• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 24.4.2024Meniny má Juraj
Bratislava

Hrozivý nález z pitvy pacienta po covide: Množia sa dôkazy o vplyve vírusu na celé telo

  • 21:20 10.01.2023
  • Bratislava
Hrozivý nález z pitvy pacienta po covide: Množia sa dôkazy o vplyve vírusu na celé telo

Covid-19 je definovaný ako ochorenie dýchacích ciest, ale jeho pôsobenie sa rozhodne neobmedzuje len na pľúca.

Hlavnými príznakmi nákazy ochorením covid-19 sú kašeľ, tvorba hlienu v horných dýchacích cestách, problémy s dýchaním a vysoká telesná teplota. Nový koronavírus preto u mnohých budí podozrenie, že postihuje najmä pľúca, čo však popierajú množiace sa dôkazy z pitevní.

Výsledky viacerých pitiev dokazujú, že covid-19 sa po infikovaní prenáša do celého tela a napáda nielen pľúca, ale aj srdce, slezinu, obličky, pečeň, hrubé črevo, hrudník, svaly, nervy, pohlavné orgány, oči aj mozog.

Pozoruhodná je najmä pitva pacienta, u ktorého našli stopy vírusu v mozgu 230 dní po tom, ako začal vykazovať prvé známky nákazy.

„Z našich zistení vyplýva, že u niektorých pacientov môže SARS-CoV-2 vyvolať systémovú infekciu, ktorá pretrváva v tele niekoľko mesiacov,“ píšu autori z amerických Národných inštitútov zdravia (NIH).

Už aj v minulosti prebehlo niekoľko pitiev, ktoré preukázali prítomnosť genetických pozostatkov nového koronavírusu v stovkách tkanív, orgánov a tekutín nakazených. Autopsie z júla 2020 dokonca potvrdzujú krvné zrazeniny v takmer každom životne dôležitom orgáne nakazených.

Šíri sa už dva týždne po prejavení príznakov

Najnovší výskum o sebe tvrdí, že je dodnes najkomplexnejšou analýzou zotrvávania SARS-CoV-2 na bunkovej úrovni ľudského tela.

Štúdia analyzovala výsledky 44 pitiev, ktoré pozorne identifikovali a zhodnotili úroveň mediátorovej RNA z SARS-CoV-2 v 85 telesných oblastiach a tekutinách. Táto genetická informácia hovorí o tom, kde všade sa vírus množil počas života pacienta.

Z pitiev vykonaných medzi aprílom 2020 a marcom 2021 vedci vyvodili záver, že u starších nezaočkovaných pacientov, ktorí umreli na následky ochorenia covid-19, sa našli stopy replikovania SARS-CoV-2 v dokopy 79 telesných oblastiach a tekutinách. Niektoré zo zmien začali prebiehať už dva týždne po prejavení prvotných príznakov.

Najviditeľnejšie známky zápalu a poškodenia bolo po nakazení možné pozorovať na pľúcach, zatiaľ čo mozog a ďalšie orgány nevykazovali závažné zmeny tkanív aj „napriek ťažkej vírusovej náloži“, informuje štúdia.

V ohrození je celé telo

Jedným z možných vysvetlení, prečo k tomu dochádza, je, že ľudská imunita nedokáže rovnako dobre chrániť všetky orgány. To potvrdzuje aj zistenie, že v neskorších štádiách liečby covid-19 preukázateľne dochádza k ústupu infekcie na pľúcach, zatiaľ čo ostatné orgány a tkanivá ostávajú v takmer rovnakom stave.

„Z našich výsledkov je zrejmé, že hoci najväčšia záťaž SARS-CoV-2 pripadá na respiračné tkanivá, vírus sa môže rozmiestniť po celom tele,“ uzatvárajú Američania, ktorí zatiaľ nevedia, ako sa vírus dokáže usídliť aj vo vzdialených častiach organizmu. Keďže jeho stopy sa v krvnej plazme nenašli, na presun musí využívať iný prostriedok.

Zdroj: Info.sk, DP, nature.com, sciencealert.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
NASA varuje pred plánmi Číny: Toto chce čínska vláda urobiť na Mesiaci

NASA varuje pred plánmi Číny: Toto chce čínska vláda urobiť na Mesiaci

VČERA - 20:47Veda

NASA varuje, čo sa stane s Mesiacom, keď na ňom pristanú čínski astronauti.

Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

14:27 10.04.2024Veda

Štrkáče na kalifornskom ostrove Santa Catalina sú menšie, ale ostrejšie ako príslušníci rovnakého druhu obývajúce pevninu.

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

12:20 27.03.2024Veda

Cikády napriek svojej malej veľkosti nevylučujú moč vo forme kvapiek, ale prúdom, uvádza štúdia publikovaná v odbornom žurnále PNAS.

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

18:32 15.03.2024Veda

Tento úkaz môžete vidieť len raz za približne sedemdesiat rokov.

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

19:37 03.03.2024Veda

Vedci porovnali výkon umelej inteligencie v štandardizovaných testoch tvorivého potenciálu v porovnaní s ľuďmi.