• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 25.9.2023Meniny má Vladislav(a)
18°Bratislava

Tureckí novinári nechcú cenzúru. Proti tomuto zákonu protestujú

  • 17:02 04.10.2022
  • Ankara
Tureckí novinári nechcú cenzúru. Proti tomuto zákonu protestujú

Turecké novinárske organizácie v utorok kritizovali vládou podporovaný návrh zákona, podľa ktorého by za šírenie údajných dezinformácií v krajine hrozili tri roky väzenia.

Novinári uviedli, že návrh zákona ohrozuje slobodu slova.

Ako informovala agentúra AFP, pred budovou tureckého parlamentu sa v utorok za účasti novinárov a opozičných poslancov konal protest pri predmetnému návrhu zákona.

Organizátori na ňom prečítali spoločné vyhlásenie desiatich novinárskych združení, v ktorom upozorňujú: „Ak sa tento zákon bude uplatňovať v súčasnej podobe, sloboda tlače, prejavu a komunikácie v našej krajine sa dostane pod veľký tlak“.

AFP dodala, že novinári mali na protest proti zákonu na tvárach nasadené čierne ochranné rúška a rozvinuli transparenty s nápismi: „Tlač je slobodná“, „Nie zákonu o cenzúre“ a „slobodná tlač je základom demokracie“.

Turecko sa podľa AFP pravidelne zaraďuje medzi krajiny s najvyšším počtom väznených novinárov.

Tým, ktorí porušia nový zákon - ak bude prijatý -, bude hroziť nielen väzenie, ale aj odobratie novinárskeho preukazu, takže nebudú môcť plnohodnotne vykonávať svoje povolanie.

Návrh tohto kontroverzného zákona predložila vládna Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP). Ak by bol prijatý, správcovia sociálnych sietí a webov by napríklad museli úradom poskytovať údaje o používateľoch podozrivých zo „šírenia zavádzajúcich informácií“.

Takýto zákon sa v Turecku objavuje v čase, keď prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý sa dlhodobo snaží umlčať svojich kritikov, čakajú v júni budúceho roka najnáročnejšie voľby od jeho nástupu k moci pred takmer 20 rokmi. Vďaka astronomickej inflácii a menovej kríze klesla totiž popularita Erdoganovej AKP na historické minimum.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Meloniová upozornila Nemecko na pomáhanie migrantom na území Talianska

Meloniová upozornila Nemecko na pomáhanie migrantom na území Talianska

DNES - 21:18Zahraničné

Talianska premiérka vyjadrila znepokojenie s krokmi Nemecka v spojitosti s financovaním mimovládnych charitatívnych organizácií, ktoré pomáhajú nezákonným migrantom v Taliansku.

Morawiecki: Poľsko zavedie kontroly vozidiel na hraniciach so Slovenskom

Morawiecki: Poľsko zavedie kontroly vozidiel na hraniciach so Slovenskom

DNES - 18:35Zahraničné

Poľsko bude na hraničných priechodoch so Slovenskom kontrolovať prichádzajúce vozidlá. Oznámil to v pondelok poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Ruskí vojaci

Ruskí vojaci "vyleteli do vzduchu pri fotografovaní kamikadze dronu"

DNES - 18:25Zahraničné

Niekoľko príslušníkov ruského leteckého pluku a bezpečnostnej služby zahynulo pri skúmaní ukrajinského útočného dronu v ruskej Kurskej oblasti.

Orbán: Nič nás nenúti ratifikovať vstup Švédska do NATO

Orbán: Nič nás nenúti ratifikovať vstup Švédska do NATO

DNES - 17:52Zahraničné

Neexistujú žiadne naliehavé okolnosti, ktoré by teraz nútili Maďarsko ratifikovať vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie.

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR

DNES - 16:31Zahraničné

Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov.