• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 31.1.2023Meniny má Emil
Bratislava

V Brazílii sa konajú prezidentské voľby. Bolsonarov protivník chce "vrátiť krajinu do normálu"

  • 16:13 02.10.2022
  • Rio de Janeiro
V Brazílii sa konajú prezidentské voľby. Bolsonarov protivník chce

Ako informovala agentúra AFP, volebné miestnosti sa otvorili o 08.00 h miestneho času (13.00 h SELČ) a hlasovať sa bude osem hodín.

Zhruba 156 miliónov voličov v Brazílii rozhoduje v nedeľu vo voľbách o prezidentovi krajiny a volí aj všetkých 513 členov poslaneckej snemovne, tretinu Senátu a guvernérov a zákonodarcov vo všetkých 27 federálnych štátoch.

Najviac pozornosti pútajú prezidentské voľby, ktorých hlavnými aktérmi sú ľavicový kandidát, exprezident Luiz Inácio Lula da Silva a krajne pravicový súčasný prezident Jair Bolsonaro.

Podľa posledných prieskumov verejnej mienky zverejnených v sobotu večer Lula, ktorý bol prezidentom Brazílie v rokoch 2003-10, by mal získať okolo 50 percent hlasov, zatiaľ čo Bolsonara chce podporiť 36 percent opýtaných.

Ak sa tento trend potvrdí vo voľbách, Lula má na dosah výsledok potrebný pre víťazstvo už v ich prvom kole: musí však na to získať polovicu platných hlasov plus jeden hlas.

Svoj hlas vo voľbách už odovzdali obaja hlavní kandidáti prezidentských volieb, informovala agentúra AFP.

Bolsonaro pritom uviedol, že „transparentné voľby sa musia rešpektovať.“ Nevyjadril sa však, či bude rešpektovať výsledok hlasovania, ak prehrá.

Povedal, že je presvedčený o svojom víťazstve napriek tomu, že prieskumy ukazujú dvojciferný náskok jeho protikandidáta.

Lula po tom, ako odvolil, pred novinármi povedal, že sa uchádza o post prezidenta, „aby sa krajina vrátila do normálu“ po štyroch rokoch vládnutia krajne pravicového prezidenta Bolsonara.

Voľbám predchádzala veľmi agresívna volebná kampaň, v ktorej sa súperi navzájom vykresľovali ako hrozba pre brazílsku demokraciu.

Britská stanica BBC pripomenula, že víťaz volieb dostane krajinu vo veľmi ťaživej ekonomickej situácii: stimulačné výdavky počas pandémie a hospodárske otrasy po ruskej invázii na Ukrajinu totiž v Brazílii zvýšili infláciu i spotrebiteľské ceny.

Podľa mnohých pozorovateľov však budú prezidentské voľby predovšetkým akýmsi referendom o brazílskej demokracii, pričom pripomínajú konfrontáciu medzi Joeom Bidenom a Donaldom Trumpom vo voľbách v USA spred takmer dvoch rokov.

Pokiaľ ide o výsledky volieb, Bolsonaro už dávnejšie vyhlásil, že je pripravený akceptovať akékoľvek výsledky volieb, ale len v prípade, že ich bude možné považovať za spravodlivé.

Práve tieto Bolsonarove vyhrážky vyvolali obavy, že po voľbách dôjde k brazílskej verzii nepokojov, aké vypukli 6. januára 2021 v americkom Kapitole po tom, ako Trump odmietol akceptovať svoju volebnú prehru.

Minister verejnej bezpečnosti Anderson Torres sa snažil bagatelizovať tieto obavy, keď uviedol, že pred voľbami bolo do ulíc nasadených viac ako 500.000 príslušníkov bezpečnostných síl. „Máme voľby, nie vojnu,“ povedal.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zelenskyj: Rusko začalo svoju veľkú odplatu za odpor Ukrajiny

Zelenskyj: Rusko začalo svoju veľkú odplatu za odpor Ukrajiny

VČERA - 21:44Zahraničné

Rusko začalo svoju "veľkú odplatu" za odpor Ukrajiny voči ruskej invázii, uviedol v pondelok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Blinken zagratuloval Pavlovi k víťazstvu v prezidentských voľbách

Blinken zagratuloval Pavlovi k víťazstvu v prezidentských voľbách

VČERA - 21:26Zahraničné

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok zablahoželal nadchádzajúcemu českému prezidentovi Petrovi Pavlovi k víťazstvu v prezidentských voľbách.

Pred sídlom Európskej komisie útočili nožom, polícii je útočník známy

Pred sídlom Európskej komisie útočili nožom, polícii je útočník známy

VČERA - 21:19Zahraničné

Jeden človek je v kritickom stave a ďalší dvaja sú zranení po útoku nožom, ku ktorému došlo v pondelok večer na stanici metra v belgickej metropole Brusel.

Jermak tvrdí, že Poľsko je naklonené možnému dodaniu stíhačiek F-16 na Ukrajinu

Jermak tvrdí, že Poľsko je naklonené možnému dodaniu stíhačiek F-16 na Ukrajinu

VČERA - 21:07Zahraničné

Poľsko vysiela pozitívne signály ohľadom možnej dodávky stíhačiek typu F-16 na Ukrajinu, uviedol v pondelok vedúci ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak.

Kanadský kardinál obvinený zo zneužívania odstúpil z funkcie vo Vatikáne. Dôvodom je vysoký vek

Kanadský kardinál obvinený zo zneužívania odstúpil z funkcie vo Vatikáne. Dôvodom je vysoký vek

VČERA - 21:03Zahraničné

Kanadský kardinál Marc Ouellet, ktorý bol viackrát obvinený zo sexuálneho zneužívania, odstúpil z funkcie prefekta Kongregácie pre biskupov. Oznámil to v pondelok Vatikán.