• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.12.2022Meniny má Barbora, Barbara
Bratislava

Zubár varuje: Tieto 4 symptómy v ústach neignorujte, značia rakovinu

  • 21:01 20.11.2022
  • Londýn
Zubár varuje: Tieto 4 symptómy v ústach neignorujte, značia rakovinu

Zubný lekár prezradil štyri symptómy, ktoré môžu značiť rakovinu ústnej dutiny.

Prípady rakoviny ústnej dutiny sú na vzostupe, preto by si ľudia mali dávať väčší pozor na varovné signály tela. Londýnsky zubný lekár Vikas Prinja vyžil svoj kanál na sociálnej sieti, aby šíril osvetu vo verejnosti. Ako uviedol vo videu na TikToku: "Miera rakoviny úst prudko stúpa a má nízku mieru prežitia, pretože je zachytená neskoro."

Priblížil štyri znaky, na ktoré by ste si mali dávať pozor:

  1. Afty či vredy, ktoré sa nehoja
  2. Necitlivosť a mravčenie pier, brady alebo jazyka
  3. Biele alebo červené škvrny na vnútornej strane úst
  4. Nevysvetliteľne kývajúce sa zuby

@thelondondentist

♬ original sound - thelondondentist

Zubný lekár Neil Sikka pre denník The Sun priblížil niekoľko vecí, ktoré by mali pacienti vedieť. "Vo všeobecnosti sa užívanie alkoholu a tabaku považuje za najvyššie riziko vzniku rakoviny úst," vysvetlil. „Existujú aj dôkazy, ktoré naznačujú, že infekcia HPV (ľudský papilomavírus) môže byť prekurzorom rakoviny ústnej dutiny.“

Ďalším faktorom je zlé zdravie úst. Ak sú zuby zlomené, môžu spôsobiť vredy v ústach, ktoré sa môžu stať rakovinovými, ak sa nedokážu vyliečiť. "Nadmerné vystavovanie sa slnku môže zvýšiť riziko rakoviny pier, takže pacienti by mali byť počas leta ostražití," dodal.

Sikka povedal, že počas prehliadok zubári hľadajú potenciálne príznaky a skríning rakoviny ústnej dutiny je súčasťou vašej bežnej prehliadky. Lekári vyšetrujú pacientovu hlavu a krk, vnútro úst, líca, pery, jazyk (vrátane pod jazykom), zadnú časť hrdla, ďasná a zuby.

Samovyšetrenie úst

Okrem pravidelných prehliadok Sikka vysvetlil, ako si urobiť vyšetrenie doma: „Vyšetrenie úst je rýchle a jednoduché a každý starší ako 16 rokov by si mal robiť pravidelné kontroly doma.“

Najprv by ste mali dvihnúť jazyk a hľadať nejaké nezvyčajné farebné zmeny v ústach. "Použite ukazovák a zatlačte na dno úst a pod jazyk, aby ste nahmatali akýkoľvek opuch, hrčky alebo vredy," vysvetlil Sikka.

Potom otvorte ústa a potiahnite si líca smerom von a hľadajte nejaké červené alebo biele škvrny na vnútornej strane vašich líc. "Môžete tiež použiť ukazovák na kontrolu vredov, hrčiek alebo citlivosti," dodal. Pomocou palca a ukazováka pomaly pohybujte po vnútornej a vonkajšej strane ďasien, aby ste cítili čokoľvek neobvyklé.

Sebakontrola zahŕňa potiahnutie hornej pery nahor a spodnej pery nadol, aby ste sa pozreli do úst, či nemáte vredy alebo zmeny farby. "Pomocou palca a ukazováka si nahmatajte okolo pier nejaké hrčky alebo hrbolčeky," poradil.

Nakoniec, doktor Sikka povedal, že by ste si mali tiež prezrieť tvár a čeľusť, či nemáte opuch, ktorý ste si predtým nevšimli. "Vidíte nejaké materské znamienka, ktoré sa zväčšili? Prejdite prstami po čeľusti na oboch stranách, aby ste zistili, či je vaša tvár symetrická," dodal.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, thesun.co.uk, Video: tiktok.com/@thelondondentist
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jedna z najdôležitejších žíl sídli v bruchu. Poznáte príznaky jej upchatia?

Jedna z najdôležitejších žíl sídli v bruchu. Poznáte príznaky jej upchatia?

DNES - 19:39Zdravie

Krvné zrazeniny, ktoré vznikajú v žilách spájajúcich orgány tráviacej sústavy, môžu vyvolať zmeny v trávení, ktoré spozorujete najmä pri vyprázdňovaní.

Na mŕtvicu môže upozorniť aj cefalea. Poznáte príznaky tohto stavu?

Na mŕtvicu môže upozorniť aj cefalea. Poznáte príznaky tohto stavu?

DNES - 18:20Zdravie

Cefalea sa u pacientov s rizikom cievnej mozgovej príhody môže vyskytnúť až niekoľko dní pred jej nástupom. Zistite, ktoré príznaky ju prezradia.

Zelená stredomorská strava vás dokáže zbaviť brušného tuku, stačí jesť toto

Zelená stredomorská strava vás dokáže zbaviť brušného tuku, stačí jesť toto

DNES - 8:21Zdravie

Zelená stredomorská diéta znižuje dvojnásobné množstvo viscerálneho tuku ako stredomorská diéta a o 10 % viac ako bežná zdravá strava.

Experti na spánok radia: Takto zvládnete ráno po ťažkej noci

Experti na spánok radia: Takto zvládnete ráno po ťažkej noci

DNES - 7:09Zdravie

​Ťažká noc sa prejaví aj na našom celodennom výkone, predovšetkým však ráno. Spánkoví lekári sa podelili o svoje tipy, ako zvládnuť ráno po náročnej noci.

​Dva pachy, ktoré netreba podceniť: Aj takto sa prejavuje stukovatenie pečene

​Dva pachy, ktoré netreba podceniť: Aj takto sa prejavuje stukovatenie pečene

VČERA - 19:07Zdravie

V pokročilom štádiu ochorenia si pacienti môžu všimnúť dva špecifické telesné pachy, ktoré vychádzajú z úst a vylučovacej sústavy.