• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 25.9.2023Meniny má Vladislav(a)
18°Bratislava

Strašiak menom skleróza multiplex: Títo ľudia majú vyššie šance ochorieť

  • 17:33 21.01.2023
  • Slovensko
Strašiak menom skleróza multiplex: Títo ľudia majú vyššie šance ochorieť

O skleróze multiplex (SM) je známe, že hoci si ju môže vyvinúť ktokoľvek, mnohí z tých, ktorí ju majú, zdieľajú tieto vlastnosti.

Väčšina pociťuje prvé príznaky vo veku 20 až 40 rokov. U bielych ľudí sa dlho verilo, že majú viac ako dvakrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku SM ako iné rasy. Nedostatočné zastúpenie rasových a etnických menšín v klinických štúdiách však túto vieru spochybňuje. SM je dva- až trikrát častejšia u žien ako u mužov. SM je päťkrát bežnejšia v miernom podnebí – ako sú severné Spojené štáty, Kanada a Európa – ako v tropickom podnebí.

Ľudia, ktorých blízki príbuzní majú SM, sú náchylnejší na túto chorobu, ale neexistuje dôkaz, že choroba je vo väčšine prípadov priamo zdedená.

Možnosti liečby sklerózy multiplex

Liečba SM často zahŕňa medikáciu modifikujúcu ochorenie na zníženie počtu a závažnosti relapsov u tých, ktorí ich majú, a na spomalenie progresie ochorenia.

Liečba symptómov SM

Lekári môžu predpísať širokú škálu liekov na zmiernenie symptómov súvisiacich so SM, vrátane analgetík na bolesť; antispazmodiká a svalové relaxanciá, na zmiernenie svalovej spasticity a na zlepšenie schopnosti chôdze.

Fyzikálna terapia môže byť tiež užitočná pri riešení únavy, slabosti, bolesti a spasticity. Fyzikálny terapeut môže predpísať cvičenia, strečingy a alternatívne spôsoby vykonávania fyzických úloh na zlepšenie úrovne energie a fyzického fungovania.

Pracovná terapia sa často používa na nájdenie jednoduchších alebo alternatívnych spôsobov, ako dosiahnuť úlohy každodenného života, vrátane použitia pomocných zariadení a techník úspory energie.

Váš lekár vás môže tiež odporučiť na rečovú terapiu na riešenie problémov s hovorením alebo prehĺtaním, kognitívnu rehabilitáciu na pomoc s pamäťou a myslením a psychoterapiu na pomoc s depresiou, úzkosťou, smútkom alebo jednoducho trápením súvisiacim so životom s chronickým ochorením.

Okrem formálnej rehabilitácie a terapie sa ukázalo, že cvičenie a meditácia zlepšujú funkciu a kvalitu života ľudí žijúcich s SM.

Prevencia sklerózy multiplex

Zatiaľ neexistuje žiadny spoľahlivý spôsob, ako zabrániť skleróze multiplex, z veľkej časti preto, že príčina ochorenia ešte nie je úplne objasnená. Existuje však niekoľko zdravých spôsobov správania, ktoré môžu znížiť riziko SM u jednotlivca.

Vitamín D. Adekvátny vitamín D – zo slnečného žiarenia, jedla a doplnkov – je jedným zo spôsobov, ako potenciálne znížiť riziko SM. Štúdia publikovaná v januári 2022 v Neurology zistila, že vyrastanie na slnečnom mieste a vysoká miera slnečného žiarenia v lete súviselo s nižším rizikom vzniku SM v detstve. Ľudia s diagnostikovaným klinicky izolovaným syndrómom (CIS), u ktorých sa vyvinula SM, mali nižšie hladiny vitamínu D.

Takže aj keď neexistuje žiadna záruka, že zvýšenie hladín vitamínu D zabráni SM, pravdepodobne neuškodí, ak sa budete držať v bezpečných medziach vystavenia slnku a doplnkov vitamínu D.

Fajčenie. Nefajčenie je ďalšou stratégiou, ktorá môže znížiť riziko SM. Podľa Národnej spoločnosti pre sklerózu multiplex je známe, že fajčiari a ľudia vystavení pasívnemu fajčeniu majú zvýšené riziko SM. Šípka vpravo nahor Prestať fajčiť môže preto znížiť vaše vlastné riziko a riziko ľudí vo vašom okolí.

Zdravá hmotnosť. Udržiavanie zdravej hmotnosti, najmä v detstve, môže tiež znížiť riziko SM. Štúdia publikovaná v máji 2019 v JAMA Neurology zistila, že obezita u detí je spojená so zvýšeným rizikom SM u detí. Okrem toho deti, ktoré boli obézne, reagovali horšie na liek prvej línie na SM ako tie, ktoré neboli. Obezita v ranom veku bola tiež spojená s vyšším rizikom vzniku SM v dospelosti.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TA, everydayhealth.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

DNES - 19:08Zdravie

Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla.

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

VČERA - 20:03Zdravie

Mnohým ľuďom sa pri týchto zisteniach obracal žalúdok.

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

6:47 22.09.2023Zdravie

Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

8:06 21.09.2023Zdravie

Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

7:55 21.09.2023Zdravie

Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.