• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.12.2022Meniny má Barbora, Barbara
Bratislava

Chladné počasie spôsobuje prepuknutie skrytých zdravotných problémov, tieto príznaky neignorujte

  • 21:18 20.11.2022
  • Bratislava
Chladné počasie spôsobuje prepuknutie skrytých zdravotných problémov, tieto príznaky neignorujte

Tieto skryté zdravotné problémy zvykne chladné počasie zhoršiť.

Zimné mesiace môžu so sebou priniesť aj rad zdravotných problémov, ktoré ste na sebe v teplejšom počasí nebadali. Kým pre niektorých sú chladnejšie obdobia príjemné, iní musia zápasiť so zhoršeným zdravotným stavom.

Chladnejšie mesiace prinášajú kratšie dni a suchší vzduch, čo môže spôsobiť viac než len nepríjemný pocit chladu. Studený vzduch má problémy s udržaním vlhkosti, čo vedie k nižšej vlhkosti a celkovo suchšiemu vonkajšiemu vzduchu. Kúrenie v interiéri navyše môže vysušovať vzduch a svoju úlohu zohráva aj nedostatok denného svetla.

Medzi najčastejšie zdravotné problémy, ktoré sa viac objavujú v zime, patrí suchá koža, vypadávanie vlasov, bolesti kĺbov, problémy s dýchaním a vyššia krehkosť kosti. Chladnejšie počasie však môže u iných viesť aj k sezónnym depresiám, krvným zrazeninám, inkontinencii a infarktom.

Štúdia ukázala, že suchá pokožka v zime je spôsobená poklesom molekúl lipidov zvaných ceramidy vo vrchnej vrstve kože. Na vysušenej pokožke sa môžu častejšie objaviť kožné problémy a vyrážky. Zhoršenie stavu pocítia aj ľudia trpiaci ekzémom. To môže spôsobiť šupinatú a svrbivú pokožku hlavy, čo vysušuje a poškodzuje vlasové folikuly a môže viesť k vypadávaniu vlasov. Suchý vzduch môže tiež viac potrápiť ľudí s astmou, pretože môže dráždiť dýchacie cesty a ešte viac zhoršiť príznaky.

Ľudia trpiaci artritídou si môžu všimnúť zvýšenú bolesť kĺbov. Je to preto, že pri nižších teplotách telo primárne posiela krv do hlavných orgánov, kĺby zostávajú stuhnuté a nervové zakončenia sú citlivejšie.

Nedostatok slnečného svetla môže spôsobiť deficit vitamínu D v tele, čo môže mať za následok stratu kostrového tkaniva alebo krehké kosti. Chladné počasie môže tiež viesť k sezónnej afektívnej poruche alebo sezónnej depresii, ktorá s väčšou pravdepodobnosťou postihne ľudí, ktorí už zápasia so svojím duševným zdravím. Je to preto, že viac tmy vonku môže narušiť cirkadiánny rytmus človeka.

V zime sa môžu objaviť aj zdravotné problémy, ktoré v teplých mesiacoch nepociťujeme. Náhle zmeny teplôt spôsobujú telu tepelný stres. Telo sa musí viac snažiť, aby si udržalo svoju stálu teplotu. Výskum ukázal, že to zvyšuje pravdepodobnosť, že ľudia budú počas zimy trpieť nebezpečnými krvnými zrazeninami. Navyše ľudia vystavení chladnému počasiu majú väčšiu pravdepodobnosť infarktu, odhalila štúdia.

Chladnejšie počasie môže tiež spôsobiť problémy s panvovým dnom a následne viesť k problémom s inkontinenciou. Odborníci tiež varujú, že to, ako v zime vykurujete domácnosť, môže spôsobiť vážne škody. Táto chyba pri kúrení môže ničiť vaše zdravie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jedna z najdôležitejších žíl sídli v bruchu. Poznáte príznaky jej upchatia?

Jedna z najdôležitejších žíl sídli v bruchu. Poznáte príznaky jej upchatia?

DNES - 19:39Zdravie

Krvné zrazeniny, ktoré vznikajú v žilách spájajúcich orgány tráviacej sústavy, môžu vyvolať zmeny v trávení, ktoré spozorujete najmä pri vyprázdňovaní.

Na mŕtvicu môže upozorniť aj cefalea. Poznáte príznaky tohto stavu?

Na mŕtvicu môže upozorniť aj cefalea. Poznáte príznaky tohto stavu?

DNES - 18:20Zdravie

Cefalea sa u pacientov s rizikom cievnej mozgovej príhody môže vyskytnúť až niekoľko dní pred jej nástupom. Zistite, ktoré príznaky ju prezradia.

Zelená stredomorská strava vás dokáže zbaviť brušného tuku, stačí jesť toto

Zelená stredomorská strava vás dokáže zbaviť brušného tuku, stačí jesť toto

DNES - 8:21Zdravie

Zelená stredomorská diéta znižuje dvojnásobné množstvo viscerálneho tuku ako stredomorská diéta a o 10 % viac ako bežná zdravá strava.

Experti na spánok radia: Takto zvládnete ráno po ťažkej noci

Experti na spánok radia: Takto zvládnete ráno po ťažkej noci

DNES - 7:09Zdravie

​Ťažká noc sa prejaví aj na našom celodennom výkone, predovšetkým však ráno. Spánkoví lekári sa podelili o svoje tipy, ako zvládnuť ráno po náročnej noci.

​Dva pachy, ktoré netreba podceniť: Aj takto sa prejavuje stukovatenie pečene

​Dva pachy, ktoré netreba podceniť: Aj takto sa prejavuje stukovatenie pečene

VČERA - 19:07Zdravie

V pokročilom štádiu ochorenia si pacienti môžu všimnúť dva špecifické telesné pachy, ktoré vychádzajú z úst a vylučovacej sústavy.