• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.3.2023Meniny má Benadik
11°Bratislava

Zelená stredomorská strava vás dokáže zbaviť brušného tuku, stačí jesť toto

  • 8:21 04.12.2022
  • Svet
Zelená stredomorská strava vás dokáže zbaviť brušného tuku, stačí jesť toto

Zelená stredomorská diéta znižuje dvojnásobné množstvo viscerálneho tuku ako stredomorská diéta a o 10 % viac ako bežná zdravá strava.

Zelená stredomorská diéta výrazne redukuje nebezpečné viscerálne tukové tkanivo. Ide o typ tuku, ktorý sa hromadí okolo vnútorných orgánov a je oveľa nebezpečnejší ako bežná „pneumatika“ okolo pása.

Vedci porovnali stredomorskú stravu, jej zelený variant a bežnú zdravú stravu vo veľkej klinickej intervenčnej štúdii – DIRECT PLUS. Následná analýza zistila, že zelená stredomorská diéta znížila viscerálny tuk o 14 %, stredomorská diéta o 7 % a zdravá strava o 4,5 %. Štúdia bola publikovaná v BMC Medicine.

Redukcia viscerálneho tuku sa považuje za skutočný cieľ chudnutia, pretože je dôležitejším ukazovateľom ako hmotnosť osoby alebo obvod pása. Viscerálny tuk sa časom zhlukuje medzi orgánmi a produkuje hormóny a látky spojené so srdcovými chorobami, cukrovkou, demenciou a predčasnou smrťou.

Menej mäsa a viac zeleného čaju a rias

Výskumný tím DIRECT-PLUS ako prvý predstavil koncept zelenej stredomorskej stravy. Táto strava je oproti bežnej stredomorskej diéte obohatená o dietetické polyfenoly a obsahuje menej červeného/spracovaného mäsa.

Okrem denného príjmu vlašských orechov (28 gramov) účastníci pili 3-4 šálky zeleného čaju za deň a 100 gramov (mrazených kociek) kokteilu zo zelených rias za deň. Zelené riasy majú vysoký obsah biologicky dostupných bielkovín, železa, B12, vitamínov, minerálov a polyfenolov a nahrádzajú živiny z mäsa.

Tím v predchádzajúcich štúdiách ukázal, že zelená stredomorská diéta má rôzne blahodarné účinky od zlepšenia mikrobiómu až po prevenciu degeneratívnych ochorení súvisiacich s vekom.

Na 18-mesačnom výskume sa zúčastnilo dvestodeväťdesiatštyri účastníkov. Hlavný autor štúdie Iris Shai v tlačovom vyhlásení uviedol:

„Zdravý životný štýl je pevným základom každého programu na chudnutie. Z výsledkov nášho experimentu sme sa dozvedeli, že kvalita potravín nie je o nič menej dôležitá ako počet skonzumovaných kalórií a cieľom je dnes pochopiť mechanizmy rôznych živín, napríklad pozitívnych, ako sú polyfenoly, a negatívnych, ako sú napr. prázdne sacharidy a spracované červené mäso, na tempe diferenciácie tukových buniek a ich agregácie vo vnútornostiach.“

„Zníženie viscerálneho tuku o 14 % je dramatickým úspechom pri vykonávaní jednoduchých zmien vo vašej strave a životnom štýle. Chudnutie je dôležitým cieľom iba vtedy, ak je sprevádzané pôsobivými výsledkami v redukcii tukového tkaniva,“ poznamenala spoluautorka štúdie Hila Zelicha.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, bmcmedicine.biomedcentral.com, eurekalert.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako vplýva jablčný ocot na psoriázu. Skutočne ju dokáže liečiť?

Ako vplýva jablčný ocot na psoriázu. Skutočne ju dokáže liečiť?

DNES - 7:24Zdravie

Jablčný ocot si mnohí ľudia trpiaci psoriázou nanášajú na telo a pokožku hlavy.

Prejedanie počas tehotenstva ovplyvňuje mozog dieťaťa. Následky sú na celý život

Prejedanie počas tehotenstva ovplyvňuje mozog dieťaťa. Následky sú na celý život

VČERA - 21:45Zdravie

Nadbytok kalórií počas vývoja môže zmeniť mozog dieťaťa a podnietiť prejedanie v dospelosti.

Táto riasa dokáže zmierniť bolesti brucha a nadúvanie

Táto riasa dokáže zmierniť bolesti brucha a nadúvanie

9:05 19.03.2023Zdravie

Riasa pomáha aj ľuďom so syndrómom dráždivého čreva.

Nebezpečný emfyzém vám môže prederaviť pľúca. Ako ho rozoznať od menej závažných ochorení?

Nebezpečný emfyzém vám môže prederaviť pľúca. Ako ho rozoznať od menej závažných ochorení?

21:10 18.03.2023Zdravie

Sťažené dýchanie je len jeden z varovných príznakov emfyzému pľúc. Naučte sa odlišovať toto nebezpečné ochorenie od iných, menej závažných.

Matcha čaj má prekvapivý vplyv na psychiku

Matcha čaj má prekvapivý vplyv na psychiku

20:25 18.03.2023Zdravie

Obľúbený prášok má účinok aj na duševné zdravie.