• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
13°Bratislava

XBB: Čo vieme o novom variante covidu, ktorý ovládol Spojené štáty a pokúša Európu?

  • 20:54 09.01.2023
  • Bratislava
XBB: Čo vieme o novom variante covidu, ktorý ovládol Spojené štáty a pokúša Európu?

Subvariant omikronu spôsobil prudký nárast počtu nakazených v Spojených štátoch. Obáva sa ho aj Európa.

Po troch rokoch pandémie nového koronavírusu sme si už zvykli na to, že k výraznému nárastu počtu nakazených dochádza obvykle v zime, keď sa počas vianočných sviatkov presúvajú rodiny po celom svete, a teda sú v kontakte s vyšším počtom ľudí ako inokedy počas roka.

K šíreniu ochorenia COVID-19 v roku 2023 z globálneho hľadiska prispelo aj prvé výrazné uvoľnenie protipandemických opatrení v Číne, ktorej obyvateľstvo však nie je dostatočne zaočkované, a situáciu komplikujú aj problémy so zaznamenávaním nakazených.

Vo svete aktuálne dominuje variant nového koronavírusu omikron, pričom ten pod vplyvom nedávnych udalostí zmutoval a podporil vznik subvariantu XBB, ktorý sme prvýkrát zaregistrovali v auguste 2022 v Indii.

XBB sa za pol roka stihol premiestniť do väčšiny krajín po celom svete, pričom vo veľkej miere sa vyskytuje najmä v Spojených štátoch, kde útočí na zdravie občanov spolu s ďalším subvariantom XBB.1.5. Experti ho pritom označujú za hrozbu, ktorá by mohla ovplyvniť celosvetové dianie v roku 2023.

Prečo sa na XBB treba pozerať ako na hrozbu

XBB je subvariant známeho variantu nového koronavírusu omikron. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) o ňom píše, že ide o „rekombinant podvariantov BA.2.10.1 a BA.2.75“, čiže obsahuje genetickú informáciu obidvoch týchto verzií vírusu. XBB.1.5 je zmutovaná verzia XBB.

Prvotné výskumy na škrečkoch naznačujú, že XBB je odolný voči imunitnej reakcii, a mohol by dokonca preniknúť aj cez obranné látky organizmu. Na túto skutočnosť v októbri 2022 poukázala aj WHO, ktorá zdôraznila „prvotné dôkazy o vyššom riziku reinfekcií v porovnaní s ďalšími kolujúcimi podvariantmi omikronu“.

WHO zároveň podotkla, že zatiaľ neexistujú dôkazy, ktoré by hovorili o ťažšom priebehu ochorenia po nakazení sa novým subvariantom. Takisto sa nepotvrdili obavy z vyššej mortality a toxicity XBB oproti variantu delta.

Zdomácnil sa v Ázii, vnikol už aj do Európy

XBB sa najprv postaral o nárast počtu nakazených vo všetkých častiach Ázie, vrátane Indie a Singapuru. Za posledné mesiace už zaznamenalo jeho prítomnosť 74 krajín po celom svete, pričom ide napríklad o Malajziu, Indonéziu, Čínu a Pakistan. XBB.1 už prenikol aj do Európy, Spojených štátov a Austrálie.

19. decembra 2022 sme na celom svete registrovali viac ako 8600 zaznamenaných prípadov XBB.1, pričom vyše 1500 z toho pripadá na Spojený štáty.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, iflscience.com, who.int, biorxiv.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

19:23 26.05.2023Veda

Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

21:43 19.05.2023Veda

Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

21:11 15.05.2023Veda

Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

10:28 15.05.2023Veda

​Slovenský operátor má veľký výpadok.