• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.11.2022Meniny má Henrieta
Bratislava

V Brazílii sa konajú prezidentské voľby. Bolsonarov protivník chce "vrátiť krajinu do normálu"

  • 16:13 02.10.2022
  • Rio de Janeiro
V Brazílii sa konajú prezidentské voľby. Bolsonarov protivník chce

Ako informovala agentúra AFP, volebné miestnosti sa otvorili o 08.00 h miestneho času (13.00 h SELČ) a hlasovať sa bude osem hodín.

Zhruba 156 miliónov voličov v Brazílii rozhoduje v nedeľu vo voľbách o prezidentovi krajiny a volí aj všetkých 513 členov poslaneckej snemovne, tretinu Senátu a guvernérov a zákonodarcov vo všetkých 27 federálnych štátoch.

Najviac pozornosti pútajú prezidentské voľby, ktorých hlavnými aktérmi sú ľavicový kandidát, exprezident Luiz Inácio Lula da Silva a krajne pravicový súčasný prezident Jair Bolsonaro.

Podľa posledných prieskumov verejnej mienky zverejnených v sobotu večer Lula, ktorý bol prezidentom Brazílie v rokoch 2003-10, by mal získať okolo 50 percent hlasov, zatiaľ čo Bolsonara chce podporiť 36 percent opýtaných.

Ak sa tento trend potvrdí vo voľbách, Lula má na dosah výsledok potrebný pre víťazstvo už v ich prvom kole: musí však na to získať polovicu platných hlasov plus jeden hlas.

Svoj hlas vo voľbách už odovzdali obaja hlavní kandidáti prezidentských volieb, informovala agentúra AFP.

Bolsonaro pritom uviedol, že „transparentné voľby sa musia rešpektovať.“ Nevyjadril sa však, či bude rešpektovať výsledok hlasovania, ak prehrá.

Povedal, že je presvedčený o svojom víťazstve napriek tomu, že prieskumy ukazujú dvojciferný náskok jeho protikandidáta.

Lula po tom, ako odvolil, pred novinármi povedal, že sa uchádza o post prezidenta, „aby sa krajina vrátila do normálu“ po štyroch rokoch vládnutia krajne pravicového prezidenta Bolsonara.

Voľbám predchádzala veľmi agresívna volebná kampaň, v ktorej sa súperi navzájom vykresľovali ako hrozba pre brazílsku demokraciu.

Britská stanica BBC pripomenula, že víťaz volieb dostane krajinu vo veľmi ťaživej ekonomickej situácii: stimulačné výdavky počas pandémie a hospodárske otrasy po ruskej invázii na Ukrajinu totiž v Brazílii zvýšili infláciu i spotrebiteľské ceny.

Podľa mnohých pozorovateľov však budú prezidentské voľby predovšetkým akýmsi referendom o brazílskej demokracii, pričom pripomínajú konfrontáciu medzi Joeom Bidenom a Donaldom Trumpom vo voľbách v USA spred takmer dvoch rokov.

Pokiaľ ide o výsledky volieb, Bolsonaro už dávnejšie vyhlásil, že je pripravený akceptovať akékoľvek výsledky volieb, ale len v prípade, že ich bude možné považovať za spravodlivé.

Práve tieto Bolsonarove vyhrážky vyvolali obavy, že po voľbách dôjde k brazílskej verzii nepokojov, aké vypukli 6. januára 2021 v americkom Kapitole po tom, ako Trump odmietol akceptovať svoju volebnú prehru.

Minister verejnej bezpečnosti Anderson Torres sa snažil bagatelizovať tieto obavy, keď uviedol, že pred voľbami bolo do ulíc nasadených viac ako 500.000 príslušníkov bezpečnostných síl. „Máme voľby, nie vojnu,“ povedal.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pred Kaczyňského domom sa konal protest proti porušovaniu práv žien

Pred Kaczyňského domom sa konal protest proti porušovaniu práv žien

DNES - 21:47Zahraničné

Pred domom lídra poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczyňského sa v pondelok zišli demonštranti.

Zacharovovú pohoršili pápežove slová o krutosti Čečencov a Buriatov na Ukrajine

Zacharovovú pohoršili pápežove slová o krutosti Čečencov a Buriatov na Ukrajine

DNES - 21:42Zahraničné

Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí sa pápež dopustil "prekrúcania pravdy".

Napriek snahám Austrálie je Veľká koralová bariéra stále v ohrození

Napriek snahám Austrálie je Veľká koralová bariéra stále v ohrození

DNES - 21:39Zahraničné

Veľkej koralovej bariére v Austrálii naďalej hrozí zaradenie na zoznam lokalít svetového dedičstva v ohrození.

Morawiecki: Poľsko zváži prijatie nemeckých patriotov, ak nemôžu ísť na Ukrajinu

Morawiecki: Poľsko zváži prijatie nemeckých patriotov, ak nemôžu ísť na Ukrajinu

DNES - 20:59Zahraničné

Poľsko zváži, že by prijalo od Nemecka zariadenia protivzdušnej obrany Patriot po tom, čo Berlín vyhlásil, že na Ukrajinu ich nepošle z dôvodu obmedzení v rámci NATO.

Ukrajina popiera tvrdenia Ruska o obkľúčení Bachmutu, pre Rusov ide o dôležitý cieľ

Ukrajina popiera tvrdenia Ruska o obkľúčení Bachmutu, pre Rusov ide o dôležitý cieľ

DNES - 20:49Zahraničné

V okolí východoukrajinského mesta Bachmut pokračovali v pondelok ťažké boje. Potvrdili to ruské i ukrajinské zdroje.