• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.3.2023Meniny má Benadik
10°Bratislava

Nemocnica sa stala terčom kyberútoku, rušia plánované operácie

  • 7:58 05.12.2022
  • Versailles
Nemocnica sa stala terčom kyberútoku, rušia plánované operácie

Nemocničný komplex neďaleko Versailles pri francúzskej metropole Paríž musel zrušiť plánované operácie po tom, čo sa v priebehu víkendu stal terčom kybernetického útoku, oznámilo francúzske ministerstvo zdravotníctva.

Správa je prevzatá z agentúry AFP.

Zdravotnícke centrum vo Versailles, ktoré pozostáva z nemocníc André-Mignot a Richaud a domova dôchodcov Despagne, postihol hackerský útok, uviedlo vedenie zariadenia.

Francúzska Regionálna zdravotnícka agentúra (ARS) uviedla, že v nemocnici André-Mignot zrušili operácie, robia však všetko pre to, aby udržali v chode ambulantné služby.

Od soboty večera museli v súvislosti s útokom previezť na iné oddelenia šiestich pacientov - troch z jednotky intenzívnej starostlivosti a troch z novorodeneckého oddelenia, spresnil francúzsky minister zdravotníctva Francois Braun, ktorý v nedeľu nemocnicu navštívil. Ako dodal, pravdepodobne bude sa budú prevážať ešte ďalší pacienti. Kybernetický útok podľa neho viedol k „totálnej reorganizácii nemocnice“.

Kým prístroje na jednotke intenzívnej starostlivosti naďalej fungujú, na sledovanie monitorov treba viac personálu, keďže momentálne ich nemožno zapojiť do systému, dodal Braun.

Parížska prokuratúra začala predbežné vyšetrovanie pre podozrenie z pokusu o vydieranie a preniknutie do štátneho digitálneho systému. Oficiálnu sťažnosť podala aj samotná nemocnica, píše AFP.

Už niekoľko mesiacov sú nemocnice a zdravotnícke systémy vo Francúzsku terčom takýchto kybernetických útokov. Podľa Brauna sa väčšine takýchto pokusov podarí zabrániť.

V auguste sa terčom kyberútoku stala nemocnica Corbeil-Essonnes na predmestí Paríža, ktorá poskytuje zdravotnú starostlivosť pre takmer 700.000 obyvateľov. Jej prevádzka bola na niekoľko týždňov vážne narušená a do normálu sa vrátila až v polovici októbra. Po útoku nasledovala požiadavka na vyplatenie výkupného vo výške desiatich miliónov dolárov, ktorá bola následne znížená na jeden alebo dva milióny.

Hackeri určili nemocnici lehotu na zaplatenie výkupného na 23. septembra a po jej uplynutí zverejnili dôverné údaje o pacientoch a členoch personálu na tzv. „dark webe“.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Parlament v Ugande schválil zákon o prísnych trestoch za homosexualitu

Parlament v Ugande schválil zákon o prísnych trestoch za homosexualitu

DNES - 6:38Zahraničné

Parlament v Ugande v utorok po chaotických rokovaniach schválil zákon navrhujúci nové prísne tresty za vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Zemetrasenie si v Afganistane a Pakistane vyžiadalo najmenej 11 obetí

Zemetrasenie si v Afganistane a Pakistane vyžiadalo najmenej 11 obetí

DNES - 6:31Zahraničné

Najmenej 11 obetí si v Afganistane a Pakistane vyžiadalo utorkové zemetrasenie s magnitúdou 6,5. Miestne úrady hlásili desiatky zranených. TASR prevzala správu z agentúry AP.

Viac ako 50.000 ľudí prišlo v Miláne na pochod proti mafii

Viac ako 50.000 ľudí prišlo v Miláne na pochod proti mafii

DNES - 6:12Zahraničné

Viac ako 50.000 ľudí sa v utorok v talianskom meste Miláno zúčastnilo na pochode na pamiatku nevinných obetí mafie. Demonštrácie sa konali aj v ďalších častiach krajiny. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Zelenskyj absolvoval s Kišidom produktívne rozhovory

Zelenskyj absolvoval s Kišidom produktívne rozhovory

DNES - 6:05Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok uviedol, že s japonským premiérom Fumiom Kišidom absolvoval v Kyjeve "produktívne rozhovory". TASR správu prevzala z agentúry AFP.

USA nevnímajú Čínu ako nestranného sprostredkovateľa medzi Ruskom a Ukrajinou

USA nevnímajú Čínu ako nestranného sprostredkovateľa medzi Ruskom a Ukrajinou

DNES - 6:02Zahraničné

Spojené štáty si nemyslia, že Čína dokáže byť nestranným sprostredkovateľom v rusko-ukrajinskom konflikte. V utorok to uviedol hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby, informuje agentúra AFP.