Ľudia, ktorým sa toto deje v spánku, majú vyššie riziko demencie

Vďaka novým zisteniam je možné lepšie predchádzať demencii.
Vedci z Queenslandskej univerzity objavili súvislosť medzi obštrukčným spánkovým apnoe a zvýšeným rizikom rozvoja demencie. Profesorka Elizabeth Coulsonová z UQ's Queensland Brain Institute a School of Biomedical Sciences a jej tím našli príčinnú súvislosť medzi nedostatkom kyslíka v mozgu počas spánku a Alzheimerovou chorobou u myší. Ako uviedla:
„Zistili sme, že samotná spánková deprivácia u myší spôsobila len mierne kognitívne poruchy. Vyvinuli sme však nový spôsob, ako vyvolať dýchanie s prerušovaným spánkom, a zistili sme, že myši vykazovali zhoršené patologické znaky Alzheimerovej choroby. Ukázalo sa, že hypoxia – keď má mozog nedostatok kyslíka - spôsobila rovnakú selektívnu degeneráciu neurónov, ktoré charakteristicky zomierajú pri demencii."
Podľa Coulsonovej ďalším krokom bude určiť, aké úrovne hypoxie vedú k degenerácii mozgu u ľudí. Ako dodala:
"Odhaduje sa, že asi 50 percent starších ľudí má obštrukčné spánkové apnoe, keď sa im svaly hrdla prerušovane zosunú a zablokujú dýchacie cesty počas spánku, čo spôsobuje zastavenie a začatie dýchania."
V súčasnosti sa pri liečbe spánkového apnoe najčastejšie používa prístroj CPAP, ktorý udržuje dýchacie cesty počas spánku otvorené a umožňuje okysličenie mozgu. Vedci síce nedokázali prispôsobiť prístroj myšiam, ale experimentálne zabránili hypoxii a to zastavilo kognitívne poškodenie a smrť neurónov.
"To naznačuje, že liečba obštrukčného spánkového apnoe s CPAP má potenciál znížiť riziko demencie," uviedla Coulsonová s tým, že zistenia by mohli zmeniť spôsob, akým lekári diagnostikujú a liečia demenciu u pacientov:
"Tridsať percent ľudí s obštrukčným spánkovým apnoe vybavených strojmi CPAP už vykazuje známky kognitívneho poškodenia podobného demencii. Bohužiaľ, nemocničný systém neodkazuje týchto ľudí na kliniky pre demenciu. Niektorí lekári zaoberajúci sa demenciou uviedli, že pamäť ich pacientov sa zlepšila po tom, čo boli identifikované a liečené problémy so spánkom."
Podľa Coulsonovej však nie každý s obštrukčným spánkovým apnoe dostane demenciu:
"Musíme však definovať ohrozenú populáciu. Prebiehajú štúdie na ľuďoch v ranom štádiu so spánkovými klinikami v Brisbane a Sydney, aby sa určila korelácia medzi hypoxiou a trvalým kognitívnym poškodením a či CPAP môže znížiť riziko demencie. Dôrazne by som odporučila každému, kto má obštrukčné spánkové apnoe, aby používal stroj CPAP na udržanie kognitívnych funkcií, ako aj na pomoc pri iných zdravotných problémoch."

Video: Na dne oceánu objavili zvláštny zlatý objekt. Toto sa stalo, keď ho uchopili
Objekt zmiatol vedcov aj verejnosť.

Dôkaz o mimozemskom živote sme mali už pred 50 rokmi, tvrdí astronóm. Toto s ním NASA urobila
Berlínsky astronóm tvrdí, že NASA v rámci programu Viking získala poznatky o živote na planéte Mars. Výskumníci ich však nechtiac znehodnotili.

Indický lunárny rover potvrdil prítomnosť síry a ďalších prvkov na Mesiaci
Indický lunárny rover Pragján potvrdil prítomnosť síry na južnom póle Mesiaca.

Pripravte sa na jedinečný spln Mesiaca. Takýto jav znovu nastane až v roku 2037
Jedinečný spln nastane už zajtra.

Prosecco či Cabernet Sauvignon už si možno viac nedáte. Svet príde o tieto vína
Podľa odborníkov sú tieto druhy vína ohrozené.