kadmium.

Časopis tvrdil, že 23 z nich, vrátane čokolády od Hershey, Godiva a Lindt, obsahovalo pomerne vyššie hladiny kovov.

Najmä tyčinka Hershey's Special Dark a tyčinka Lily's 70 % mali vysoký obsah olova, zatiaľ čo tyčinka Lily's 85 % mala vysoký obsah olova a kadmia. Hershey totiž kúpila výrobcu dobrôt Lily's s nízkym obsahom cukru v júni minulého roka a nazvala ho skvelým doplnkom k rastúcemu portfóliu značky Hershey.

„Akékoľvek jedlo môže obsahovať ťažké kovy, ak sú v pôde prítomné vo vysokej koncentrácii,“ povedala pre BBC odborníčka na výživu Sheeba Majmudar.

Žaloba pána Lazazzara, podaná na federálnom súde v New Yorku, tvrdí, že by si buď nekúpil, alebo by chcel zaplatiť menej za tyčinky Hershey's Special Dark Midly Sweet Chocolate, Lily's Extra Dark Chocolate 70 % Cocoa a Lily's Extreme Dark Chocolate.

„Spotrebitelia sa spoliehajú na Hershey, že nebude zavádzať, pokiaľ ide o zložky,“ argumentuje žaloba.

Pán Lazazzaro požaduje od Hersheyho odškodné vo výške najmenej 5 miliónov dolárov v navrhovanej hromadnej žalobe.

Hershey a právnici pána Lazazzara nereagovali na žiadosť BBC o komentár. Christopher Lazazzaro naďalej tvrdí, že čokolatiér na masovom trhu nedokázal spotrebiteľom odhaliť olovo a kadmium vo výrobkoch z tmavej čokolády

Muž z New Yorku, Christopher Lazazzaro, podal žalobu na federálnom súde na Long Islande ešte 28. decembra. Žaloba proti masovému výrobcovi čokolády, ktorý v roku 1988 získal licenciu na výrobu produktov Cadbury v USA, sa usiluje o status hromadnej žaloby.

Žaloba prišla dva týždne po tom, čo Consumer Reports publikoval článok, v ktorom tvrdil, že niektoré produkty z tmavej čokolády Hershey prekračujú kalifornské normy pre maximálnu povolenú úroveň dávky (MADL) pre olovo a kadmium.

Pre väčšinu potravín neexistujú žiadne federálne limity na olovo a kadmium. Vedci Consumer Reports použili kalifornské štandardy, pretože ich považovali za najochrannejšie dostupné. V správe sa uvádza, že obsah olova v tyčinke Hershey Special Dark Midly Sweet Chocolate prekročil kalifornskú MADL.

V žalobe je tiež uvedené, že spotrebitelia si pred nákupom prezerajú obaly a etikety produktov. Tvrdí, že reklama a marketing Hershey sú nepravdivé, klamlivé a zavádzajúce, pretože v nich nezverejnili údajné vysoké hladiny olova a kadmia.

„Vysoká hladina olova a kadmia v potravinách je dôležitá pre rozumných spotrebiteľov, pretože tieto chemikálie predstavujú vážne zdravotné riziko, dokonca aj v malých dávkach,“ tvrdí žalobca.

Vystavenie vysokým hladinám olova môže spôsobiť zdravotné problémy vrátane anémie a slabosti. Extrémne prípady otravy olovom môžu spôsobiť poškodenie obličiek a mozgu. Deťom vystaveným olovu hrozí podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb poškodenie mozgu a nervového systému a problémy s učením a správaním.

Kadmium môže byť nebezpečné pri požití veľkého množstva, hovorí CDC.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TA, BBC, guardian.com, nycourts.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Chorvátsky prezident skritizoval Západ za sľúbené dodávky tankov na Ukrajinu

Chorvátsky prezident skritizoval Západ za sľúbené dodávky tankov na Ukrajinu

DNES - 17:52Zahraničné

Chorvátsky prezident Zoran Milanovič v pondelok skritizoval západné krajiny za poskytovanie tankov a iných zbraní Ukrajine na boj proti ruským inváznym silám. Tvrdí, že poskytovanie zbraní Kyjevu iba predlžuje konflikt.

Rodina Addamsovcov smúti. Zomrela herečka, ktorá stvárnila postavu Wednesday

Rodina Addamsovcov smúti. Zomrela herečka, ktorá stvárnila postavu Wednesday

DNES - 17:25Zahraničné

Vo veku 64 rokov zomrela americká herečka Lisa Loringová, ktorá sa preslávila detskou úlohou Wednesday Addamsovej v televíznom seriáli Rodina Addamsovcov.

Petr Pavel získal od Čechov v zahraničí viac než 95 percent hlasov

Petr Pavel získal od Čechov v zahraničí viac než 95 percent hlasov

DNES - 17:23Zahraničné

Zastupiteľské úrady zaznamenali rekordnú volebnú účasť.

Druhý obžalovaný v prípade únosu Vietnamca dostal päť rokov väzenia

Druhý obžalovaný v prípade únosu Vietnamca dostal päť rokov väzenia

DNES - 17:17Zahraničné

Druhého obžalovaného v prípade únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha z Nemecka odsúdili v pondelok na päť rokov odňatia slobody.

Rusko presunulo ďalších vojakov a techniku do Kurskej oblasti

Rusko presunulo ďalších vojakov a techniku do Kurskej oblasti

DNES - 15:20Zahraničné

Rusko presunulo ďalšie jednotky a vybavenie do Kurskej oblasti na obranu hranice s Ukrajinou a zaistenie bezpečnosti, oznámil v pondelok tamojší gubernátor Roman Starovojt, ktorého citovala agentúra Interfax.