• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 30.1.2023Meniny má Ema
Bratislava

Viete, čo robí cloud architekt? Tieto zamestnania pred 10 rokmi neexistovali

  • 18:36 22.01.2023
  • Svet
Viete, čo robí cloud architekt? Tieto zamestnania pred 10 rokmi neexistovali

Pozreli sme sa na niektoré z momentálne žiadaných a vznikajúcich pracovných miest, ktoré by ste pred desiatimi rokmi nenašli.

Veľa hovoríme o tom, ako sa svet práce mení. Ako však tieto zmeny informujú trh práce a typy pracovných miest, ktoré sú dnes k dispozícii?

Pozreli sme sa na niektoré z momentálne žiadaných a vznikajúcich pracovných miest, ktoré by ste pred desiatimi rokmi nenašli.

Pravdepodobne to nebude žiadne prekvapenie, ale mnohé z týchto pracovných miest vznikli vďaka zvýšenému používaniu a spoliehaniu sa na rôzne technológie v rôznych odvetviach.

Je veľmi zaujímavé vidieť, ako podniky reagujú na technologický pokrok a ľudské úlohy potrebné na ich prijatie:

Vývojár/technik autonómnych vozidiel

Technológia, ktorá bola raz úplne v oblasti sci-fi, je realitou! Vďaka spoločnostiam ako Tesla a General Motors sú autá bez vodiča na vzostupe.

Nie sú to len osobné autá, ale aj kamióny, vlaky a autobusy. Tie sa tiež vyvíjajú tak, aby boli bez vodiča.

A so vzostupom tejto novej technológie je potrebný nový typ inžiniera. Autonómne vozidlá majú iné požiadavky a technické potreby ako vozidlá poháňané človekom.

Služby poskytujúce zdieľanú jazdu

Môže byť ťažké predstaviť si svet pred Uberom či Boltom, ale spustil sa až v roku 2014 a približne v rovnakom čase sa objavilo mnoho ďalších podobných služieb.

Tieto služby boli s veľkým úspechom uvedené na trh na základe potreby vodičov doručovania v tomto odvetví, ktorí chceli flexibilitu pri budovaní rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom prostredníctvom samostatnej zárobkovej činnosti.

Influencer

Sociálne médiá sa stali masívnou súčasťou našich životov a ekonomík. Od Instagramu, Twitteru, Facebooku, YouTube a teraz aj TikTok – tieto platformy formujú naše osobné životy a profesionálne podnikanie.

Aby značky zostali aktuálne, musia pochopiť silu sociálnych médií a využívať ich správnym spôsobom. Jedným zo spôsobov, ako to robia, je použitie influencerov sociálnych médií na propagáciu produktu alebo služby. Skutočnosť, že táto kariéra neustále rastie, je dôkazom toho, že tu určite ešte zostane.

Producent podcastu

Podcasty sú v dnešnej dobe veľký biznis! Vráťte sa desať rokov dozadu a možno ste ich našli iba niekoľko, ale podcasty sa rozrástli, keď ľudia začali objavovať hodnotu prezentovania nápadov rôznymi spôsobmi.

S viac ako 2 miliónmi podcastov, ktoré v súčasnosti existujú na celom svete, sa vyvinula nová rola: producenti podcastov.

Producenti podcastov, ktorí pomáhajú úspešným hostiteľom vytvárať a doručovať dokonalú show, podporujú plánovanie a správu hostí, kontrolu kvality, propagáciu a nahrávanie nových epizód na platformy.

Dátový vedec

Datamining, machine learning, a big data boli pred desiatimi rokmi sotva na technologickom radare, no dnes sú kľúčovou súčasťou toho, ako organizácie fungujú.

Od údajov z vyhľadávania Google po informačné kanály Twitter, hotspoty webových stránok a studené zóny – pochopenie, interpretácia a prezentácia veľkých údajov a ako z nich vyťažiť maximum je kľúčovou súčasťou práce vedcov z oblasti veľkých údajov. Pomáhajú spoločnostiam lepšie porozumieť a využívať veľké dáta na oslovenie publika a podporu služieb pozitívnym spôsobom.

Analytik blockchainu

Pravdepodobne nie sme tí najlepší ľudia, ktorí by sa mali pýtať na blockchain – stále sa snažíme prísť na to, ako funguje bežné bankovníctvo! A práve tam vstupuje analytik blockchainu.

S nárastom kryptomien, ako je bitcoin, sa blockchain stáva integrálnou technológiou. Blockchainoví analytici sú odborníkmi v tejto oblasti a využívajú svoje znalosti na poradenstvo a podporu spoločnostiam, aby maximalizovali výhody vstupu na tento trh.

