• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 30.1.2023Meniny má Ema
Bratislava

Podchladenie, porážka aj infarkt – takto teplota v domácnosti zvyšuje riziko najčastejších ochorení

  • 21:06 24.01.2023
  • Londýn
Podchladenie, porážka aj infarkt – takto teplota v domácnosti zvyšuje riziko najčastejších ochorení

Hrozbou pre citlivých ľudí nie je len extrémne vyhriata domácnosť. Komplikácie môžu nastať aj pri slabom vykurovaní.

Chladné počasie sa pre zdravie nestáva problematické až v momente, keď vykročíme z domácnosti. V snahe ušetriť sa mnohí aj doma uskromnia s nižšou teplotou a zimomriavky radšej zaháňajú početnejšími vrstvami oblečenia.

Šetrenie na kúrení vám síce môže zachrániť pár eur v peňaženke, ale za viaceré zdravotné komplikácie rozhodne nestojí. Britská vládna organizácia UK Health Security Agency (UKHSA) upozorňuje, že teplota pod 18 stupňov Celzia zvyšuje riziko ochorení potenciálne ohrozujúcich život. Viaceré neziskové organizácie dopĺňajú, že chlad v domácnosti tiež ohrozuje pacientov s astmou a cukrovkou.

K radu varovaní pridal ďalšie aj vedec a lekár Quinton Fivelman z London Medical Laboratory, podľa ktorého slabé vykurovanie zvyšuje riziko porážky, srdcového infarktu a infekcií.

„Stúpajúce náklady na vykurovanie mnohých z nás nútia priškrtiť ventily na radiátoroch,“ poznamenáva Fivelman v rozhovore pre denník The Sun. „Je však životne dôležité držať teplotu v domácnosti aspoň na 18 stupňoch Celzia.“

Menej ako 16 stupňov neriskujte

Podľa Fivelmana zlom nastáva pri 16 stupňoch Celzia, keď sa zvyšuje riziko viacerých zdravotných komplikácií. „Ak teplota v domácnosti klesne na 16 stupňov a menej, hrozia závažné zdravotné komplikácie, a to najmä u ľudí s už existujúcimi zdravotnými ťažkosťami alebo ľudí po 65-ke,“ vysvetľuje vedec.

Fivelman si pri vypočítavaní rizík pomáha štúdiou z prostredia Inštitútu environmentálnej zmeny na Oxfordskej univerzite, ktorá tvrdí, že ideálna teplota v obývačke sa pohybuje v rozpätí 18 až 21 stupňov Celzia. Pri odchýlkach sa už začínajú prejavovať zdravotné ťažkosti.

Teplota pod 9 stupňov zvyšuje riziko podchladenia, zatiaľ čo v teplotnom rozpätí 9 až 12 stupňov najčastejšie dochádza k infarktom. Pri 12 až 16 stupňoch sa zvyšuje riziko respiračných ochorení.

Riziko pre cukrovkárov a astmatikov

Nezisková organizácia Diabetes UK varuje pacientov s cukrovkou, aby nepodceňovali teplotu v domácnosti.

„Teplo je veľmi dôležité, lebo v chladnom prostredí sa zvyšuje pravdepodobnosť infarktu a porážky, pričom cukrovka zvyšuje riziko týchto ochorení,“ vysvetľuje vedúci Oddelenia klinickej opatery v rámci Diabetes UK Douglas Twenefour.

Na pozore by sa mali mať aj astmatici, u ktorých teplota v rozmedzí 12 až 16 stupňov pôsobí nepohodlie a v 68 percentách prípadov vyvoláva astmatický záchvat. Takáto teplota je hrozbou aj pre 67 percent pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc.

„Zima spúšťa život ohrozujúce astmatické záchvaty a nebezpečné zápaly u ľudí s inými ochoreniami pľúc,“ pripomína zdravotná poradkyňa z organizácie Asthma + Lung UK Erika Radfordová. „Núdzovej hospitalizácii a závažným infekciám dýchacích ciest sa vyhnete len pomocou vykurovania.“

S teplom to netreba preháňať

Nepríjemné následky hrozia aj na opačnom konci stupnice na teplomeri. Oxfordská štúdia poukazuje na fakt, že pri prekročení teploty 24 stupňov v domácnosti ľudia takisto riskujú infarkt a porážku. Fivelman však poznamenáva, že väčšina britských domácností si doma udržuje optimálnu mieru tepla.

„Vedci zo Sheffieldskej Hallamovej univerzity zistili, že v roku 2008 sa dalo zabrániť 10 tisíc úmrtiam len tým, že by sa počas zimných mesiacov zvýšila teplota v domácnostiach na 21 stupňov,“ tvrdí Fivelman, podľa ktorého pridaním jedného stupňa v rozpätí od 14,8 až 19 stupňov Celzia klesá riziko úmrtia o 2,9 percenta.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, the-sun.com, gov.uk, eci.ox.ac.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

DNES - 10:00Zdravie

Skúšali ste zubára presviedčať, že si poctivo čistíte zuby aj medzizubné priestory? Zbytočne. Vaše klamstvo dokážu odhaliť veľmi jednoducho.

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

VČERA - 20:28Zdravie

Je potrebné sa natierať opaľovacím krémom každý deň a môže to spôsobiť nedostatok vitamínu D? Tu sú odpovede.

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

VČERA - 9:37Zdravie

Pred akoukoľvek snahou schudnúť by ste mali najprv vedieť, ako chudnúť zdravo.

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

VČERA - 7:48Zdravie

Takmer 40 % žien trpí prekvapivými symptómami, a to už niekoľko týždňov pred infarktom.

Toto je najlepšie jedlo, keď chcete cvičiť. Vďaka nemu viac vydržíte

Toto je najlepšie jedlo, keď chcete cvičiť. Vďaka nemu viac vydržíte

VČERA - 7:23Zdravie

Drobné občerstvenie preukázateľne zvyšuje schopnosť zotaviť sa z náročného cvičenia.