• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 29.11.2022Meniny má Vratko
Bratislava

Ministri vnútra EÚ mimoriadne rokujú o náraste počtu migrantov v Európe

  • 12:53 25.11.2022
  • Brusel
Ministri vnútra EÚ mimoriadne rokujú o náraste počtu migrantov v Európe

Mimoriadne zasadnutie ministrov sa koná na podnet českého predsedníctva v Rade EÚ, informuje spravodajca TASR.

Ministri vnútra členských štátov EÚ sa v priebehu piatka stretnú v Bruseli a budú diskutovať o zvýšení počtu migrantov prichádzajúcich do Európy cez západobalkánsku trasu.

Diskusie, na ktorých Slovensko zastupuje minister vnútra Roman Mikulec, by sa mali týkať aj spôsobov, ako zabrániť nárastu nelegálnych migrantov, ktorí sa cez západný Balkán opäť vo veľkých počtoch dostávajú do strednej Európy, čo vedie k obnoveniu kontrol na vnútroschegenských hraniciach.

Stretnutie bolo zvolané v období sporu medzi Francúzskom a Talianskom po tom, ako Rím odmietol povoliť pristátie lode s 234 migrantmi na palube, ktorú prevádzkuje francúzska humanitárna organizácia Ocean Viking. Migranti, ktorých pravicová vláda Giorgie Meloniovej odmietla prijať, boli nakoniec 11. novembra vylodení vo Francúzsku.

Napätie medzi Parížom a Rímom vrátilo do diskusie mimoriadne citlivú otázku solidarity medzi krajinami Európskej únie, súvisiacu s migráciou. Podľa práva Európskej únie je za prijatie osoby a spracovanie žiadosti o azyl zodpovedná tá členská krajina, na ktorej územie migrant prvýkrát vstúpi, čo je pravidlo, ktoré vytvára nezhody medzi členskými štátmi eurobloku.

Tlačová agentúra AFP pripomenula, že v reakcii na „neprijateľný“ postoj Ríma oznámil francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin pozastavenie prijímania 3500 žiadateľov o azyl vo Francúzsku, ktorí sa momentálne nachádzajú v Taliansku. Túto reakciu Paríža označila Meloniová za „neoprávnenú“ a pripomenula, že jej krajina už tento rok prijala viac ako 90.000 migrantov v porovnaní so 67.000 v roku 2021.

Uvedené relokácie azylantov boli predpokladané v rámci dočasného európskeho mechanizmu solidarity dohodnutého v júni tohto roku. Tento mechanizmus presadilo Francúzsko v období, keď zabezpečovalo polročné predsedníctvo v Rade EÚ.

V snahe o opätovné spustenie tohto mechanizmu Európska komisia predstavila v pondelok tento týždeň akčný plán na riešenie otázky migrácie v centrálnom Stredomorí. Jeho cieľom je posilniť spoluprácu s krajinami pôvodu a tranzitu, najmä s Tuniskom, Líbyou a Egyptom, zabrániť odchodom migrantov do Európy a zintenzívniť návraty nelegálnych migrantov.

Cieľom akčného plánu je tiež zlepšiť spoluprácu medzi členskými štátmi EÚ pri záchranných operáciách na mori, ako aj spoluprácu s mimovládnymi organizáciami, ktoré prevádzkujú záchranné lode.

Taliansko, Grécko, Malta a Cyprus odsudzujú humanitárne organizácie, ktorých súkromné lode podľa ich stanoviska „konajú úplne autonómne vo vzťahu k príslušným štátnym orgánom“. Nemecko zase odmieta uvaliť nejaké obmedzenia pre činnosť lodí, ktoré vykonávajú záchranné operácie na mori.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pred Kaczyňského domom sa konal protest proti porušovaniu práv žien

Pred Kaczyňského domom sa konal protest proti porušovaniu práv žien

VČERA - 21:47Zahraničné

Pred domom lídra poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczyňského sa v pondelok zišli demonštranti.

Zacharovovú pohoršili pápežove slová o krutosti Čečencov a Buriatov na Ukrajine

Zacharovovú pohoršili pápežove slová o krutosti Čečencov a Buriatov na Ukrajine

VČERA - 21:42Zahraničné

Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí sa pápež dopustil "prekrúcania pravdy".

Napriek snahám Austrálie je Veľká koralová bariéra stále v ohrození

Napriek snahám Austrálie je Veľká koralová bariéra stále v ohrození

VČERA - 21:39Zahraničné

Veľkej koralovej bariére v Austrálii naďalej hrozí zaradenie na zoznam lokalít svetového dedičstva v ohrození.

Morawiecki: Poľsko zváži prijatie nemeckých patriotov, ak nemôžu ísť na Ukrajinu

Morawiecki: Poľsko zváži prijatie nemeckých patriotov, ak nemôžu ísť na Ukrajinu

VČERA - 20:59Zahraničné

Poľsko zváži, že by prijalo od Nemecka zariadenia protivzdušnej obrany Patriot po tom, čo Berlín vyhlásil, že na Ukrajinu ich nepošle z dôvodu obmedzení v rámci NATO.

Ukrajina popiera tvrdenia Ruska o obkľúčení Bachmutu, pre Rusov ide o dôležitý cieľ

Ukrajina popiera tvrdenia Ruska o obkľúčení Bachmutu, pre Rusov ide o dôležitý cieľ

VČERA - 20:49Zahraničné

V okolí východoukrajinského mesta Bachmut pokračovali v pondelok ťažké boje. Potvrdili to ruské i ukrajinské zdroje.