• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 27.1.2023Meniny má Bohuš
Bratislava

Košické nemocnice sa pripravujú na krízu, najvážnejšia situácia je v tomto zariadení

  • 16:27 24.11.2022
  • Košice
Košické nemocnice sa pripravujú na krízu, najvážnejšia situácia je v tomto zariadení

Košické nemocnice sa spoločne pripravujú na krízovú situáciu v súvislosti s výpoveďami lekárov.

Najvážnejšia situácia je v Detskej fakultnej nemocnici (DFN).

Na Krízovom štábe Košického kraja sa v stredu (23. 11.) zástupcovia kľúčových zdravotníckych zariadení mesta navzájom informovali o aktuálnej situácii a možnostiach vzájomnej spolupráce a pomoci, aby bola pacientom poskytnutá zdravotná starostlivosť aj v prípade, ak lekári ku koncu mesiaca nestiahnu svoje výpovede. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP), kde krízový štáb zasadal, Monika Krišková.

V UNLP podalo výpovede 227 z 907 lekárov, čo je 25 percent. „Pripravujeme sa na prípadnú krízovú situáciu a naše aktivity koordinujeme so všetkými zdravotníckymi zariadeniami v Košiciach, a tiež podľa inštrukcií z Ministerstva zdravotníctva SR,“ uviedol riaditeľ nemocnice Ľuboslav Beňa. „V UNLP Košice budú plne k dispozícii obidve urgentné pracoviská (na Triede SNP 1 a Rastislavovej 43), a taktiež Klinika úrazovej chirurgie (na Rastislavovej 43). Všetky prípadné zmeny v nastaveniach pracovísk UNLP Košice budú operatívne oznámené Krajskému operačnému stredisku Záchrannej služby Košice,“ dodal.

Beňa už informoval, že nikto zo zdravotníkov z gynekologických a neonatologických pracovísk UNLP nedal výpoveď, takže zdravotná starostlivosť o tehotné ženy nebude ovplyvnená. Budúce mamičky sa tak nemusia báť, že nebudú mať kde rodiť.

Keďže výpovede lekárov v UNLP sú rozložené nerovnomerne, môže na niektorých klinikách nastať kolaps. „Takýmto pracoviskom je predovšetkým neurochirurgická klinika na Triede SNP. Prípadné akútne zásahy u neurochirurgických pacientov v tejto chvíli intenzívne riešime v rámci interných zdrojov,“ dodal riaditeľ.

Najvážnejšia situácia je v DFN, vo výpovedi je tam 53 percent lekárov. Zástupca DFN informoval, že pri tomto počte nedokáže nemocnica zabezpečiť efektívnu zdravotnú starostlivosť pre detského pacienta. DFN a UNLP sa dohodli na pomoci zo strany univerzitnej nemocnice pri vytváraní anestéziologického tímu pre operačné výkony detských pacientov. Beňa zároveň prisľúbil výpomoc chirurgov z UNLP v prípade akútnej potreby pre DFN, oznámila hovorkyňa.

Pomoc kľúčovým nemocniciam v Košiciach prisľúbili ostatné zdravotnícke zariadenia v meste - Nemocnica AGEL Košice – Šaca, Železničná nemocnica s poliklinikou, ako aj Východoslovenský onkologický ústav (VOÚ) a Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH). V týchto zariadeniach je situácia pokojná a priaznivá, preto vedia vypomôcť UNLP a DFN vo všetkých svojich špecializáciách aj lôžkami.

Krajské operačné stredisko Záchrannej služby Košice informovalo, že je pripravené navýšiť počet operátorov, ktorí budú preverovať možnosť transportov u pacientov bez ohrozenia vitálnych funkcií. V prípade potreby transportu neurochirurgických pacientov bude komunikovať s inými neurochirurgickými pracoviskami na Slovensku.

Výpomoc prisľúbila aj Záchranná služba Košice. Zástupcovia Košického samosprávneho kraja (KSK) uviedli, že v prípade dlhotrvajúcej kritickej situácie budú hľadať riešenia, aby nemocniciam pomohli aj súkromné subjekty. Beňa zároveň vyjadril nádej, že očakávanú kritickú situáciu zvládnu nemocnice spoločnými silami tak, aby sa to čo najmenej dotklo pacientov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia vyšetruje okolnosti nehody na bratislavskej križovatke. Vozidlo zrazilo chodca

Polícia vyšetruje okolnosti nehody na bratislavskej križovatke. Vozidlo zrazilo chodca

DNES - 17:57Domáce

Polícia vyšetruje okolnosti dopravnej nehody, ku ktorej prišlo 20. januára približne o 16.00 h na bratislavskej križovatke Trnavská cesta - Bajkalská ulica.

Rakúsky prezident pricestuje v utorok na oficiálnu návštevu Slovenska

Rakúsky prezident pricestuje v utorok na oficiálnu návštevu Slovenska

DNES - 17:08Domáce

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen pricestuje v utorok 31. januára na oficiálnu návštevu Slovenska.

Vodič pri úteku pred políciou vrazil do ďalšieho auta a zrazil troch chodcov

Vodič pri úteku pred políciou vrazil do ďalšieho auta a zrazil troch chodcov

DNES - 17:01Domáce

Vodič automobilu zrazil v piatok popoludní na chodníku v Banskej Bystrici troch chodcov.

SNS rokovala s ďalšími stranami o spoločnom postupe do najbližších volieb

SNS rokovala s ďalšími stranami o spoločnom postupe do najbližších volieb

DNES - 16:42Domáce

Na ústredí mimoparlamentnej SNS sa uskutočnilo prvé rokovanie viacerých politických subjektov o spoločnom postupe do najbližších parlamentných volieb.

Bratislavské policajné stanice mali neohlásenú kontrolu. Takto dopadla

Bratislavské policajné stanice mali neohlásenú kontrolu. Takto dopadla

DNES - 16:09Domáce

Neohlásený monitoring troch náhodne vybraných policajných staníc v Bratislave neukázal podľa Kancelárie verejného ochrancu práv žiadne nedostatky formálneho charakteru.