• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.11.2022Meniny má Henrieta
Bratislava

Košické nemocnice sa pripravujú na krízu, najvážnejšia situácia je v tomto zariadení

  • 16:27 24.11.2022
  • Košice
Košické nemocnice sa pripravujú na krízu, najvážnejšia situácia je v tomto zariadení

Košické nemocnice sa spoločne pripravujú na krízovú situáciu v súvislosti s výpoveďami lekárov.

Najvážnejšia situácia je v Detskej fakultnej nemocnici (DFN).

Na Krízovom štábe Košického kraja sa v stredu (23. 11.) zástupcovia kľúčových zdravotníckych zariadení mesta navzájom informovali o aktuálnej situácii a možnostiach vzájomnej spolupráce a pomoci, aby bola pacientom poskytnutá zdravotná starostlivosť aj v prípade, ak lekári ku koncu mesiaca nestiahnu svoje výpovede. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP), kde krízový štáb zasadal, Monika Krišková.

V UNLP podalo výpovede 227 z 907 lekárov, čo je 25 percent. „Pripravujeme sa na prípadnú krízovú situáciu a naše aktivity koordinujeme so všetkými zdravotníckymi zariadeniami v Košiciach, a tiež podľa inštrukcií z Ministerstva zdravotníctva SR,“ uviedol riaditeľ nemocnice Ľuboslav Beňa. „V UNLP Košice budú plne k dispozícii obidve urgentné pracoviská (na Triede SNP 1 a Rastislavovej 43), a taktiež Klinika úrazovej chirurgie (na Rastislavovej 43). Všetky prípadné zmeny v nastaveniach pracovísk UNLP Košice budú operatívne oznámené Krajskému operačnému stredisku Záchrannej služby Košice,“ dodal.

Beňa už informoval, že nikto zo zdravotníkov z gynekologických a neonatologických pracovísk UNLP nedal výpoveď, takže zdravotná starostlivosť o tehotné ženy nebude ovplyvnená. Budúce mamičky sa tak nemusia báť, že nebudú mať kde rodiť.

Keďže výpovede lekárov v UNLP sú rozložené nerovnomerne, môže na niektorých klinikách nastať kolaps. „Takýmto pracoviskom je predovšetkým neurochirurgická klinika na Triede SNP. Prípadné akútne zásahy u neurochirurgických pacientov v tejto chvíli intenzívne riešime v rámci interných zdrojov,“ dodal riaditeľ.

Najvážnejšia situácia je v DFN, vo výpovedi je tam 53 percent lekárov. Zástupca DFN informoval, že pri tomto počte nedokáže nemocnica zabezpečiť efektívnu zdravotnú starostlivosť pre detského pacienta. DFN a UNLP sa dohodli na pomoci zo strany univerzitnej nemocnice pri vytváraní anestéziologického tímu pre operačné výkony detských pacientov. Beňa zároveň prisľúbil výpomoc chirurgov z UNLP v prípade akútnej potreby pre DFN, oznámila hovorkyňa.

Pomoc kľúčovým nemocniciam v Košiciach prisľúbili ostatné zdravotnícke zariadenia v meste - Nemocnica AGEL Košice – Šaca, Železničná nemocnica s poliklinikou, ako aj Východoslovenský onkologický ústav (VOÚ) a Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH). V týchto zariadeniach je situácia pokojná a priaznivá, preto vedia vypomôcť UNLP a DFN vo všetkých svojich špecializáciách aj lôžkami.

Krajské operačné stredisko Záchrannej služby Košice informovalo, že je pripravené navýšiť počet operátorov, ktorí budú preverovať možnosť transportov u pacientov bez ohrozenia vitálnych funkcií. V prípade potreby transportu neurochirurgických pacientov bude komunikovať s inými neurochirurgickými pracoviskami na Slovensku.

Výpomoc prisľúbila aj Záchranná služba Košice. Zástupcovia Košického samosprávneho kraja (KSK) uviedli, že v prípade dlhotrvajúcej kritickej situácie budú hľadať riešenia, aby nemocniciam pomohli aj súkromné subjekty. Beňa zároveň vyjadril nádej, že očakávanú kritickú situáciu zvládnu nemocnice spoločnými silami tak, aby sa to čo najmenej dotklo pacientov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Slovensku sa začali rotácie vojakov NATO, ministerstvo obrany upozorňuje na presuny

Na Slovensku sa začali rotácie vojakov NATO, ministerstvo obrany upozorňuje na presuny

DNES - 20:55Domáce

Na Slovensku sa začali rotácie vojakov Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO.

Zomrela herečka, ktorá prepožičala hlas desiatkam známych postáv

Zomrela herečka, ktorá prepožičala hlas desiatkam známych postáv

DNES - 19:12Domáce

V jej repertoári dominovali najmä postavy detí a titulné roly. Známa herečka zomrela vo veku 87 rokov.

Progresívne Slovensko má v najnovšom prieskume 10 percent, OĽANO predbehlo SaS

Progresívne Slovensko má v najnovšom prieskume 10 percent, OĽANO predbehlo SaS

DNES - 18:40Domáce

Voľby do Národnej rady SR by koncom novembra vyhral Hlas-SD so ziskom 19,7 percenta hlasov.

Experti upozorňujú na riziká v prípade električkovej trate pred SND

Experti upozorňujú na riziká v prípade električkovej trate pred SND

DNES - 18:18Domáce

Hlavné mesto tvrdí, že ministerstvo kultúry sa rozhodlo posúdiť dosahy špecifického technického riešenia, s ktorým projekt novej električkovej trate v skutočnosti neráta.