• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.12.2022Meniny má Barbora, Barbara
Bratislava

Pred 80 rokmi sa narodila speváčka Eva Kostolányiová

  • 6:10 02.11.2022
  • Trnava/Bratislava
Pred 80 rokmi sa narodila speváčka Eva Kostolányiová

Od narodenia speváčky, ktorej kariéru v mladom veku prerušila zákerná choroba, uplynie 2. novembra 80 rokov.

Krátku, ale úspešnú spevácku kariéru Evy Kostolányiovej zdobia hity ako Bábika, Poď so mnou, Až bude pokosená tráva, Keď si sám, Chvála humoru či Dobré ráno želám.

Eva Kostolányiová, rodným priezviskom Vermešová, sa narodila 2. novembra 1942 v Trnave. Spolu so siedmimi súrodencami vyrástla v trnavskej cukrovarníckej štvrti. Na základnej škole bola veľmi dobrou žiačkou, vynikala aj pohybovým talentom.

Spevácke začiatky absolvovala spolu s bratom Ivanom v Trnave, kde spievali s domácim dixielandom na nedeľných čajoch o piatej. V rokoch 1956 - 1961 bola členkou tanečného súboru Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK). Popri zamestnaní súkromne študovala spev u profesora Godinu. Od roku 1961 bola členkou Vojenského umeleckého súboru, kde nastúpila ako tanečnica, ale od roku 1964 účinkovala aj ako speváčka. Vo februári 1965 sa vydala za kolegu Jána Kostolányiho.

V roku 1967 nastúpila ako speváčka do bratislavskej Tatra revue. Po štrnástich mesiacoch odišla a na jeseň 1968 začala účinkovať ako speváčka s kapelou Ľuba Beláka, s ktorou absolvovala aj zahraničné vystúpenia. Od septembra 1970 spievala s orchestrom Braňa Hronca, ktorý v tej dobe patril k európskej špičke. V júni 1972, už ako sólová speváčka, súťažila na Bratislavskej lýre s piesňou Farebný sen. Krátko po tom založila s Mirom Šebom vlastnú skupinu Hej. Prichádzajú hity Keď si sám či duet Haló tam s Michalom Dočolomanským.

V začiatku svojej speváckej dráhy mala v repertoári prevzaté skladby, postupne pribudli aj piesne domácich autorov. Jej pohybový a herecký talent sa naplno prejavil v závere roku 1972 v televíznej inscenácii operety Mamzelle Nitouche. V roku 1973 získala spolu s Karolom Duchoňom striebornú Bratislavskú lýru za duet Chvála humoru. V októbri toho istého roku spievala na medzinárodnom piesňovom festivale v írskom Castlebar.

Medzi ďalšie hity v jej podaní patria piesne Až bude pokosená tráva, Ruka s kvetom, duet Smoliar s Michalom Dočolomanským, Čas čo má milión hier, Dobré ráno želám či pieseň Výlety.

Počas speváckej dráhy nahrala viac ako 140 piesní, ktoré vyšli na viacerých singloch a albumoch. V roku 1980 vyšla výberovka Eva Kostolányiová. Opus v roku 2006 vydal hitovú kompiláciu Eva Kostolányiová 20 Naj. O desať rokov neskôr vyšla trojkolekcia Opus 1969 – 1975. V roku 2020 vyšla na LP platni výberovka Poď so mnou.

Obľúbená speváčka Eva Kostolányiová zomrela mladá 3. októbra 1975 vo veku nedožitých 33 rokov. Prehrala boj s rakovinou, ktorú tajila pred rodinou aj spolupracovníkmi.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pred 100 rokmi sa narodil Fanfán Tulipán - herec Gérard Philipe

Pred 100 rokmi sa narodil Fanfán Tulipán - herec Gérard Philipe

DNES - 6:35Kultúra

Preslávila ho najmä rola vo filme Fanfán Tulipán. Od narodenia Gérarda Philipa, francúzskeho divadelného a filmového herca, uplynie v nedeľu 100 rokov.

Herečka a supermodelka darovala svoje orgazmy vede

Herečka a supermodelka darovala svoje orgazmy vede

22:20 01.12.2022Kultúra

​Supermodelka podstúpila v rámci svojej novej show Planet Sex With Cara Delevingne skúmanie svojho orgazmu a rozdielov medzi pohlaviami.

Skupina Metallica ohlásila nový album a svetové turné

Skupina Metallica ohlásila nový album a svetové turné

8:32 29.11.2022Kultúra

Skupina Metallica ohlásila v pondelok svetové turné i vydanie nového, v poradí dvanásteho štúdiového albumu s názvom 72 seasons.

Bones and all je kanibalská romanca, poteší fanúšikov Chalameta

Bones and all je kanibalská romanca, poteší fanúšikov Chalameta

10:33 28.11.2022Kultúra

Bones and all je názov filmovej novinky s príbehom ženy a muža, ktorí sa spoznajú na ceste Amerikou a zistia, že ich spája potreba jesť ľudské mäso.

Chris Hemsworth sa obáva Alzheimerovej choroby. Rutinná kontrola odhalila nečakané

Chris Hemsworth sa obáva Alzheimerovej choroby. Rutinná kontrola odhalila nečakané

7:53 27.11.2022Kultúra

Chris Hemsworth sa na rutinných kontrolách počas natáčania nových filmov dozvedel, že má zvýšené riziko vzniku Alzheimerovej choroby.