• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 30.1.2023Meniny má Ema
Bratislava

Obchodný reťazec upozorňuje na falošnú správu: Takýto tovar nepredávame

  • 15:30 23.01.2023
  • Bratislava
Obchodný reťazec upozorňuje na falošnú správu: Takýto tovar nepredávame

Na sociálnej sieti sa šírila falošná správa.

Prostredníctvom sociálnej siete Facebook sa rozšírila falošná správa, že obchodný reťazec Lidl vo svojich predajniach v Česku predával šupky zo zemiakov. Správa však nie je pravdivá a zneužila kampaň Lidlu zameranú proti plytvaniu potravín. Na hoax upozornila aj facebooková stránka slovenskej polície.

Fotografie zemiakových šupiek zverejnila na Facebooku Jana Hrušková, prezentujúca sa ako podpredsedníčka ostravskej okresnej organizácie Volný blok. Na snímkach bolo vidno balenie šupiek zo zemiakov, na ktorých bolo uvedené „Krajina pôvodu: Němcko“ s preklepom, kde namiesto Nemecko bolo uvedené „Němcko“. Príspevok získal viac ako tisíc zdieľaní, pričom ho šírili ďalší používatelia Facebooku v rôznych verejných i neverejných skupinách.

Foto: facebook.com/hoaxPZ

Lidl zákazníkom šupky nepredáva

Ku kauze so šupkami sa vyjadril samotný reťazec Lidl. Ako uviedol hovorca spoločnosti Lidl Tomáš Myler pre Deník.cz, zemiakové šupky českým zákazníkom nepredávajú. „Na základe nášho tipu ohľadom efektívneho zužitkovania šupiek od zemiakov sa bohužiaľ objavila nepravdivá informácia, ktorá koluje na sociálnych sieťach, že šupky od zemiakov ponúkame v našich predajniach. Toto tvrdenie sa rozhodne nezakladá na pravde a daný príspevok je podvrh, s ktorým nemá naša spoločnosť nič spoločné,“ uviedol Myler.

Na hoax upozorňuje aj portál Manipulátoři.cz. „Etiketa je v polovici prelepená – spodná polovica je evidentne od sviečok – najskôr čajových vzhľadom ku gramáži a počtu v balení uvedených vpravo vedľa čiarového kódu (10x20g) a času horenia 6 hodín. A podľa kódu ide o výrobok z Poľska a nie z Nemecka,“ uvádza portál zameraný na vyvracanie falošných správ.

Dezinformátori zneužili kampaň zameranú proti plytvaniu s potravinami

Lidl odštartoval na jeseň roku 2021 kampaň zvanú „S Lidlom šetríme jedlom“, v ktorej prezentoval debničky plné rôznych druhov kvalitného ovocia a zeleniny, ktoré by pre poškodený obal inak skončili v bioplynovej stanici. Debničky, obsahujúce dve kilá zeleniny a ovocia, obchody ponúkali za zníženú cenu a bol o ne obrovský záujem.

Po tomto úspechu Lidl prednedávnom spustil na svojich sociálnych sieťach pod rovnakým názvom aj kampaň zameranú na neplytvanie. Spoločnosť vraj podľa Mylera prezentuje tipy, ako zužitkovať zvyšky potravín, ako správne čítať údajne na obaloch alebo ako potraviny čo najlepšie skladovať. Medzi návodmi sa objavil aj tip na zužitkovanie šupiek od zemiakov. Podobná kampaň prebehla aj v rakúskom Lidli.

Kartoffelschalen sind Biomüll? NEIN! Kartoffelschalen sind eine super crispy Chips-Alternative! Probier’s doch aus. Wie...

Uverejnil používateľ Lidl Österreich Streda 2. novembra 2022

Fotografia, ktorá vytvára dojem, že v našich krajinách sa predáva odpad z Nemecka, je umelo vytvorený hoax. Podľa stránky Hoaxy a podvody - polícia SR je úlohou takýchto príspevkov dlhodobé pôsobenie na časť verejnosti. “Želaným efektom takéhoto pôsobenia je spochybňovanie Európskej únie a zahraničných partnerov. Ak sa podobné statusy objavujú ako na bežiacom páse, istá časť obyvateľstva je pod permanentným tlakom a napokon mu podľahne,” uvádza polícia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, denik.cz, manipulatori.cz, prahain.cz, facebook.com/hoaxPZ
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Inteligentný kocúr sa naučil šikovný trik. Takto sa ohlasuje majiteľke

Video: Inteligentný kocúr sa naučil šikovný trik. Takto sa ohlasuje majiteľke

VČERA - 21:31Zaujímavosti

Domáce zvieratá mnoho vecí odpozorujú od svojich majiteľov a potom ich využívajú aj v praxi. Tak ako tento šikovný kocúr.

Prečo spia psy s otvorenými očami? Takto odhalíte, či má záchvat alebo sníva

Prečo spia psy s otvorenými očami? Takto odhalíte, či má záchvat alebo sníva

VČERA - 19:51Zaujímavosti

Spáva váš pes s otvorenými očami? Môže ísť o bežné správanie, ale aj zdravotný problém.

Akou vodou polievate kvety? Pozor, aby ste ich neotrávili

Akou vodou polievate kvety? Pozor, aby ste ich neotrávili

VČERA - 19:26Zaujímavosti

Bez vody by izbové rastliny neboli schopné rásť. Avšak je dôležité aj to, akou vodou ich polievate. Môžete ich aj otráviť.

Tarageľ: Šok bol, že ma hneď po skončení VŠMU prijali do Národného divadla

Tarageľ: Šok bol, že ma hneď po skončení VŠMU prijali do Národného divadla

VČERA - 10:18Zaujímavosti

Je laureátom viacerých filmových a divadelných ocenení.

Hrajú sa vaše mačky alebo sa bijú? Takto to jednoznačne spoznáte

Hrajú sa vaše mačky alebo sa bijú? Takto to jednoznačne spoznáte

VČERA - 6:59Zaujímavosti

Mačky priam zbožňujú klbčenie sa či dobrý mačací súboj. Ide o jednu z ich najbežnejších foriem hry, ktorá sa však ľahko môže zvrhnúť na agresívny útok. Ako spoznať, či ide o hru alebo ozajstný boj?