• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.12.2022Meniny má Barbora, Barbara
Bratislava

Pivo vás môže chrániť pred vážnym ochorením, záleží však na jeho chuti

  • 19:23 21.11.2022
  • Svet
Pivo vás môže chrániť pred vážnym ochorením, záleží však na jeho chuti

Jedna zložka v pive môže mať ochranné účinky pred Alzheimerovou chorobou.

Pivo je jedným z najstarších a najobľúbenejších nápojov na svete. Kľúčovou zložkou chuti a vône piva je chmeľ, ktorý dodáva pivu horkosť. Výraznú chmeľovú chuť niektorí ľudia milujú a iní nenávidia.

Vedci však zistili, že obzvlášť chmelený nápoj môže mať jedinečné zdravotné výhody. Podľa výskumu môžu chemikálie extrahované z chmeľových kvetov v laboratórnych miskách inhibovať zhlukovanie amyloidných beta proteínov, ktoré je spojené s Alzheimerovou chorobou. Tieto zistenia boli publikované vo vedeckom časopise ACS Chemical Neuroscience.

Alzheimerova choroba je neurodegeneratívne ochorenie, ktoré sa u starších ľudí často vyznačuje stratou pamäti a zmenami osobnosti. Časťou komplikáciou pri liečbe choroby je dlhý časový úsek medzi začiatkom základných biochemických procesov a nástupom symptómov, pričom niekedy to trvá niekoľko rokov. To znamená, že k nezvratnému poškodeniu nervového systému dôjde skôr, než si človek vôbec uvedomí, že môže mať túto chorobu. Preto je veľmi dôležitá skorá prevencia predtým, ako sa objavia symptómy.

Medzi nástroje prevencie patria aj „nutraceutiká“ alebo funkčné potraviny, ktoré majú nejaký typ liečivej alebo výživovej funkcie. Chmeľové kvety používané na ochutenie piva boli skúmané ako jedno z týchto potenciálnych nutraceutík, pričom predchádzajúce štúdie naznačujú, že rastlina by mohla interferovať s akumuláciou amyloidných beta proteínov spojených s Alzheimerovou chorobou. Vedci preto chceli zistiť, ktoré chemické zlúčeniny v chmeli majú tento účinok.

Na snímke chmeľ druhu Tettnanger, Foto: tourpics_net/Shutterstock.com

Na identifikáciu týchto zlúčenín tím vedcov vytvoril a charakterizoval extrakty zo štyroch bežných odrôd chmeľu pomocou metódy podobnej tej, ktorá sa používa pri procese varenia piva. V testoch zistili, že extrakty majú antioxidačné vlastnosti a môžu zabrániť zhlukovaniu amyloidných beta proteínov v ľudských nervových bunkách. Najúspešnejší bol extrakt z nemeckého chmeľu Tettnanger, ktorý sa nachádza v mnohých druhoch ležiakov a ľahších pív.

Keď sa tento extrakt rozdelil na frakcie, ten, ktorý mal vysoký obsah polyfenolov, vykazoval najsilnejšiu antibiotickú aktivitu a aktivitu inhibujúcu agregáciu. Podporoval tiež procesy, ktoré umožňujú telu odstraňovať zle zložené neurotoxické proteíny.

Nakoniec výskumný tím testoval extrakt z Tettnanger na modeli červov Caenorhabditis elegans a zistil, že chráni červy pred paralýzou súvisiacou s Alzheimerovou chorobou, hoci účinok nebol príliš výrazný. Vedci tvrdia, že hoci táto štúdia neospravedlňuje pitie väčšieho množstva piva, ukazuje, že zlúčeniny chmeľu by mohli slúžiť ako základ pre nutraceutiká, ktoré bojujú proti nástupu Alzheimerovej choroby.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, pubs.acs.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na mŕtvicu môže upozorniť aj cefalea. Poznáte príznaky tohto stavu?

Na mŕtvicu môže upozorniť aj cefalea. Poznáte príznaky tohto stavu?

DNES - 18:20Zdravie

Cefalea sa u pacientov s rizikom cievnej mozgovej príhody môže vyskytnúť až niekoľko dní pred jej nástupom. Zistite, ktoré príznaky ju prezradia.

Zelená stredomorská strava vás dokáže zbaviť brušného tuku, stačí jesť toto

Zelená stredomorská strava vás dokáže zbaviť brušného tuku, stačí jesť toto

DNES - 8:21Zdravie

Zelená stredomorská diéta znižuje dvojnásobné množstvo viscerálneho tuku ako stredomorská diéta a o 10 % viac ako bežná zdravá strava.

Experti na spánok radia: Takto zvládnete ráno po ťažkej noci

Experti na spánok radia: Takto zvládnete ráno po ťažkej noci

DNES - 7:09Zdravie

​Ťažká noc sa prejaví aj na našom celodennom výkone, predovšetkým však ráno. Spánkoví lekári sa podelili o svoje tipy, ako zvládnuť ráno po náročnej noci.

​Dva pachy, ktoré netreba podceniť: Aj takto sa prejavuje stukovatenie pečene

​Dva pachy, ktoré netreba podceniť: Aj takto sa prejavuje stukovatenie pečene

VČERA - 19:07Zdravie

V pokročilom štádiu ochorenia si pacienti môžu všimnúť dva špecifické telesné pachy, ktoré vychádzajú z úst a vylučovacej sústavy.

​Demencia sa podpisuje aj na vzhľade nechtov. Tieto znaky si treba všímať

​Demencia sa podpisuje aj na vzhľade nechtov. Tieto znaky si treba všímať

VČERA - 11:29Zdravie

Diagnostiku demencie sťažuje široké spektrum známych príznakov, ktoré bývajú pripisované aj ďalším ochoreniam. Pomôcť môže sledovanie zmien na nechtoch.