• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 25.9.2023Meniny má Vladislav(a)
17°Bratislava

Kanada uvalila pre smrť Amíníovej na Irán nové sankcie

  • 7:41 04.10.2022
  • Ottawa
Kanada uvalila pre smrť Amíníovej na Irán nové sankcie

Kanada uvalila v pondelok na Irán nové sankcie za údajné porušovanie ľudských práv, zahŕňajúce aj prípad úmrtia 22-ročnej Kurdky Mahsy Amíníovej, ku ktorému došlo po jej zadržaní iránskou mravnostnou políciou. S odvolaním sa na vyjadrenie kanadskej vlády o tom informuje agentúra Reutres.

Tieto sankcie sú reakciou na hrubé porušovanie ľudských práv, ku ktorým dochádza v Iráne, vrátane tamojšieho systematického prenasledovania žien, a obzvlášť neslýchaných činov takzvanej 'mravnostnej polície', ktoré viedli k smrti Mahsy Amíníovej vo väzbe,“ uviedla kanadská vláda.

Na zoznam sankcií voči Iránu pribudlo podľa kanadskej vlády 25 ľudí a deväť inštitúcií. Medzi nimi sú predstavitelia iránskych revolučných gárd, ďalej iránske ministerstvo pre bezpečnosť a tajné služby aj šéf tohto rezortu Esmaíl Chátib, taktiež sa tam ocitla iránska štátna televízia Press TV a iránska mravnostná polícia, ktorá dohliada na dodržiavanie prísnych pravidiel obliekania.

Kanada tlieska odvahe a činom Iráncov a bude pri nich stáť v boji o ich práva a dôstojnosť,“ povedala kanadská ministerka zahraničných vecí Melanie Jolyová na margo pouličných protestov, ktoré v Iráne vypukli po smrti Amíníovej.

Amíníovú zatkla 13. septembra mravnostná polícia za údajné porušenie pravidiel obliekania. Vo väzbe Amíníová náhle omdlela a po troch dňoch v kóme ju vyhlásili za mŕtvu.

Iránske úrady tvrdia, že mladá žena zomrela prirodzenou smrťou. Podľa aktivistov aj jej príbuzných ju však policajti vo väzbe bili do hlavy obuškom a hlavu jej udreli o kapotu vozidla.

Jej smrť vyvolala rozsiahle protesty v Iráne aj inde vo svete. Protesty prebiehajú v Iráne už tretí týždeň, pričom prerástli do najväčšieho prejavu opozície voči tamojšiemu režimu v ostatných rokoch. Pri zásahoch iránskych bezpečnostných síl voči demonštrantov prišlo o život už najmenej 92 ľudí.

Kanada ešte pred ohlásením najnovších pondelňajších postihov sankcionovala celkovo 41 Iráncov a 161 iránskych inštitúcií. V roku 2012 pritom zároveň Irán označila za „podporovateľa terorizmu“.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
USA ponúkli Poľsku pôžičku dve miliardy dolárov na modernizáciu armády

USA ponúkli Poľsku pôžičku dve miliardy dolárov na modernizáciu armády

DNES - 21:30Zahraničné

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena v pondelok uviedla, že Poľsku ponúkla pôžičku dve miliardy dolárov na podporu modernizácie armády.

Meloniová upozornila Nemecko na pomáhanie migrantom na území Talianska

Meloniová upozornila Nemecko na pomáhanie migrantom na území Talianska

DNES - 21:18Zahraničné

Talianska premiérka vyjadrila znepokojenie s krokmi Nemecka v spojitosti s financovaním mimovládnych charitatívnych organizácií, ktoré pomáhajú nezákonným migrantom v Taliansku.

Morawiecki: Poľsko zavedie kontroly vozidiel na hraniciach so Slovenskom

Morawiecki: Poľsko zavedie kontroly vozidiel na hraniciach so Slovenskom

DNES - 18:35Zahraničné

Poľsko bude na hraničných priechodoch so Slovenskom kontrolovať prichádzajúce vozidlá. Oznámil to v pondelok poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Ruskí vojaci

Ruskí vojaci "vyleteli do vzduchu pri fotografovaní kamikadze dronu"

DNES - 18:25Zahraničné

Niekoľko príslušníkov ruského leteckého pluku a bezpečnostnej služby zahynulo pri skúmaní ukrajinského útočného dronu v ruskej Kurskej oblasti.

Orbán: Nič nás nenúti ratifikovať vstup Švédska do NATO

Orbán: Nič nás nenúti ratifikovať vstup Švédska do NATO

DNES - 17:52Zahraničné

Neexistujú žiadne naliehavé okolnosti, ktoré by teraz nútili Maďarsko ratifikovať vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie.