• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 5.12.2022Meniny má Oto
Bratislava

Rada OSN pre ľudské práva nariadila medzinárodné vyšetrovanie zásahov v Iráne

  • 6:07 25.11.2022
  • Ženeva
Rada OSN pre ľudské práva nariadila medzinárodné vyšetrovanie zásahov v Iráne

Rada OSN pre ľudské práva vo štvrtok odsúdila Irán za potláčanie pokojných protestov po smrti mladej Iránky Mahsy Amíníovej. Zároveň odhlasovala vytvorenie misie, ktorá bude vyšetrovať krvavé zásahy proti demonštrantom. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Za vytvorenie medzinárodnej vyšetrovacej misie hlasovalo 25 krajín, šesť bolo proti a 16 sa zdržalo. Jej úlohou bude vyšetriť všetky prípady porušovania ľudských práv počas potláčania protestov a zhromažďovať o tom fakty.

Pred hlasovaním vládli obavy, že Iránu a jeho spojencom sa podarí rezolúciu zablokovať, ale po oznámení výsledkov prepukol medzi prítomnými búrlivý potlesk.

Veľvyslankyňa USA pri Rade OSN pre ľudské práva Michele Taylorová ocenila výsledok hlasovania. „Iránski predstavitelia nebudú môcť páchať tieto násilné zásahy anonymne. Medzinárodné spoločenstvo sa pozerá,“ uviedla vo vyhlásení.

Hlasovanie sa konalo na záver mimoriadneho zasadnutia o situácii v Iráne, o ktoré požiadali Nemecko a Island s podporou 50 krajín. Iránske protivládne demonštrácie vyvolal smrť 22-ročnej Iránky kurdského pôvodu Mahsy Amíníovej vo väzbe mravnostnej polície, ktorá ju zatkla za údajné porušenie prísnych pravidiel obliekania. Demonštrácie prerástli do rozsiahleho hnutia proti teokratickému režimu, ktorý v Iráne vládne od roku 1979.

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk na zasadnutí rady povedal, že od smrti Amíníovej bolo zabitých už vyše 300 ľudí. V Nórsku sídliaca ľudskoprávna organizácia Iran Human Rights stanovila počet obetí na viac než 400, vrátane vyše 50 detí.

Zatknutých bolo asi 14.000 ľudí vrátane detí, čo je podľa Türka „otrasné číslo“. Skritizoval aj najmenej šesť trestov smrti, ktoré súdy udelili demonštrantom.

Medzi zatknutými je množstvo celebrít, ktoré podporili protestujúcich, vrátane bývalého hráča iránskej futbalovej reprezentácie Virju Ghafúrího. Zadržali ho štvrtok za „protištátnu propagandu“.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čínske mestá začali uvoľňovať proticovidové opatrenia

Čínske mestá začali uvoľňovať proticovidové opatrenia

DNES - 8:32Zahraničné

Čínska metropola Peking aj ďalšie veľké mestá krajiny v pondelok opätovne otvorili mnohé obchody a zmiernili prísne pravidlá testovania na nový koronavírus.

Nemocnica sa stala terčom kyberútoku, rušia plánované operácie

Nemocnica sa stala terčom kyberútoku, rušia plánované operácie

DNES - 7:58Zahraničné

Nemocničný komplex neďaleko Versailles pri francúzskej metropole Paríž musel zrušiť plánované operácie po tom, čo sa v priebehu víkendu stal terčom kybernetického útoku.

Globálny predaj zbraní aj naďalej rastie

Globálny predaj zbraní aj naďalej rastie

DNES - 7:15Zahraničné

Napriek problémom s dodávateľskými reťazcami súvisiacimi s koronavírusovou pandémiou celosvetový predaj zbraní v roku 2021 naďalej rástol.

Musk na Twitteri zverejnil nový prieskum. Toto chce z neho zistiť

Musk na Twitteri zverejnil nový prieskum. Toto chce z neho zistiť

DNES - 6:36Zahraničné

Elon Musk spustil v nedeľu na tejto sociálnej sieti prieskum verejnej mienky, v ktorom sa môžu používatelia vyjadriť, či by mala byť udelená milosť Julianovi Assangeovi a Edwardovi Snowdenovi.

Trump žiada zrušenie častí ústavy. Toto chce tým dokázať

Trump žiada zrušenie častí ústavy. Toto chce tým dokázať

DNES - 6:24Zahraničné

Bývalý americký prezident Donald Trump v nedeľu čelil kritike z radov demokratov i republikánov po tom, ako žiadal zrušenie častí americkej ústavy.