• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
15°Bratislava

Nebezpečenstvo ukryté v plastoch

  • 19:00 06.11.2013
  • BRATISLAVA
Nebezpečenstvo ukryté v plastoch

Váhate, aký nápoj si kúpite v obchode? Porovnávate akcie a príchute, no vedeli ste, že rozhodnúť by ste sa mali práve podľa obalu?

Nie, nie sme povrchní. Práve naopak. Okrem informácií na etikete o tom čo pijete, by ste mali tiež vedieť, z čoho to pijete! PET fľašky? Skratka je odvodená od polyetyléntereftalátu, termoplastického polyesteru vyrábaného z ropy. Ak ste ekologický typ, pripomíname vám, že ide o neobnoviteľný zdroj. To však nie je hlavným problémom pre naše zdravie.

Vražedná kombinácia: Slnko a chemikálie

Plastové fľaše prepúšťajú slnečné žiarenie, a to znehodnocuje jej celkový obsah. Pre pružnosť a farebnosť sa do plastov pri ich výrobe pridávajú ďalšie chemikálie. Výskumy dokazujú, že teraftalát uvoľňujúci sa do vody napodobňuje ženský hormón estrogén a v tele človeka môže dokonca narušiť endokrinný systém. Obzvlášť opatrní treba byť pri skladovaní džúsov a ochutených limonád, ktoré navyše obsahujú konzervačné látky a kyseliny.

Čítajte: Energetické nápoje vás môžu zabiť!

Výrobcovia fliaš používajú ako katalyzátor škodlivý oxid antimónitý alebo antimón, ktorý sa začne uvoľňovať pri vysokých teplotách. Na chybe však nemusí byť len nesprávne uskladňovanie z vašej strany, ale už priamo v obchodných reťazcoch, čomu bohužiaľ ako spotrebitelia nezabránime.

Ak sa antimón dostane do tela viacnásobne, začne sa hromadiť, čo môže mať za následok vážne zdravotné komplikácie. Nebezpečný je najmä u detí, ktorým môže spôsobiť poruchy správania a  mozgových funkcií.  Pozor by si tiež mali dať tehotné mamičky, nakoľko takto znehodnotené potraviny a nápoje môžu negatívne ovplyvniť vývin embrya.

Vezmite si k srdcu

To, čo sa s fľaškami deje pred tým, ako si ich zakúpite neovplyvníte. Dajte si však pozor na to, aby ste svoje nápoje nenechávali dlho na slnku a už vôbec nie v zatvorených autách počas teplých ročných období. Rovnako ohrievanie jedla v mikrovlnnej rúre v plastovom obale či nádobe zdravie ohroziť. Vyhnite sa vopred spracovanému a balenému jedlu v chladiacich boxoch supermarketov a preferujte sklenené fľaše pred plastovými. Pokiaľ ide o zdravé nápoje, nič neprekoná účinky čistej vody a bylinkových čajov.

Čítajte: Čipsy, chrumkavý zabijak

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, zahr., Foto: flickr/Woodsguy63
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

19:52 08.08.2022Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

7:21 08.08.2022Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.