• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.6.2023Meniny má Stanislava
17°Bratislava

Odhaľte, či vás niekto nesleduje cez webkameru. Pozor na tieto varovné signály

  • 15:31 18.01.2023
  • Londýn
Odhaľte, či vás niekto nesleduje cez webkameru. Pozor na tieto varovné signály

Takto spoznáte, že vás hackeri špehujú cez webkameru alebo kameru na mobile.

Expertka na kybernetickú bezpečnosť prezradila pre Daily Mail, ako zistíte, že hackeri používajú vašu webovú kameru alebo kameru smartfónu, aby vás špehovali.

Tove Marks z VPNOverview načrtla tri hlavné znaky, na ktoré by ste si mali dávať pozor:

  • Vydierač, ktorý vás kontaktuje.
  • Blikajúca webová kamera alebo svetlo fotoaparátu.
  • Batéria zariadenia sa vybíja rýchlejšie ako zvyčajne.

Marks vysvetlila, že hackerovi stačí implantovať malý kúsok škodlivého kódu, aby získal prístup ku kamerám, a používatelia sa nemusia nikdy dozvedieť, že sú napadnutí.

Marks tiež zdieľa tipy na zníženie rizika útoku, ako je používanie krytu fotoaparátu a neustála aktualizácia operačného systému.

„Ak existuje najmenšia medzera v zabezpečení vášho zariadenia, hacker môže preniknúť cez trhliny a rozšíriť túto medzeru, aby získal úplný prístup,“ zdieľala Marks vo vyhlásení. „S toľkými typmi malvéru v súčasnosti možno nikdy nebudete môcť zistiť, odkiaľ sa vírus alebo spyware vzal. Počítačová kriminalita sa neustále vyvíja a vy musíte držať krok so všetkým najnovším vývojom, aby ste zostali v bezpečí.“

Kontakt od vydierača

Prvým varovným signálom je, že vás kontaktuje hacker alebo vydierač, čo je podľa Marks najhorší možný scenár. Títo zlí herci tvrdia, že majú o vás citlivé obrázky a plánujú ich zverejniť online, ak nesplníte ich požiadavky. Marks povedal, že fotografie pravdepodobne urobil hacker pomocou vášho fotoaparátu a zločin sa považuje za sexuálne vydieranie.

Blikanie svetla na fotoaparáte

Ďalším varovným signálom je, ak uvidíte blikať svetlo na fotoaparáte. Väčšina webkamier má vľavo alebo vpravo malé svetlo, ktoré sa rozsvieti, keď sa kamera používa. Smartfóny signalizujú, že sa fotoaparát používa, zelenou bodkou na rozhraní.

Ak malé svetlo na webkamere bliká, mali by ste zbystriť pozornosť, lebo vás zrejme niekto špehuje. V prípade smartfónov môže značiť napadnutie fotoaparátu, ak na obrazovke uvidíte ikonu, hoci fotoaparát práve nepoužívate.

Samozrejme, nemusí to byť hacker, ale aplikácia bežiaca na pozadí, ktorá to spôsobuje. Ak si chcete byť istý, tak v prípade potreby vypnite všetky aplikácie, povedala Marks.

„Ak kontrolka stále svieti, aj keď nepoužívate webovú kameru, je najlepšie vykonať skenovanie škodlivého softvéru, aby ste sa uistili, že vaša kamera nebola napadnutá.“

Treba si podľa nej tiež uvedomiť, že aj keď je svetlo zhasnuté, môžete mať dočinenia s napadnutou webovou kamerou. „Hacker webkamery môže byť schopný vypnúť svetlo alebo ste ho mohli vypnúť sami v nastaveniach."

Batéria sa vybíja rýchlejšie

Posledným detailom, na ktorý treba dávať pozor, je rýchlosť vybíjania batérie. Ak sa batéria na zariadeni vybíja rýchlejšie ako zvyčajne, je to spôsobené tým, že fotoaparát spotrebúva energiu, pretože je neustále zapnutý. Marks povedala:

„Ak používate laptop alebo smartfón odpojený od nabíjačky a niekto vám hackol webovú kameru, môžete si všimnúť prudký nárast spotreby batérie.”

Batéria, ktorá sa vybíja rýchlejšie ako zvyčajne, môže byť znakom napadnutej webovej kamery. Dobrým spôsobom, ako skontrolovať, využívanie energie batérie, je otvoriť Správcu úloh. Úplne vpravo uvidíte dva stĺpce, ktoré zobrazujú spotrebu energie a spotrebu energie vašich programov v priebehu času.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MB, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

19:23 26.05.2023Veda

Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

21:43 19.05.2023Veda

Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

21:11 15.05.2023Veda

Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

10:28 15.05.2023Veda

​Slovenský operátor má veľký výpadok.