Tréner športových e-hier

Možno ste už počuli o „fantasy futbale“ a mysleli ste si, že je to len koníček pre niekoľkých zarytých fanúšikov, ale športové e-hry sú veľký biznis.

Športové e-hry – konkurenčný priemysel videohier medzi profesionálnymi hráčmi a tímami – si ročne vyberá miliardy dolárov a ich podujatia zapĺňajú štadióny účastníkmi a fanúšikmi. Keďže sa stále viac ľudí snaží zapojiť, tí, ktorí to dosiahli, ponúkajú svoje odborné znalosti vo forme trénerov športových e-hier. Pomáhať hráčom ísť od úspechu k úspechu je nová úloha, o ktorú je už teraz veľký záujem a dopyt.

Cloud architekt

Cloudový softvér ukladá informácie online a nie na jednotlivých pevných diskoch počítača. Mnoho aplikácií je podporovaných cloudovým softvérom – vrátane vášho smartfónu a Netflixu. Cloud computing neustále rastie, čo vytvára potrebu cloudových špecialistov. Títo technicky zdatní jednotlivci, často označovaní ako cloud architekti, podporujú plánovanie, navrhovanie a údržbu systémov, ktoré spoločnosť používa pre svoje potreby cloud computingu.

Cloud architekti podporujú všetko od procesov ukladania až po bezpečnosť údajov.

PR špecialista

Keďže čoraz viac ľudí navštevuje platformy sociálnych médií, na ktorých komunikujú, sťažujú sa a zdieľajú príbehy o rôznych službách a spoločnostiach. PR špecialisti zohrávajú úlohu pri sledovaní toho, čo sa hovorí o spoločnosti, pre ktorú pracujú.

Je zodpovedný za monitorovanie online prítomnosti organizácie, prijímanie informácií, ktoré nájde, a ich odovzdávanie príslušným oddeleniam alebo tímom, aby sa s nimi primerane zaobchádzalo.

Konzultant pre udržateľnosť

Nie je žiadnym prekvapením, že udržateľnosť sa v posledných rokoch stala obrovskou agendou mnohých podnikov a mnohí chcú vedieť, ako môžu urobiť viac, aby znížili svoju celkovú uhlíkovú stopu a podporili problémy súvisiace so zmenou klímy.

Konzultanti v oblasti udržateľnosti pracujú v rôznych odvetviach a vydávajú odporúčania a akčné plány, ktoré majú spoločnostiam v tomto pomôcť.

Môžete nájsť konzultantov udržateľnosti pracujúcich v baníctve, stavebníctve a výrobe, výrobe potravín a poľnohospodárstve, móde či výrobe odevov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TA, explorecareers.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Inteligentný kocúr sa naučil šikovný trik. Takto sa ohlasuje majiteľke

Video: Inteligentný kocúr sa naučil šikovný trik. Takto sa ohlasuje majiteľke

VČERA - 21:31Zaujímavosti

Domáce zvieratá mnoho vecí odpozorujú od svojich majiteľov a potom ich využívajú aj v praxi. Tak ako tento šikovný kocúr.

Prečo spia psy s otvorenými očami? Takto odhalíte, či má záchvat alebo sníva

Prečo spia psy s otvorenými očami? Takto odhalíte, či má záchvat alebo sníva

VČERA - 19:51Zaujímavosti

Spáva váš pes s otvorenými očami? Môže ísť o bežné správanie, ale aj zdravotný problém.

Akou vodou polievate kvety? Pozor, aby ste ich neotrávili

Akou vodou polievate kvety? Pozor, aby ste ich neotrávili

VČERA - 19:26Zaujímavosti

Bez vody by izbové rastliny neboli schopné rásť. Avšak je dôležité aj to, akou vodou ich polievate. Môžete ich aj otráviť.

Tarageľ: Šok bol, že ma hneď po skončení VŠMU prijali do Národného divadla

Tarageľ: Šok bol, že ma hneď po skončení VŠMU prijali do Národného divadla

VČERA - 10:18Zaujímavosti

Je laureátom viacerých filmových a divadelných ocenení.

Hrajú sa vaše mačky alebo sa bijú? Takto to jednoznačne spoznáte

Hrajú sa vaše mačky alebo sa bijú? Takto to jednoznačne spoznáte

VČERA - 6:59Zaujímavosti

Mačky priam zbožňujú klbčenie sa či dobrý mačací súboj. Ide o jednu z ich najbežnejších foriem hry, ktorá sa však ľahko môže zvrhnúť na agresívny útok. Ako spoznať, či ide o hru alebo ozajstný boj?