• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 28.9.2023Meniny má Václav
15°Bratislava

5 hygienických mýtov, ktorým by ste nemali veriť

  • 8:43 24.01.2023
  • Slovensko
5 hygienických mýtov, ktorým by ste nemali veriť

Prinášame vám niekoľko hygienických mýtov, o ktorých ste doposiaľ možno ani netušili.

Potrebujete sa sprchovať každý deň? Umývať si ruky horúcou vodou? Tu je pravda podľa odborníkov na zdravie.

Sprchovať sa každý deň

Herci Ashton Kutcher a Mila Kunis nedávno na sociálnych sieťach prezradili, že kúpanie nie je súčasťou denného programu ich rodiny. Dvojica prezradila, že sa kúpe len vtedy, keď je to absolútne nevyhnutné.

V niektorých prípadoch však môže byť vynechanie sprchy zlý nápad. Každodenné sprchovanie môže byť prospešné pre tých, ktorí majú určité kožné poruchy, ako je atopická dermatitída, najbežnejšia forma ekzému.

U ľudí bez ekzému môže mať nedostatočné sprchovanie za následok telesný zápach a plesňové a bakteriálne infekcie. Myšlienka, že väčšina ľudí sa musí denne sprchovať, nie je jediným hygienickým mýtom.

Na čistenie uší musíte používať vatové tyčinky

Vatové tyčinky boli vynájdené v roku 1923, keď zakladateľ spoločnosti Leo Gerstenzang pozoroval svoju manželku, ako pridáva vatové chumáčiky na špáradlá, aby dieťaťu vyčistili ucho. Spoločnosť ich však už formálne neschvaľuje na hygienické účely.

Myšlienka, že si ich musíte strčiť do uší, aby ste si ich vyčistili, je mylná – a potenciálne nebezpečná.

Sluchový kanál je navrhnutý tak, aby bol samočistiacou štruktúrou. Zatiaľ čo ucho neustále vytvára vosk a zbavuje sa odumretých kožných buniek, je tiež navrhnuté s prirodzeným migračným vzorom, ktorý vytláča akékoľvek prebytočné nahromadenie von zo zvukovodu.

Okrem toho má ušný vosk antimikrobiálne vlastnosti, ktoré ničia baktérie skôr, ako môžu spôsobiť infekciu, a funguje ako zvlhčovač zvukovodu.

Nielenže nie sú potrebné vatové tyčinky na čistenie uší – môžu spôsobiť poškodenie. Kombinácia tenkej kože, ktorá leží priamo na tvrdej kosti, spôsobuje, že koža je dosť náchylná na roztrhnutie, ak do nej pichnete špičkou vatových tyčiniek, kancelárskou sponkou alebo sponkou do vlasov. Malé trhlinky na koži môžu viesť ku krvácaniu a bolestivým infekciám.

Výplach vyčistí vašu vagínu

Rovnako ako vaše uši, aj vaša vagína sa čistí sama. Pôsobivé, však? To neznamená, že ľudia sa nepokúsili pomôcť, napríklad sprchovaním. Douching sa datuje do 19. storočia. Podľa Smithsonian Magazine sa v 30. rokoch 20. storočia používal lysol ako aktívna zložka zabíjajúca spermie až po prevenciu infekcie. Napriek tomu neexistuje žiadny dôkaz na podporu týchto tvrdení.

V skutočnosti aj sprchovanie často poškodzuje vaginálnu flóru (normálne prítomné baktérie) a mení prirodzené pH vo vagíne. Výplachom môžu ženy zvýšiť riziko bakteriálnej vaginózy. A čo viac, sprchovanie počas tehotenstva môže spôsobiť predčasný pôrod.

Vždy si umývajte ruky horúcou vodou

Je to pravda: Vriaca voda účinne zabíja škodlivé baktérie, ako zdôrazňuje Svetová zdravotnícka organizácia. Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy o tom, že na ich čistenie je potrebné umyť si ruky horúcou vodou. Teplá voda je rovnako účinná ako horúca.

Ďaleko nad teplotou je najdôležitejším faktorom mydlovanie rúk ešte predtým, ako si ich namočíte.

Pravidlo 5 sekúnd znamená, že jedlo je bezpečné jesť

Pravidlo piatich sekúnd sa datuje do roku 1200, keď Džingischán údajne na svojich banketoch zaviedol „Khanovo pravidlo“, v ktorom sa uvádza, že ak jedlo spadne na podlahu, môže tam zostať tak dlho, ako to Khan dovolí.

V priebehu rokov sa to zmenilo na „pravidlo piatich sekúnd“, o ktorom ste pravdepodobne počuli ako dieťa. Ale pustiť jedlo na zem čo i len na jednu sekundu a potom ho zjesť môže byť škodlivé. Baktérie sa môžu pripojiť k potrave hneď, ako dopadnú na zem.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TA, everydayhealth.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

19:08 25.09.2023Zdravie

Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla.

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

20:03 24.09.2023Zdravie

Mnohým ľuďom sa pri týchto zisteniach obracal žalúdok.

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

6:47 22.09.2023Zdravie

Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

8:06 21.09.2023Zdravie

Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

7:55 21.09.2023Zdravie

Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.