• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 27.9.2023Meniny má Cyprián
18°Bratislava

Takto dokáže mozog dospelého človeka obnoviť stratený zrak

  • 15:11 24.10.2022
  • Svet
Takto dokáže mozog dospelého človeka obnoviť stratený zrak

Dospelí so zrakovým postihnutím by mohli znovu vidieť.

Podávanie zlúčenín nazývaných syntetické retinoidy do sietnice pomohlo obnoviť mozgové siete spojené s videním a podnietilo rast neurónov hlodavcov s geneticky podmienenou slepotou. Zistenie, že mozog dospelých má potenciál čiastočne sa zotaviť z dedičnej slepoty, pochádza zo spolupráce medzi výskumníkmi z Kalifornskej univerzity, Irvine School of Biological Sciences a School of Medicine. Ich štúdia bola publikovaná v odbornom časopise Current Biology.

Tím skúmal liečbu Leberovej vrodenej amaurózy, známej ako LCA. Tento termín sa vzťahuje na skupinu dedičných ochorení sietnice, ktoré sa vyznačujú ťažkým poškodením zraku pri narodení. Tento stav, ktorý pramení z mutácií ktoréhokoľvek z viac ako dvoch tuctov génov, spôsobuje degeneráciu alebo dysfunkciu fotoreceptorov sietnice.

Podávanie chemických zlúčenín, ktoré sa zameriavajú na sietnicu, nazývané syntetické retinoidy, môže obnoviť značnú časť zraku u detí s LCA. Tím vedcov chcel zistiť, či liečba môže mať vplyv na dospelých, ktorí majú tento stav.

"Úprimne povedané, boli sme unesení tým, do akej miery liečba zachránila mozgové okruhy zapojené do videnia," povedal profesor neurobiológie Sunil Gandhi. „Zrak zahŕňa viac než len neporušené a fungujúce sietnice. Začína v oku, ktoré vysiela signály do celého mozgu. Sú to centrálne okruhy mozgu, kde skutočne vzniká vizuálne vnímanie."

Doteraz vedci verili, že mozog musí tieto signály prijímať v detstve, aby sa centrálne obvody mohli správne zapojiť. Pri práci s hlodavcami boli vedci prekvapení tým, čo našli. Ako uviedol Sunil Gandhi:

"Signalizácia centrálnej vizuálnej dráhy bola výrazne obnovená u dospelých, najmä obvody, ktoré sa zaoberajú informáciami pochádzajúcimi z oboch očí. Ihneď po liečbe signály prichádzajúce z opačného oka, ktoré je dominantnou dráhou myši, aktivovali dvakrát viac neurónov v mozgu.

Ešte úžasnejšie bolo, že signály prichádzajúce z tej istej očnej dráhy aktivovali po liečbe päťnásobne viac neurónov v mozgu a tento pôsobivý efekt bol dlhodobý. Obnova zrakovej funkcie na úrovni mozgu bola oveľa väčšia, ako sa očakávalo od zlepšení, ktoré sme videli na úrovni sietnice.

Skutočnosť, že táto liečba funguje tak dobre v centrálnej zrakovej dráhe v dospelosti, podporuje nový koncept, ktorý spočíva v tom, že existuje latentný potenciál zraku, ktorý len čaká na spustenie."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, cell.com, techexplorist.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Dôkaz o mimozemskom živote sme mali už pred 50 rokmi, tvrdí astronóm. Toto s ním NASA urobila

Dôkaz o mimozemskom živote sme mali už pred 50 rokmi, tvrdí astronóm. Toto s ním NASA urobila

20:33 30.08.2023Veda

Berlínsky astronóm tvrdí, že NASA v rámci programu Viking získala poznatky o živote na planéte Mars. Výskumníci ich však nechtiac znehodnotili.

Indický lunárny rover potvrdil prítomnosť síry a ďalších prvkov na Mesiaci

Indický lunárny rover potvrdil prítomnosť síry a ďalších prvkov na Mesiaci

11:25 30.08.2023Veda

Indický lunárny rover Pragján potvrdil prítomnosť síry na južnom póle Mesiaca.

Prosecco či Cabernet Sauvignon už si možno viac nedáte. Svet príde o tieto vína

Prosecco či Cabernet Sauvignon už si možno viac nedáte. Svet príde o tieto vína

20:17 17.07.2023Veda

Podľa odborníkov sú tieto druhy vína ohrozené.