• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
16°Bratislava

Už deväťkrát pristáli na Marse úspešne: Prečo sa tentokrát NASA pokúša do planéty havarovať?

  • 5:49 28.10.2022
  • Bratislava
Už deväťkrát pristáli na Marse úspešne: Prečo sa tentokrát NASA pokúša do planéty havarovať?

Prvé úspešné pristátie na červenej planéte sa americkej vesmírnej agentúre NASA podarilo už v roku 1975 a odvtedy dopravila na povrch Marsu nielen rôzne sondy, ale aj rovery. Počas pristávania sa vesmírny modul spolieha na špičkové padáky, airbagy, alebo „vesmírne žeriavy“ na to, aby dostala misiu bezpečne na povrch.

Je to však najjednoduchšia cesta, ako dopraviť misiu na Mars? Rovnakú otázku sa pýtali aj inžinieri z NASA’s Jet Propulsion Laboratory a odpoveďou je pripravovaný koncept SHIELD. Ide o základňu modulu, ktorá je navrhnutá podobne ako deformačné zóny auta. Deformačné zóny sú štrukturálny prvok, ktorý absorbuje energiu pri náraze kontrolovanou deformáciou.

Jej tvar pripomína akordeón a pomocou tohto modulu by sa mohla budúca misia dostať na červenú planétu rýchlejšie a hlavne lacnejšie.

Tvrdé pristátie

Vedci sa už nemusia spoliehať na komplikované pristávacie mechanizmy, ktoré sa môžu kedykoľvek pokaziť a predčasne ukončiť misiu. S konceptom SHIELD by mohla misia na planétu jednoducho spadnúť.

„Predpokladáme, že by sa nám otvorili nové pristávacie miesta. Momentálne si netrúfame pristáť s miliardovým roverom do určitých rizikových oblastí s technikou, ktorú máme k dispozícii,“ vysvetľuje vedúci projektu SHIELD, Lou Giersch.

Koncept si toho veľa požičiava z pripravovanej misie Mars Sample Return, ktorá sa už mimochodom začala. Prvou fázou tejto niekoľko stupňovej misie je zbieranie vzoriek v kráteri Jezero, čo je úlohou roveru Perseverance. Následne NASA pošle k červenej planéte ďalšiu misiu, ktorá vzorky zoberie a prinesie ich späť na Zem. Misia následne úmyselne havaruje v odľahlej opustenej oblasti.

Úmyselné havarovanie vesmírne agentúry prezývajú „tvrdé pristátie“. Ak tento proces funguje na Zemi, prečo nie na Marse. Inžinieri, podieľajúci sa na projekte SHIELD vysvetľujú, že ak sa im podarí tvrdé pristátie na červenej planéte, potom by to mohli skúsiť aj na telesách s hustejšou atmosférou.

Ako dopadli prvé testy?

Vedci z NASA sa koncept SHIELD rozhodli otestovať praktickým experimentom. Využili pritom približne 27 metrov vysokú vežu, ktorá dokáže vystreliť objekt smerom k Zemi rovnakou rýchlosťou, akou by sa pohyboval počas pristávania na Marse. Úlohou SHIELD-u bolo ochrániť citlivé elektronické súčiastky a vzorky počas pristávania.

„Náš test je v podstate vertikálnou verziou testu deformačných zón vozidla. Namiesto steny ale modul vrazil do Zeme,“ vysvetlil člen tímu JPL, Velibor Cormarkovic.

Test konceptu SHIELD prebehol 12. augusta a trval len dve sekundy. Odpaľovacie zariadenie vymrštilo SHIELD k zem rýchlosťou 177 km/h. Počas tohto testu však ochranný modul vrazil do oceľovej platne. Vedci chceli otestovať zariadenie pri náročnejších podmienkach, než akým bude na Marse čeliť.

Výsledky však inžinierov prekvapili. Elektronika a vzorky ostali po drsnom náraze ostali nepoškodené. Koncept SHIELD sa teda posúva ďalej. Ďalšou úlohou bude navrhnúť zvyšok pristávacieho modulu a zistiť, kam ďalej môžu tento sľubný koncept posunúť. SHIELD by sa mohol objaviť na pripravovanej misii Mars Sample Return, no zatiaľ nie je známe, kedy táto kozmická misia poletí. Momentálne sa hovorí o roku 2027. Je možné, že vesmírne agentúry NASA a ESA štart misie posunú ešte o jeden rok. V júli tohto roku však sľúbili, že informácie poskytnú už čoskoro.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info,sk, Richard Zliechovský, nasa.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

19:23 26.05.2023Veda

Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

21:43 19.05.2023Veda

Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

21:11 15.05.2023Veda

Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

10:28 15.05.2023Veda

​Slovenský operátor má veľký výpadok.