Británia zaznamenala v roku 2021 rekordný počet úmrtí spojených s alkoholom
- 22:01 08.12.2022
- Londýn

V Británii zaznamenali vlani doposiaľ najvyšší počet úmrtí spôsobených nadmerným pitím alkoholu. Vyplýva to z údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil britský štatistický úrad (ONS), informuje TASR podľa správy agentúry DPA.
S alkoholom sa dalo priamo spojiť 9641 úmrtí v Británii. To je o tretinu viac ako v roku 2019, posledný rok pred pandémiou koronavírusu. Práve pandémii ONS pripisuje zvýšený počet úmrtí súvisiacich s konzumáciou alkoholu. Počas pandémie totiž ľudia, ktorí veľa pili, pili ešte viac, domnieva sa ONS.
Počet takýchto úmrtí v Británii bol celé roky stabilný a k ich výraznému nárastu prišlo až v roku 2020 a potom znovu aj v roku 2021, keď počet úmrtí súvisiacich s alkoholom stúpol o 7,4 percenta.
Najviac úmrtí spojených s alkoholom vlani bolo v Škótsku, kde na 100.000 obyvateľov evidujú 22,4 úmrtia. Anglicko, ktoré je najväčšou časťou Británie, malo túto mieru najnižšie a to 13,9 úmrtia na 100.000 obyvateľov.
Najčastejšou príčinou úmrtia bolo ochorenie pečene, pričom muži zomierali na nadmerné pitie alkoholu dvakrát častejšie než ženy.
Vedci pritom takýto vývoj očakávali. Štúdia Univerzity v Sheffielde z leta preukázala, že najmä ľudia, ktorí už pred pandémiou pili nebezpečné množstvo alkoholu, počas lockdownov a obmedzeného kontaktu s inými ľuďmi pili ešte viac.
„Táto štatistika je úplne zničujúca. Za každým číslom sa skrýva samostatná rodinná tragédia,“ povedala Karen Tyrell z neziskovej organizácie Drinkaware (Pitie s rozumom). Aktivisti preto vyzývajú na zavedenie protiopatrení ako je napríklad zvýšenie dane pre alkoholické nápoje.

Rusko zavádza moskovský čas v štyroch okupovaných oblastiach Ukrajiny
Okupované časti štyroch ukrajinských oblastí, ktoré Rusko vlani v septembri nezákonne anektovalo, budú musieť používať moskovský čas.

Fiala hlasoval za Pavla, očakáva vysokú volebnú účasť
Český premiér Petr Fiala odvolil v druhom kole prezidentských volieb v piatok popoludní v Brne a svoj hlas podľa vlastných slov odovzdal kandidátovi Petrovi Pavlovi.

V Rusku zablokovali prístup na webové stránky CIA a FBI
Rusko v piatok na žiadosť cenzorského úradu zablokovalo prístup na webové stránky americkej Ústrednej spravodajskej služby a Federálneho úradu pre vyšetrovanie.

JAR by mala presvedčiť Rusko, aby ukončilo vojnu na Ukrajine, tvrdí Borrell
Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell v piatok vyjadril nádej, že Juhoafrická republika využije svoje dobré vzťahy s Ruskom, aby ho presvedčila, nech ukončí vojnu na Ukrajine. Správa je prevzatá z agentúry Reuters.

Zeman volil rovnako ako v prvom kole. Vtedy naznačil, že jeho favoritom je Babiš
Český prezident Miloš Zeman v piatok popoludní odovzdal svoj hlas v druhom kole prezidentských volieb na Základnej škole Charlotty Garrigue Masarykovej v Lánoch.