• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 4.12.2023Meniny má Barbora, Barbara
-7°Bratislava

Obchodný reťazec upozorňuje na falošnú správu: Takýto tovar nepredávame

  • 15:30 23.01.2023
  • Bratislava
Obchodný reťazec upozorňuje na falošnú správu: Takýto tovar nepredávame

Na sociálnej sieti sa šírila falošná správa.

Prostredníctvom sociálnej siete Facebook sa rozšírila falošná správa, že obchodný reťazec Lidl vo svojich predajniach v Česku predával šupky zo zemiakov. Správa však nie je pravdivá a zneužila kampaň Lidlu zameranú proti plytvaniu potravín. Na hoax upozornila aj facebooková stránka slovenskej polície.

Fotografie zemiakových šupiek zverejnila na Facebooku Jana Hrušková, prezentujúca sa ako podpredsedníčka ostravskej okresnej organizácie Volný blok. Na snímkach bolo vidno balenie šupiek zo zemiakov, na ktorých bolo uvedené „Krajina pôvodu: Němcko“ s preklepom, kde namiesto Nemecko bolo uvedené „Němcko“. Príspevok získal viac ako tisíc zdieľaní, pričom ho šírili ďalší používatelia Facebooku v rôznych verejných i neverejných skupinách.

Foto: facebook.com/hoaxPZ

Lidl zákazníkom šupky nepredáva

Ku kauze so šupkami sa vyjadril samotný reťazec Lidl. Ako uviedol hovorca spoločnosti Lidl Tomáš Myler pre Deník.cz, zemiakové šupky českým zákazníkom nepredávajú. „Na základe nášho tipu ohľadom efektívneho zužitkovania šupiek od zemiakov sa bohužiaľ objavila nepravdivá informácia, ktorá koluje na sociálnych sieťach, že šupky od zemiakov ponúkame v našich predajniach. Toto tvrdenie sa rozhodne nezakladá na pravde a daný príspevok je podvrh, s ktorým nemá naša spoločnosť nič spoločné,“ uviedol Myler.

Na hoax upozorňuje aj portál Manipulátoři.cz. „Etiketa je v polovici prelepená – spodná polovica je evidentne od sviečok – najskôr čajových vzhľadom ku gramáži a počtu v balení uvedených vpravo vedľa čiarového kódu (10x20g) a času horenia 6 hodín. A podľa kódu ide o výrobok z Poľska a nie z Nemecka,“ uvádza portál zameraný na vyvracanie falošných správ.

Dezinformátori zneužili kampaň zameranú proti plytvaniu s potravinami

Lidl odštartoval na jeseň roku 2021 kampaň zvanú „S Lidlom šetríme jedlom“, v ktorej prezentoval debničky plné rôznych druhov kvalitného ovocia a zeleniny, ktoré by pre poškodený obal inak skončili v bioplynovej stanici. Debničky, obsahujúce dve kilá zeleniny a ovocia, obchody ponúkali za zníženú cenu a bol o ne obrovský záujem.

Po tomto úspechu Lidl prednedávnom spustil na svojich sociálnych sieťach pod rovnakým názvom aj kampaň zameranú na neplytvanie. Spoločnosť vraj podľa Mylera prezentuje tipy, ako zužitkovať zvyšky potravín, ako správne čítať údajne na obaloch alebo ako potraviny čo najlepšie skladovať. Medzi návodmi sa objavil aj tip na zužitkovanie šupiek od zemiakov. Podobná kampaň prebehla aj v rakúskom Lidli.

Kartoffelschalen sind Biomüll? NEIN! Kartoffelschalen sind eine super crispy Chips-Alternative! Probier’s doch aus. Wie...

Uverejnil používateľ Lidl Österreich Streda 2. novembra 2022

Fotografia, ktorá vytvára dojem, že v našich krajinách sa predáva odpad z Nemecka, je umelo vytvorený hoax. Podľa stránky Hoaxy a podvody - polícia SR je úlohou takýchto príspevkov dlhodobé pôsobenie na časť verejnosti. “Želaným efektom takéhoto pôsobenia je spochybňovanie Európskej únie a zahraničných partnerov. Ak sa podobné statusy objavujú ako na bežiacom páse, istá časť obyvateľstva je pod permanentným tlakom a napokon mu podľahne,” uvádza polícia.

Zdroj: Info.sk, TM, denik.cz, manipulatori.cz, prahain.cz, facebook.com/hoaxPZ
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Pre toto sa neoplatí plávať preč pred žralokom

Video: Pre toto sa neoplatí plávať preč pred žralokom

VČERA - 21:29Zaujímavosti

Profesionálna potápačka sa vo videu vyhla útoku žraloka tigrieho. Pre toto sa podľa nej neoplatí plávať preč od predátora.

Poslal vám člen rodiny túto otázku? Pozor na podvod!

Poslal vám člen rodiny túto otázku? Pozor na podvod!

VČERA - 21:00Zaujímavosti

Podvodníci sa najčastejšie prihovárajú obetiam prostredníctvom mailu a sociálnych sietí. Na takúto otázku v konverzácii si dajte pozor.

Stratené mesto pod Atlantikom: Vedci našli štruktúru so záhadnou minulosťou

Stratené mesto pod Atlantikom: Vedci našli štruktúru so záhadnou minulosťou

VČERA - 19:28Zaujímavosti

Stĺpy podmorského "mesta" dosahujú výšku desiatok metrov. Podľa vedcov by mohli mnohé povedať o minulosti pozemského života.

Muž s detektorom kovov narazil na skalu cennejšiu ako zlato. Toto bolo vnútri

Muž s detektorom kovov narazil na skalu cennejšiu ako zlato. Toto bolo vnútri

VČERA - 18:52Zaujímavosti

Skala v sebe skrývala oveľa viac ako len prírodné bohatstvo.

Nadýchaná ryža už za 15 minút. Recept Jamieho Olivera nenecháva priestor pre chyby

Nadýchaná ryža už za 15 minút. Recept Jamieho Olivera nenecháva priestor pre chyby

VČERA - 9:57Zaujímavosti

Tak, ako väčšina receptov, aj postup Jamieho Olivera pri varení ryže sa spolieha na jej počiatočné prepláchnutie od nečistôt.