• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 30.1.2023Meniny má Ema
Bratislava

Napriek snahám Austrálie je Veľká koralová bariéra stále v ohrození

  • 21:39 28.11.2022
  • Paríž
Napriek snahám Austrálie je Veľká koralová bariéra stále v ohrození

Veľkej koralovej bariére v Austrálii naďalej hrozí zaradenie na zoznam lokalít svetového dedičstva v ohrození.

Upozornila na to dvojica expertov z Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) a z Medzinárodnej únie na ochranu prírody (IUCN).

Podľa nich degradácia tohto jedinečného ekosystému pokračuje pod vplyvom kombinácie účinkov globálneho otepľovania a rôznych znečistení súvisiacich s poľnohospodárstvom a rybolovom.

Podľa odbornej správy, ktorá bola zverejnená v pondelok v Paríži, je úsilie Austrálie o ochranu Veľkej koralovej bariéry bezprecedentné, ale musí sa zintenzívniť, ak nemá byť zaradená na zoznam ohrozených lokalít UNESCO.

Autori správy uvádzajú, že na zníženie odtoku dusičnanov a fosforečnanov bolo síce vynaložené veľké úsilie, ale v nasledujúcich troch rokoch je potrebné dosiahnuť ešte väčšie zníženie objemov týchto znečisťujúcich látok, než sa dosiahlo od roku 2009.

Vlani v júli Austrália unikla zaradeniu Veľkej koralovej bariéry do zoznamu lokalít v ohrození.

Výbor pre svetové dedičstvo sa vtedy - po intenzívnom lobovaní zo strany Austrálie - rozhodol toto rozhodnutie odložiť. Členovia výboru vrátane Číny, Ruska a Saudskej Arábie uviedli, že Canberra by mala dostať viac času na preskúmanie svojho úsilia o ochranu prírody.

Vládu konzervatívneho premiéra Scotta Morrisona v máji vystriedal stredoľavý kabinet pod vedením Anthonyho Albaneseho, ktorý prisľúbil ekologickejšiu politiku. Aj hovorca UNESCO pre agentúru AFP povedal, že „so súčasnou vládou prebieha konštruktívny dialóg“.

Zdroj oboznámený s problematikou v rozhovore pre AFP označil pondelkovú správu expertov UNESCO a IUCN za „plán predložený austrálskej vláde, ktorá by mala povedať, čo s ním zamýšľa urobiť“. Zdroj konštatoval, že cesta k záchrane Veľkej koralovej bariéry existuje, pričom výsledky môže priniesť len „silná a rýchla akcia“.

Aby bola nejaká lokalita zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, musí mať „výnimočnú univerzálnu hodnotu“, napísala AFP. Zápis do tohto zoznamu zvyčajne pre danú lokalitu znamená zvýšený cestovný ruch a lepší prístup k finančným prostriedkom a vedeckým poznatkom. Tieto výhody sú však ohrozené, keď sa daný subjekt dostane do zoznamu lokalít v ohrození, čo je v súčasnosti prípad asi 50 lokalít na celom svete. Zo zoznamu svetového dedičstva boli úplne vyradené len tri lokality, poznamenala AFP.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Chorvátsky prezident skritizoval Západ za sľúbené dodávky tankov na Ukrajinu

Chorvátsky prezident skritizoval Západ za sľúbené dodávky tankov na Ukrajinu

DNES - 17:52Zahraničné

Chorvátsky prezident Zoran Milanovič v pondelok skritizoval západné krajiny za poskytovanie tankov a iných zbraní Ukrajine na boj proti ruským inváznym silám. Tvrdí, že poskytovanie zbraní Kyjevu iba predlžuje konflikt.

Rodina Addamsovcov smúti. Zomrela herečka, ktorá stvárnila postavu Wednesday

Rodina Addamsovcov smúti. Zomrela herečka, ktorá stvárnila postavu Wednesday

DNES - 17:25Zahraničné

Vo veku 64 rokov zomrela americká herečka Lisa Loringová, ktorá sa preslávila detskou úlohou Wednesday Addamsovej v televíznom seriáli Rodina Addamsovcov.

Petr Pavel získal od Čechov v zahraničí viac než 95 percent hlasov

Petr Pavel získal od Čechov v zahraničí viac než 95 percent hlasov

DNES - 17:23Zahraničné

Zastupiteľské úrady zaznamenali rekordnú volebnú účasť.

Druhý obžalovaný v prípade únosu Vietnamca dostal päť rokov väzenia

Druhý obžalovaný v prípade únosu Vietnamca dostal päť rokov väzenia

DNES - 17:17Zahraničné

Druhého obžalovaného v prípade únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha z Nemecka odsúdili v pondelok na päť rokov odňatia slobody.

Rusko presunulo ďalších vojakov a techniku do Kurskej oblasti

Rusko presunulo ďalších vojakov a techniku do Kurskej oblasti

DNES - 15:20Zahraničné

Rusko presunulo ďalšie jednotky a vybavenie do Kurskej oblasti na obranu hranice s Ukrajinou a zaistenie bezpečnosti, oznámil v pondelok tamojší gubernátor Roman Starovojt, ktorého citovala agentúra Interfax.