• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.3.2023Meniny má Benadik
10°Bratislava

​Chronická bolesť a strava: Tejto zložke sa treba čo najviac vyhýbať, ukazujú výskumy

  • 8:54 28.11.2022
  • Dallas
​Chronická bolesť a strava: Tejto zložke sa treba čo najviac vyhýbať, ukazujú výskumy

Zápalové procesy v tele vznikajú ako odpoveď na určitý typ stravy. Akej zložke sa treba vyhnúť, ak vás trápi chronická bolesť?

Strava je kľúčovou zložkou zdravia, preto niet divu, že má vplyv prakticky na všetky procesy, ktoré v organizme prebiehajú. Jedným z nich je aj zápal, ktorý vzniká ako obranná reakcia na zložky, s ktorými si telo nevie poradiť.

Niektoré zložky stravovania majú dopad aj na tvorbu zápalov a pociťovanie bolesti. Ako uvádza výskum zverejnený v žurnále Scientific Reports, pozornosť treba venovať predovšetkým tukom, ktoré z dlhodobého hľadiska u konzumentov dokážu evokovať pocit bolesti aj pri nebolestivých stimuloch. Ide o podobný princíp, aký možno badať aj u cukrovkárov a ľudí trpiacich obezitou.

Vysoký obsah tuku a jeho riziká

Na to, aby telo fungovalo správne, mu treba pomocou stravy dopriať pravidelnú porciu tukov, sacharidov, bielkovín a ďalších potrebných látok.

Lipidy podporujú ukladanie energie a chránia bunkovú štruktúru. Ich priveľké množstvo v jedle ale vedie k nejednému problému – najzrejmejšie je to pri nasýtených tukoch, ktoré sa vo veľkom podieľajú na vzniku srdcovo-cievnych ochorení.

Strava s vysokým obsahom tukov je obzvlášť populárna v rozvinutých krajinách, ako sú Spojené štáty.

„Dnes už vieme, že strava s vysokým obsahom tukov môže viesť k zvýšenej tvorbe zápalov kvôli zvýšenému obsahu zápalových markerov, častejšej tvorbe plakov v cievach a nadbytku kalórií z tukov,“ upozorňuje registrovaná výživová poradkyňa Laura Simmonsová. „Ale presný popis vzťahu medzi zápalom a chronickou bolesťou nám doteraz chýbal, najmä pokiaľ ide o rolu jedla v ňom,“ dodáva.

Ako strava vplýva na vnímanie bolesti

Viaceré výskumy v minulosti poukázali na skutočnosť, že strava s vysokým obsahom tukov zvyšuje citlivosť na bolesť. Ten najnovší sa však zameral na spôsob, akým tukové jedlá ovplyvňujú vnímanie nebolestivých stimulov, a to najmä u pacientov bez cukrovky a obezity.

Vedcom pomohlo niekoľko skupín pokusných potkanov, ktoré kŕmili rôznymi typmi stravy. Niektoré z nich prijímali tradičné krmivo, ďalšie po dobu 8 týždňov jedli prevažne tukové jedlá. Za tento čas u žiadneho z potkanov nedošlo k vzniku obezity alebo hyperglykémie, avšak myši, ktoré boli kŕmené tučnou stravou, boli na konci testovacieho obdobia oveľa citlivejšie na vnímanie bolesti aj pri nebolestivých impulzoch.

„Z tejto štúdie vyplýva, že obezita nie je podmienkou vnímania bolesti. To isté platí pre cukrovku, patológie alebo zranenia,“ uviedol vo vyhlásení pre médiá bunkový a molekulárny neurológ Michael Burton z Texaskej univerzity v Dallase.

„Stačí jesť stravu s vysokým obsahom tuku po krátku dobu – čiže stravu, ktorá sa podobá na to, s čím bežne prichádza do kontaktu väčšina Američanov,“ zdôrazňuje Burton.

Simmonsová pripomína, že keďže ide o výskum na zvieratách, konkrétne závery by sme zatiaľ nemali brať ako smerodajné aj pre ľudí. „Táto štúdia však vyzýva k ďalším výskumom o vplyve stravy, ako je tá s vysokým obsahom tuku, na chronickú bolesť u ľudí,“ dodáva vedkyňa.

Z odporúčaní zdravotníckych organizácií vyplýva, že nasýtené tuky by mali tvoriť najviac 10 percent z celkového obsahu živín v strave. Oplatí sa preto sledovať zlatú strednú cestu – aj príliš malé množstvo tukov totiž môže uškodiť nedostatkom vitamínov A, D, E a K, čo takisto vedie k zhoršeniu zdravia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nature.com, medicalnewstoday.com, eurekalert.org, dietaryguidelines
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prejedanie počas tehotenstva ovplyvňuje mozog dieťaťa. Následky sú na celý život

Prejedanie počas tehotenstva ovplyvňuje mozog dieťaťa. Následky sú na celý život

VČERA - 21:45Zdravie

Nadbytok kalórií počas vývoja môže zmeniť mozog dieťaťa a podnietiť prejedanie v dospelosti.

Táto riasa dokáže zmierniť bolesti brucha a nadúvanie

Táto riasa dokáže zmierniť bolesti brucha a nadúvanie

9:05 19.03.2023Zdravie

Riasa pomáha aj ľuďom so syndrómom dráždivého čreva.

Nebezpečný emfyzém vám môže prederaviť pľúca. Ako ho rozoznať od menej závažných ochorení?

Nebezpečný emfyzém vám môže prederaviť pľúca. Ako ho rozoznať od menej závažných ochorení?

21:10 18.03.2023Zdravie

Sťažené dýchanie je len jeden z varovných príznakov emfyzému pľúc. Naučte sa odlišovať toto nebezpečné ochorenie od iných, menej závažných.

Matcha čaj má prekvapivý vplyv na psychiku

Matcha čaj má prekvapivý vplyv na psychiku

20:25 18.03.2023Zdravie

Obľúbený prášok má účinok aj na duševné zdravie.

Toto musíte urobiť, aby vaše dieťa nemalo alergiu na arašidy

Toto musíte urobiť, aby vaše dieťa nemalo alergiu na arašidy

16:54 18.03.2023Zdravie

Vedci objavili spôsob, ako výrazne znížiť riziko alergie detí na arašidy.