• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.6.2023Meniny má Stanislava
17°Bratislava

Hrozivý nález z pitvy pacienta po covide: Množia sa dôkazy o vplyve vírusu na celé telo

  • 21:20 10.01.2023
  • Bratislava
Hrozivý nález z pitvy pacienta po covide: Množia sa dôkazy o vplyve vírusu na celé telo

Covid-19 je definovaný ako ochorenie dýchacích ciest, ale jeho pôsobenie sa rozhodne neobmedzuje len na pľúca.

Hlavnými príznakmi nákazy ochorením covid-19 sú kašeľ, tvorba hlienu v horných dýchacích cestách, problémy s dýchaním a vysoká telesná teplota. Nový koronavírus preto u mnohých budí podozrenie, že postihuje najmä pľúca, čo však popierajú množiace sa dôkazy z pitevní.

Výsledky viacerých pitiev dokazujú, že covid-19 sa po infikovaní prenáša do celého tela a napáda nielen pľúca, ale aj srdce, slezinu, obličky, pečeň, hrubé črevo, hrudník, svaly, nervy, pohlavné orgány, oči aj mozog.

Pozoruhodná je najmä pitva pacienta, u ktorého našli stopy vírusu v mozgu 230 dní po tom, ako začal vykazovať prvé známky nákazy.

„Z našich zistení vyplýva, že u niektorých pacientov môže SARS-CoV-2 vyvolať systémovú infekciu, ktorá pretrváva v tele niekoľko mesiacov,“ píšu autori z amerických Národných inštitútov zdravia (NIH).

Už aj v minulosti prebehlo niekoľko pitiev, ktoré preukázali prítomnosť genetických pozostatkov nového koronavírusu v stovkách tkanív, orgánov a tekutín nakazených. Autopsie z júla 2020 dokonca potvrdzujú krvné zrazeniny v takmer každom životne dôležitom orgáne nakazených.

Šíri sa už dva týždne po prejavení príznakov

Najnovší výskum o sebe tvrdí, že je dodnes najkomplexnejšou analýzou zotrvávania SARS-CoV-2 na bunkovej úrovni ľudského tela.

Štúdia analyzovala výsledky 44 pitiev, ktoré pozorne identifikovali a zhodnotili úroveň mediátorovej RNA z SARS-CoV-2 v 85 telesných oblastiach a tekutinách. Táto genetická informácia hovorí o tom, kde všade sa vírus množil počas života pacienta.

Z pitiev vykonaných medzi aprílom 2020 a marcom 2021 vedci vyvodili záver, že u starších nezaočkovaných pacientov, ktorí umreli na následky ochorenia covid-19, sa našli stopy replikovania SARS-CoV-2 v dokopy 79 telesných oblastiach a tekutinách. Niektoré zo zmien začali prebiehať už dva týždne po prejavení prvotných príznakov.

Najviditeľnejšie známky zápalu a poškodenia bolo po nakazení možné pozorovať na pľúcach, zatiaľ čo mozog a ďalšie orgány nevykazovali závažné zmeny tkanív aj „napriek ťažkej vírusovej náloži“, informuje štúdia.

V ohrození je celé telo

Jedným z možných vysvetlení, prečo k tomu dochádza, je, že ľudská imunita nedokáže rovnako dobre chrániť všetky orgány. To potvrdzuje aj zistenie, že v neskorších štádiách liečby covid-19 preukázateľne dochádza k ústupu infekcie na pľúcach, zatiaľ čo ostatné orgány a tkanivá ostávajú v takmer rovnakom stave.

„Z našich výsledkov je zrejmé, že hoci najväčšia záťaž SARS-CoV-2 pripadá na respiračné tkanivá, vírus sa môže rozmiestniť po celom tele,“ uzatvárajú Američania, ktorí zatiaľ nevedia, ako sa vírus dokáže usídliť aj vo vzdialených častiach organizmu. Keďže jeho stopy sa v krvnej plazme nenašli, na presun musí využívať iný prostriedok.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nature.com, sciencealert.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

19:23 26.05.2023Veda

Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

21:43 19.05.2023Veda

Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

21:11 15.05.2023Veda

Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

10:28 15.05.2023Veda

​Slovenský operátor má veľký výpadok.