• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
16°Bratislava

Ľudia, ktorým sa toto deje v spánku, majú vyššie riziko demencie

  • 7:52 17.11.2022
  • Queensland
Ľudia, ktorým sa toto deje v spánku, majú vyššie riziko demencie

Vďaka novým zisteniam je možné lepšie predchádzať demencii.

Vedci z Queenslandskej univerzity objavili súvislosť medzi obštrukčným spánkovým apnoe a zvýšeným rizikom rozvoja demencie. Profesorka Elizabeth Coulsonová z UQ's Queensland Brain Institute a School of Biomedical Sciences a jej tím našli príčinnú súvislosť medzi nedostatkom kyslíka v mozgu počas spánku a Alzheimerovou chorobou u myší. Ako uviedla:

„Zistili sme, že samotná spánková deprivácia u myší spôsobila len mierne kognitívne poruchy. Vyvinuli sme však nový spôsob, ako vyvolať dýchanie s prerušovaným spánkom, a zistili sme, že myši vykazovali zhoršené patologické znaky Alzheimerovej choroby. Ukázalo sa, že hypoxia – keď má mozog nedostatok kyslíka - spôsobila rovnakú selektívnu degeneráciu neurónov, ktoré charakteristicky zomierajú pri demencii."

Podľa Coulsonovej ďalším krokom bude určiť, aké úrovne hypoxie vedú k degenerácii mozgu u ľudí. Ako dodala:

"Odhaduje sa, že asi 50 percent starších ľudí má obštrukčné spánkové apnoe, keď sa im svaly hrdla prerušovane zosunú a zablokujú dýchacie cesty počas spánku, čo spôsobuje zastavenie a začatie dýchania."

V súčasnosti sa pri liečbe spánkového apnoe najčastejšie používa prístroj CPAP, ktorý udržuje dýchacie cesty počas spánku otvorené a umožňuje okysličenie mozgu. Vedci síce nedokázali prispôsobiť prístroj myšiam, ale experimentálne zabránili hypoxii a to zastavilo kognitívne poškodenie a smrť neurónov.

"To naznačuje, že liečba obštrukčného spánkového apnoe s CPAP má potenciál znížiť riziko demencie," uviedla Coulsonová s tým, že zistenia by mohli zmeniť spôsob, akým lekári diagnostikujú a liečia demenciu u pacientov:

"Tridsať percent ľudí s obštrukčným spánkovým apnoe vybavených strojmi CPAP už vykazuje známky kognitívneho poškodenia podobného demencii. Bohužiaľ, nemocničný systém neodkazuje týchto ľudí na kliniky pre demenciu. Niektorí lekári zaoberajúci sa demenciou uviedli, že pamäť ich pacientov sa zlepšila po tom, čo boli identifikované a liečené problémy so spánkom."

Podľa Coulsonovej však nie každý s obštrukčným spánkovým apnoe dostane demenciu:

"Musíme však definovať ohrozenú populáciu. Prebiehajú štúdie na ľuďoch v ranom štádiu so spánkovými klinikami v Brisbane a Sydney, aby sa určila korelácia medzi hypoxiou a trvalým kognitívnym poškodením a či CPAP môže znížiť riziko demencie. Dôrazne by som odporučila každému, kto má obštrukčné spánkové apnoe, aby používal stroj CPAP na udržanie kognitívnych funkcií, ako aj na pomoc pri iných zdravotných problémoch."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, qbi.uq.edu.au, technologynetworks.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

19:23 26.05.2023Veda

Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

21:43 19.05.2023Veda

Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

21:11 15.05.2023Veda

Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

10:28 15.05.2023Veda

​Slovenský operátor má veľký výpadok.