Na Mesiaci bol človek naposledy pred 50 rokmi. Astronaut vysvetľuje dôvod

Posledný človek vstúpil na Mesiac pred 50 rokmi.
V roku 1969 spravil prvé kroky na Mesiaci Neil Armstrong, čím sa už navždy zapísal do histórie. A v tom čase mnohí očakávali, že návšteva Mesiac bude čoraz bežnejšou záležitosťou, pretože technológia bude neustále napredovať. Posledná posádka, ktorá sa však na Mesiac dostala tam bola o tri roky neskôr, teda presne pred 50 rokmi. Viedol ju veliteľ Eugene Cernan, píše portál unilad.com.
NASA sľúbila, že v najbližších rokoch uvidíme amerických astronautov späť na Mesiaci, možno už v roku 2025. Ale prečo to trvalo tak dlho?
Bývalý administrátor NASA Jim Bridenstine povedal, že to nie je kvôli technologickým alebo vedeckým obmedzeniam, ako by mnohí očakávali. Muž, ktorý viedol agentúru povedal v roku 2018 novinárom: „Keby nebolo politického rizika, boli by sme práve teraz na Mesiaci. V skutočnosti by sme boli pravdepodobne na Marse.” Okrem toho podľa neho program trval príliš dlho a stojí príliš veľa peňazí.
V minulosti astronauti, ktorí navštívili Mesiac, okrem iných povinností zbierali kamene, fotografovali a robili experimenty. Program Apollo im však neposkytol dostatok času na to, aby na Mesiaci vytvorili trvalú ľudskú prítomnosť. Zdá sa však, že sa to mení s programom lunárnej kozmickej lode Orion od NASA, pri ktorej sa dúfa, že ľudia budú tráviť na Mesiaci dlhší čas.
Šéf NASA v rozhovore pre BBC s Laurou Kuenssberg v novembri po štarte rakety Artemis povedal, že v nasledujúcom desaťročí by už ľudia mohli žiť dlhodobo na Mesiaci. „To je to, na čom pracujeme aj v NASA. Nielen dopraviť ľudí na Mesiac. Ale dostať ich aj na povrch znamená mať aj infraštruktúru.” Pokračoval:
„Je to prvý krok, ktorý robíme k dlhodobému prieskumu hlbokého vesmíru nielen pre Spojené štáty, ale aj pre celý svet. Chcem povedať, že sa vraciame na Mesiac, pracujeme na trvalo udržateľnom programe.”

Túto aplikáciu musíte vymazať zo svojho mobilu! Začala ľudí tajne nahrávať a kradnúť fotky
Aplikácia sa zmenila na nástroj na špehovanie.

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa
Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza
Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam
Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje
Slovenský operátor má veľký výpadok.