• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 28.9.2023Meniny má Václav
18°Bratislava

Experti upozorňujú na riziká v prípade električkovej trate pred SND

  • 18:18 28.11.2022
  • Bratislava
Experti upozorňujú na riziká v prípade električkovej trate pred SND

Hlavné mesto tvrdí, že ministerstvo kultúry sa rozhodlo posúdiť dosahy špecifického technického riešenia, s ktorým projekt novej električkovej trate v skutočnosti neráta.

Trasovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla (SND) by prinieslo vážne riziká. Upozorňuje na to Ministerstvo kultúry (MK) SR v odvolaním sa na výsledky odbornej vibroakustickej štúdie, ktorú si rezort v tejto súvislosti nechal vypracovať.

Posudok expertov zo Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave, ktorých viedol Stanislav Žiaran, hovorí v neprospech vybudovania koľajovej trate na vyvýšenej stavebnej konštrukcii reprezentujúcej viadukt či estakádu ponad podzemné garáže a technické priestory SND. „Vyvýšené stavebné konštrukcie sa z hľadiska vibroakustiky výrazne prejavujú nízkofrekvenčným dunivým hlukom a vibráciami, pričom tento dunivý hluk sa niekoľkonásobne zvyšuje v uzatvorenom priestore, čo je aj prípad priestorov SND,“ upozornili. Dodali, že negatívnemu akusticko-vibračnému efektu vplývajúcemu aj na samotnú konštrukciu budovy divadla nezabráni ani zníženie rýchlosti prejazdu električkových súprav.

Ak odborníci v akustickej štúdii dokazujú, že variant električkovej trate pred novou budovou SND, ktorý presadzuje Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy, môže kultúre spôsobiť nenávratné škody, verím, že tento odborný názor bude rešpektovaný všetkými stranami,“ apeluje v tejto súvislosti ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO).

Magistrát výzva rezortu zarazila. „Nerozumieme, prečo sa ministerstvo rozhodlo teraz posudzovať dosahy technického riešenia, keď takéto riešenie ešte nebolo ani definitívne navrhnuté, a navyše posúdilo riešenie, ktorého použitie sa práve z dôvodu možných negatívnych dosahov nepredpokladá,“ uviedla za radnicu hovorkyňa Bratislavy Dagmar Schmucková.

Pripomenula, že nezávislí experti už v roku 2021 skonštatovali, že pri prijatí primeraných opatrení nebude mať stavba ani prevádzka navrhovanej električkovej trate výrazný vplyv na divadlo. „V rámci týchto opatrení začalo mesto v spolupráci so SND počas leta 2022 s meraním súčasného stavu hluku a vibrácií v budove divadla a ďalšie merania sa realizujú práve v týchto týždňoch,“ upozornila Schmucková. Výsledky meraní budú slúžiť ako podklad na vypracovanie matematicko-technického modelu a technickej štúdie. „Až táto technická štúdia, ktorá vzniká v spolupráci s odborníkom STU a ďalšími odborníkmi, navrhne také technické riešenie na výstavbu novej trate, ktoré prevádzku a chod divadla neohrozí,“ zdôraznila.

Bratislavský magistrát v spolupráci so súkromným investorom plánuje viesť budúcu električkovú trať v zóne Chalupkova aj popred novú budovu SND po Pribinovej ulici, argumentuje tým, že tento variant sa javí ako najlepší. Ministerstvo kultúry, ktoré vlastní na tomto území pozemky, i vedenie SND plány mesta v obave o prevádzku divadla odmietajú, výrazne proti sú i občianski aktivisti.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Požiar rodinného domu si vyžiadal jednu obeť

Požiar rodinného domu si vyžiadal jednu obeť

DNES - 9:33Domáce

Jednu obeť si vyžiadal štvrtkový požiar rodinného domu v obci Krivany v okrese Sabinov.

Po streľbe v Dúbravke ošetrili 3 zranených, dvaja zostali hospitalizovaní v nemocnici

Po streľbe v Dúbravke ošetrili 3 zranených, dvaja zostali hospitalizovaní v nemocnici

DNES - 8:38Domáce

Dvaja zranení po nočnej streľbe v bratislavskej Dúbravke zostali po operácii hospitalizovaní v Univerzitnej nemocnici Bratislava, tretieho po ošetrení prepustili domov.

Polícia vyšetruje incident v Dúbravke, pri zásahu musela použiť strelnú zbraň

Polícia vyšetruje incident v Dúbravke, pri zásahu musela použiť strelnú zbraň

DNES - 8:07Domáce

Polícia vyšetruje nočný incident v bratislavskej Dúbravke, ktorý si vyžiadal jedného mŕtveho a ďalších štyroch zranených.

Streľba v Dúbravke: Útočník strieľal na ľudí z okna bytovky

Streľba v Dúbravke: Útočník strieľal na ľudí z okna bytovky

DNES - 6:35Domáce

​V bratislavskej Dúbravke došlo v noci k streľbe.

Skončila sa volebná kampaň, začalo plynúť moratórium

Skončila sa volebná kampaň, začalo plynúť moratórium

DNES - 6:02Domáce

Volebná kampaň na Slovensku sa skončila, od polnoci plynie moratórium.