• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.12.2022Meniny má Barbora, Barbara
Bratislava

Videohry môžu vyvolať smrteľné problémy so srdcom, tento žáner bol najčastejším spúšťačom

  • 20:09 20.11.2022
  • Svet
Videohry môžu vyvolať smrteľné problémy so srdcom, tento žáner bol najčastejším spúšťačom

Videohry môžu naštartovať skryté problémy so srdcom u detí.

Štúdia publikovaná v odbornom časopise Heart Rhythm zistila, že hranie videohier môže vyvolať srdcové problémy u detí s predispozíciou na srdcovú arytmiu. Vedci objavili vzácne ale zreteľné prípady detí, ktoré strácajú vedomie pri hraní video hier. Vedúca výskumníčka Claire M. Lawley uviedla:

„Videohry môžu predstavovať vážne riziko pre niektoré deti s arytmickými stavmi; môžu byť smrteľné u pacientov s predispozičnými, ale často predtým nerozpoznanými arytmiami. Deti, ktoré pri elektronických hrách náhle stratia vedomie, by mali byť vyšetrené odborníkom na srdce, pretože to môže byť prvý príznak vážneho srdcového problému."

Strata vedomia značí vážny problém

Vedci spustili celosvetovú informačnú kampaň na viacerých miestach s cieľom identifikovať príklady detí, ktoré pri hraní videohier náhle stratili vedomie. Najčastejším spúšťačom v 22 prípadoch, ktoré objavili, boli vojnové mulitplayer hry.

Niektoré z detí zomreli na následky zástavy srdca. Deti sú naďalej ohrozené rôznymi poruchami srdcového rytmu. Najčastejšími základnými príčinami boli katecholaminergná polymorfná komorová tachykardia (CPVT) a vrodený syndróm dlhého QT intervalu (LQTS) typu 1 a 2.

Medzi pacientmi bola vysoká prevalencia potenciálne relevantných genetických variácií (63 %), čo má dôležité dôsledky pre ich rodiny. V niektorých prípadoch vyšetrenie dieťaťa, ktoré stratilo vedomie pri hraní videohier, viedlo k diagnostikovaniu vážnych problémov so srdcovým rytmom u niekoľkých členov rodiny.

Za patofyziologický základ tohto javu vedci označili adrenergnú stimuláciu súvisiacu s emocionálne nabitým prostredím elektronických hier. Hranie videohier nie je vždy bezpečnou alternatívou k športom. V čase srdcových príhod boli mnohí pacienti vo vzrušených stavoch. Buď práve vyhrali, prehrali, alebo boli v konflikte so spoluhráčmi.

Esport nie je bezpečnejšou alternatívou

Vedci odporúčajú, aby všetky budúce skríningové programy zamerané na identifikáciu športovcov s rizikom malígnych arytmií mali zahŕňať aj športovcov, ktorí sa angažujú v esporte. Spoluautor štúdie Christian Turner dodal:

„Už vieme, že niektoré deti majú problémy so srdcom, ktoré ich môžu ohroziť pri súťažnom športe, ale boli sme šokovaní, keď sme zistili, že niektorí pacienti mali počas videohier život ohrozujúce výpadky vedomia. Videohry boli niečo, o čom som si predtým myslel, že to bude alternatívna ‚bezpečná aktivita‘. Toto je skutočne dôležitý objav. Musíme zabezpečiť, aby každý vedel, aké dôležité je nechať sa skontrolovať, keď niekto mal za týchto okolností prípad straty vedomia.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, heartrhythmjournal.com, news-medical.net
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na mŕtvicu môže upozorniť aj cefalea. Poznáte príznaky tohto stavu?

Na mŕtvicu môže upozorniť aj cefalea. Poznáte príznaky tohto stavu?

DNES - 18:20Zdravie

Cefalea sa u pacientov s rizikom cievnej mozgovej príhody môže vyskytnúť až niekoľko dní pred jej nástupom. Zistite, ktoré príznaky ju prezradia.

Zelená stredomorská strava vás dokáže zbaviť brušného tuku, stačí jesť toto

Zelená stredomorská strava vás dokáže zbaviť brušného tuku, stačí jesť toto

DNES - 8:21Zdravie

Zelená stredomorská diéta znižuje dvojnásobné množstvo viscerálneho tuku ako stredomorská diéta a o 10 % viac ako bežná zdravá strava.

Experti na spánok radia: Takto zvládnete ráno po ťažkej noci

Experti na spánok radia: Takto zvládnete ráno po ťažkej noci

DNES - 7:09Zdravie

​Ťažká noc sa prejaví aj na našom celodennom výkone, predovšetkým však ráno. Spánkoví lekári sa podelili o svoje tipy, ako zvládnuť ráno po náročnej noci.

​Dva pachy, ktoré netreba podceniť: Aj takto sa prejavuje stukovatenie pečene

​Dva pachy, ktoré netreba podceniť: Aj takto sa prejavuje stukovatenie pečene

VČERA - 19:07Zdravie

V pokročilom štádiu ochorenia si pacienti môžu všimnúť dva špecifické telesné pachy, ktoré vychádzajú z úst a vylučovacej sústavy.

​Demencia sa podpisuje aj na vzhľade nechtov. Tieto znaky si treba všímať

​Demencia sa podpisuje aj na vzhľade nechtov. Tieto znaky si treba všímať

VČERA - 11:29Zdravie

Diagnostiku demencie sťažuje široké spektrum známych príznakov, ktoré bývajú pripisované aj ďalším ochoreniam. Pomôcť môže sledovanie zmien na nechtoch.