• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 30.1.2023Meniny má Ema
Bratislava

Chcete sa tešiť z vianočnej ruže čo najdlhšie? Takto prežije aj do ďalších Vianoc

  • 9:59 28.11.2022
  • Bratislava
Chcete sa tešiť z vianočnej ruže čo najdlhšie? Takto prežije aj do ďalších Vianoc

Vianočná ruža hrá počas sviatočných dní už roky hlavnú úlohu medzi izbovými rastlinami. Ako sa o ňu správne starať, aby udržiavala vianočnú atmosféru čo najdlhšie, prípadne zvládla aj ďalšie ročné obdobia?

Vianočná ruža pochádza z Mexika, no každoročne sa z nej pred Vianocami predajú milióny rastlín. Kvitne od polovice novembra do januára a napriek všeobecným predpokladom, nie je starostlivosť o ňu náročná. Po sviatkoch ju môžete použiť ako rezaný kvet, vyhodiť do kompostu alebo sa pokúsiť o ňu starať tak, aby rozkvitla aj na ďalšie Vianoce.

Venujte jej pozornosť už pri nákupe

Mnoho obchodov umiestňuje vianočné ruže blízko k vchodovým dverám či pred dvere, aby motivovali zákazníkov k zakúpeniu si jednej z nich. Nikdy by ste si nemali kupovať vianočnú ružu, ktorá sa nachádzala celý čas pri dverách obchodu. Vystavenie prievanu alebo teplotám pod 12°C môže spôsobiť jej poškodenie, informuje portál housebeautiful.com. Na prvý pohľad to nemusí byť vidieť, no krátko po tom, čo ju prinesiete domov, môže opadnúť.

Foto: BearFotos/Shutterstock.com

Pred nákupom skontrolujte pôdu. Nemala by byť ani príliš mokrá, ani úplne suchá. V takom prípade nedostala správnu starostlivosť a ani vaša pozornosť jej nemusí následne pomôcť. Po nákupe ju zabaľte do papiera, aby ste ju ochránili pred prievanom a nízkymi teplotami.

Ako sa starať o vianočnú ružu

Vianočná ruža má rada teplo a svetlo. Môže byť umiestnená blízko radiátora, ale musí byť chránená pred prievanom či sálavým teplom z krbu. Umiestnite preto ružu na chránené miesto. Ideálna teplota pre ňu je 15 až 22 stupňov, takže sa hodí do obývačky či spálne. Rastlina by nemala byť vystavená priamemu slnečnému svetlu, čo by ale v zimných mesiacoch nemal byť problém.

Polievanie vianočnej ruže

Vianočná ruža má radšej mäkkú vodu. Ak žijete v oblasti s tvrdou pitnou vodou, môžete zbierať dažďovú, ktorú rastliny obľubujú, alebo vo vode znížiť obsah minerálov prevarením alebo tak, že ju necháte deň odstáť.

Pri polievaní pamätajte na to, že koreňový bal by nemal vyschnúť, ale ani byť premočený. Nadmerné zalievanie môže spôsobiť hnilobu koreňov a odumretie rastliny. Či dobre polievate, to vám prezradia listy rastliny, radia odborníci z housebeautiful.com. Ak žltnú alebo opadávajú, robíte niečo nesprávne.

Vianočná ruža po Vianociach

Chcete, aby vám vianočná hviezda prežila do ďalších Vianoc? V apríli ju zostrihajte na približne 10 cm a udržiavajte pri teplote 13°C. Presádzajte v máji a cez leto jej pripravte chladné a svetlé miesto, ideálne s teplotou 15-18°C. V novembri by ste ju mali povzbudiť k rastu. Vyžaduje to 12 hodín jasného denného svetla a následne 12 hodín úplnej tmy. To navodí kratšie zimné dni a povzbudí rastlinu k rozkvetu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info,sk, MB, housebeautiful.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Inteligentný kocúr sa naučil šikovný trik. Takto sa ohlasuje majiteľke

Video: Inteligentný kocúr sa naučil šikovný trik. Takto sa ohlasuje majiteľke

VČERA - 21:31Zaujímavosti

Domáce zvieratá mnoho vecí odpozorujú od svojich majiteľov a potom ich využívajú aj v praxi. Tak ako tento šikovný kocúr.

Prečo spia psy s otvorenými očami? Takto odhalíte, či má záchvat alebo sníva

Prečo spia psy s otvorenými očami? Takto odhalíte, či má záchvat alebo sníva

VČERA - 19:51Zaujímavosti

Spáva váš pes s otvorenými očami? Môže ísť o bežné správanie, ale aj zdravotný problém.

Akou vodou polievate kvety? Pozor, aby ste ich neotrávili

Akou vodou polievate kvety? Pozor, aby ste ich neotrávili

VČERA - 19:26Zaujímavosti

Bez vody by izbové rastliny neboli schopné rásť. Avšak je dôležité aj to, akou vodou ich polievate. Môžete ich aj otráviť.

Tarageľ: Šok bol, že ma hneď po skončení VŠMU prijali do Národného divadla

Tarageľ: Šok bol, že ma hneď po skončení VŠMU prijali do Národného divadla

VČERA - 10:18Zaujímavosti

Je laureátom viacerých filmových a divadelných ocenení.

Hrajú sa vaše mačky alebo sa bijú? Takto to jednoznačne spoznáte

Hrajú sa vaše mačky alebo sa bijú? Takto to jednoznačne spoznáte

VČERA - 6:59Zaujímavosti

Mačky priam zbožňujú klbčenie sa či dobrý mačací súboj. Ide o jednu z ich najbežnejších foriem hry, ktorá sa však ľahko môže zvrhnúť na agresívny útok. Ako spoznať, či ide o hru alebo ozajstný boj?