• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 30.1.2023Meniny má Ema
Bratislava

Strašiak menom skleróza multiplex: Títo ľudia majú vyššie šance ochorieť

  • 17:33 21.01.2023
  • Slovensko
Strašiak menom skleróza multiplex: Títo ľudia majú vyššie šance ochorieť

O skleróze multiplex (SM) je známe, že hoci si ju môže vyvinúť ktokoľvek, mnohí z tých, ktorí ju majú, zdieľajú tieto vlastnosti.

Väčšina pociťuje prvé príznaky vo veku 20 až 40 rokov. U bielych ľudí sa dlho verilo, že majú viac ako dvakrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku SM ako iné rasy. Nedostatočné zastúpenie rasových a etnických menšín v klinických štúdiách však túto vieru spochybňuje. SM je dva- až trikrát častejšia u žien ako u mužov. SM je päťkrát bežnejšia v miernom podnebí – ako sú severné Spojené štáty, Kanada a Európa – ako v tropickom podnebí.

Ľudia, ktorých blízki príbuzní majú SM, sú náchylnejší na túto chorobu, ale neexistuje dôkaz, že choroba je vo väčšine prípadov priamo zdedená.

Možnosti liečby sklerózy multiplex

Liečba SM často zahŕňa medikáciu modifikujúcu ochorenie na zníženie počtu a závažnosti relapsov u tých, ktorí ich majú, a na spomalenie progresie ochorenia.

Liečba symptómov SM

Lekári môžu predpísať širokú škálu liekov na zmiernenie symptómov súvisiacich so SM, vrátane analgetík na bolesť; antispazmodiká a svalové relaxanciá, na zmiernenie svalovej spasticity a na zlepšenie schopnosti chôdze.

Fyzikálna terapia môže byť tiež užitočná pri riešení únavy, slabosti, bolesti a spasticity. Fyzikálny terapeut môže predpísať cvičenia, strečingy a alternatívne spôsoby vykonávania fyzických úloh na zlepšenie úrovne energie a fyzického fungovania.

Pracovná terapia sa často používa na nájdenie jednoduchších alebo alternatívnych spôsobov, ako dosiahnuť úlohy každodenného života, vrátane použitia pomocných zariadení a techník úspory energie.

Váš lekár vás môže tiež odporučiť na rečovú terapiu na riešenie problémov s hovorením alebo prehĺtaním, kognitívnu rehabilitáciu na pomoc s pamäťou a myslením a psychoterapiu na pomoc s depresiou, úzkosťou, smútkom alebo jednoducho trápením súvisiacim so životom s chronickým ochorením.

Okrem formálnej rehabilitácie a terapie sa ukázalo, že cvičenie a meditácia zlepšujú funkciu a kvalitu života ľudí žijúcich s SM.

Prevencia sklerózy multiplex

Zatiaľ neexistuje žiadny spoľahlivý spôsob, ako zabrániť skleróze multiplex, z veľkej časti preto, že príčina ochorenia ešte nie je úplne objasnená. Existuje však niekoľko zdravých spôsobov správania, ktoré môžu znížiť riziko SM u jednotlivca.

Vitamín D. Adekvátny vitamín D – zo slnečného žiarenia, jedla a doplnkov – je jedným zo spôsobov, ako potenciálne znížiť riziko SM. Štúdia publikovaná v januári 2022 v Neurology zistila, že vyrastanie na slnečnom mieste a vysoká miera slnečného žiarenia v lete súviselo s nižším rizikom vzniku SM v detstve. Ľudia s diagnostikovaným klinicky izolovaným syndrómom (CIS), u ktorých sa vyvinula SM, mali nižšie hladiny vitamínu D.

Takže aj keď neexistuje žiadna záruka, že zvýšenie hladín vitamínu D zabráni SM, pravdepodobne neuškodí, ak sa budete držať v bezpečných medziach vystavenia slnku a doplnkov vitamínu D.

Fajčenie. Nefajčenie je ďalšou stratégiou, ktorá môže znížiť riziko SM. Podľa Národnej spoločnosti pre sklerózu multiplex je známe, že fajčiari a ľudia vystavení pasívnemu fajčeniu majú zvýšené riziko SM. Šípka vpravo nahor Prestať fajčiť môže preto znížiť vaše vlastné riziko a riziko ľudí vo vašom okolí.

Zdravá hmotnosť. Udržiavanie zdravej hmotnosti, najmä v detstve, môže tiež znížiť riziko SM. Štúdia publikovaná v máji 2019 v JAMA Neurology zistila, že obezita u detí je spojená so zvýšeným rizikom SM u detí. Okrem toho deti, ktoré boli obézne, reagovali horšie na liek prvej línie na SM ako tie, ktoré neboli. Obezita v ranom veku bola tiež spojená s vyšším rizikom vzniku SM v dospelosti.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TA, everydayhealth.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

DNES - 10:00Zdravie

Skúšali ste zubára presviedčať, že si poctivo čistíte zuby aj medzizubné priestory? Zbytočne. Vaše klamstvo dokážu odhaliť veľmi jednoducho.

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

VČERA - 20:28Zdravie

Je potrebné sa natierať opaľovacím krémom každý deň a môže to spôsobiť nedostatok vitamínu D? Tu sú odpovede.

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

VČERA - 9:37Zdravie

Pred akoukoľvek snahou schudnúť by ste mali najprv vedieť, ako chudnúť zdravo.

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

VČERA - 7:48Zdravie

Takmer 40 % žien trpí prekvapivými symptómami, a to už niekoľko týždňov pred infarktom.

Toto je najlepšie jedlo, keď chcete cvičiť. Vďaka nemu viac vydržíte

Toto je najlepšie jedlo, keď chcete cvičiť. Vďaka nemu viac vydržíte

VČERA - 7:23Zdravie

Drobné občerstvenie preukázateľne zvyšuje schopnosť zotaviť sa z náročného cvičenia.