• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 27.1.2023Meniny má Bohuš
Bratislava

Odhaľte, či vás niekto nesleduje cez webkameru. Pozor na tieto varovné signály

  • 15:31 18.01.2023
  • Londýn
Odhaľte, či vás niekto nesleduje cez webkameru. Pozor na tieto varovné signály

Takto spoznáte, že vás hackeri špehujú cez webkameru alebo kameru na mobile.

Expertka na kybernetickú bezpečnosť prezradila pre Daily Mail, ako zistíte, že hackeri používajú vašu webovú kameru alebo kameru smartfónu, aby vás špehovali.

Tove Marks z VPNOverview načrtla tri hlavné znaky, na ktoré by ste si mali dávať pozor:

  • Vydierač, ktorý vás kontaktuje.
  • Blikajúca webová kamera alebo svetlo fotoaparátu.
  • Batéria zariadenia sa vybíja rýchlejšie ako zvyčajne.

Marks vysvetlila, že hackerovi stačí implantovať malý kúsok škodlivého kódu, aby získal prístup ku kamerám, a používatelia sa nemusia nikdy dozvedieť, že sú napadnutí.

Marks tiež zdieľa tipy na zníženie rizika útoku, ako je používanie krytu fotoaparátu a neustála aktualizácia operačného systému.

„Ak existuje najmenšia medzera v zabezpečení vášho zariadenia, hacker môže preniknúť cez trhliny a rozšíriť túto medzeru, aby získal úplný prístup,“ zdieľala Marks vo vyhlásení. „S toľkými typmi malvéru v súčasnosti možno nikdy nebudete môcť zistiť, odkiaľ sa vírus alebo spyware vzal. Počítačová kriminalita sa neustále vyvíja a vy musíte držať krok so všetkým najnovším vývojom, aby ste zostali v bezpečí.“

Kontakt od vydierača

Prvým varovným signálom je, že vás kontaktuje hacker alebo vydierač, čo je podľa Marks najhorší možný scenár. Títo zlí herci tvrdia, že majú o vás citlivé obrázky a plánujú ich zverejniť online, ak nesplníte ich požiadavky. Marks povedal, že fotografie pravdepodobne urobil hacker pomocou vášho fotoaparátu a zločin sa považuje za sexuálne vydieranie.

Blikanie svetla na fotoaparáte

Ďalším varovným signálom je, ak uvidíte blikať svetlo na fotoaparáte. Väčšina webkamier má vľavo alebo vpravo malé svetlo, ktoré sa rozsvieti, keď sa kamera používa. Smartfóny signalizujú, že sa fotoaparát používa, zelenou bodkou na rozhraní.

Ak malé svetlo na webkamere bliká, mali by ste zbystriť pozornosť, lebo vás zrejme niekto špehuje. V prípade smartfónov môže značiť napadnutie fotoaparátu, ak na obrazovke uvidíte ikonu, hoci fotoaparát práve nepoužívate.

Samozrejme, nemusí to byť hacker, ale aplikácia bežiaca na pozadí, ktorá to spôsobuje. Ak si chcete byť istý, tak v prípade potreby vypnite všetky aplikácie, povedala Marks.

„Ak kontrolka stále svieti, aj keď nepoužívate webovú kameru, je najlepšie vykonať skenovanie škodlivého softvéru, aby ste sa uistili, že vaša kamera nebola napadnutá.“

Treba si podľa nej tiež uvedomiť, že aj keď je svetlo zhasnuté, môžete mať dočinenia s napadnutou webovou kamerou. „Hacker webkamery môže byť schopný vypnúť svetlo alebo ste ho mohli vypnúť sami v nastaveniach."

Batéria sa vybíja rýchlejšie

Posledným detailom, na ktorý treba dávať pozor, je rýchlosť vybíjania batérie. Ak sa batéria na zariadeni vybíja rýchlejšie ako zvyčajne, je to spôsobené tým, že fotoaparát spotrebúva energiu, pretože je neustále zapnutý. Marks povedala:

„Ak používate laptop alebo smartfón odpojený od nabíjačky a niekto vám hackol webovú kameru, môžete si všimnúť prudký nárast spotreby batérie.”

Batéria, ktorá sa vybíja rýchlejšie ako zvyčajne, môže byť znakom napadnutej webovej kamery. Dobrým spôsobom, ako skontrolovať, využívanie energie batérie, je otvoriť Správcu úloh. Úplne vpravo uvidíte dva stĺpce, ktoré zobrazujú spotrebu energie a spotrebu energie vašich programov v priebehu času.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MB, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Veľké zmeny v zemskom jadre: Toto je skutočný dôvod, prečo sa dni neustále predlžujú

Veľké zmeny v zemskom jadre: Toto je skutočný dôvod, prečo sa dni neustále predlžujú

DNES - 7:47Veda

Merania seizmických vĺn, ktoré prechádzajú zemským jadrom, poukazujú na výrazné zmeny, ktoré prispievajú k predlžovaniu dní.

Video: Obrovský ľadovec sa odtrhol od antarktického ľadovca. Je veľký ako Londýn

Video: Obrovský ľadovec sa odtrhol od antarktického ľadovca. Je veľký ako Londýn

21:37 25.01.2023Veda

​Obrovský ľadovec veľkosti Londýna sa odlomil zo 150 metrov hrubého ľadového šelfu Brunt v Antarktíde.

Video: Zabudnite na bleskozvod, vedci dokázali odkloniť blesky pomocou laserov

Video: Zabudnite na bleskozvod, vedci dokázali odkloniť blesky pomocou laserov

21:00 21.01.2023Veda

Vedci použili lasery na odklonenie bleskov na oblohe.

Potrebujete znížiť príjem soli? Japonskí vedci na to vytvorili špeciálnu lyžicu

Potrebujete znížiť príjem soli? Japonskí vedci na to vytvorili špeciálnu lyžicu

14:54 21.01.2023Veda

Japonskí vedci vytvorili lyžicu a misku, ktoré zvyšujú slanosť jedla.

Kde sa ukryť pri jadrovom výbuchu? Toto sú tie najhoršie miesta

Kde sa ukryť pri jadrovom výbuchu? Toto sú tie najhoršie miesta

7:58 20.01.2023Veda

​Ak ste blízko výbuchu, nepomôže vám nič. Čo ale ak sa nachádzate ďalej?