• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 31.1.2023Meniny má Emil
Bratislava

​Príčina úmrtia: staroba. Čo táto diagnóza vlastne znamená?

  • 19:21 02.10.2022
  • Londýn
​Príčina úmrtia: staroba. Čo táto diagnóza vlastne znamená?

Britská kráľovná Alžbeta II. umrela v úctyhodnom veku 96 rokov. Po tom, ako zverejnili oficiálny úmrtný list, sa ľudia pýtajú, čo si vlastne predstaviť pod príčinou úmrtia, ktorá sa týka veľkého množstva ľudí.

Príčinou smrti britskej kráľovnej Alžbety II., ktorá zomrela 8. septembra 2022 vo veku 96 rokov, bola staroba. Potvrdili to škótske matričné úrady, ktoré tiež zverejnili časť z jej úmrtného listu.

Foto: TASR/AP/National Records of Scotland

Hoci smrť vplyvnej panovníčky zasiahla tisíce ľudí po celom svete, málokto by s rukou na srdci mohol povedať, že takúto udalosť nečakal. V kráľovninom veku si totiž staroba pýta svoju daň a opotrebované telo už nezvláda plniť všetky funkcie tak ako kedysi. Je preto bežné, že ľudia po osemdesiatke umierajú „na starobu“.

Medicína sa na starobu ako príčinu úmrtia pozerá inak ako bežná populácia. Kým väčšine z nás napadne, že hlavnou príčinou úmrtia „na starobu“ boli pravdepodobne ochorenia súvisiace s vekom, ako je náhly zápal pľúc alebo infarkt, lekári len neradi operujú s takýmto termínom v oficiálnej praxi a na úmrtnom liste sa vyskytuje zriedka.

Starnutie ako také nemôže človeka usmrtiť. V lekárskom žargóne by sme však mohli nájsť pojem „geriatrické zlyhávanie životných funkcií“, ktorý opisuje stav, keď starší pacient chudne, stráca chuť do jedla, neprijíma dostatok výživy a prestáva byť aktívny. Inak povedané, pomaly zomiera.

Zdravotník môže označiť starnutie ako príčinu úmrtia v niekoľkých prípadoch. Obvykle sa k tomu pristupuje vtedy, keď sa člen rodiny niekoľko rokov staral o starčeka alebo starenku, pričom pozoroval postupné oslabovanie jeho alebo jej celkového zdravia a životných funkcií.

Staroba sa môže považovať za príčinu úmrtia aj v prípadoch, keď u starého človeka nebolo zistené závažné ochorenie alebo diagnóza, ktoré by prispeli k úmrtiu. Samozrejmosťou je aj absencia vonkajších faktorov, ktoré ho mohli usmrtiť, ako je napríklad autonehoda.

V prípade nejasností o príčine úmrtia vás zdravotník, súdny lekár, zamestnanec pohrebnej služby alebo inak zainteresovaná zodpovedná osoba môže vyzvať, aby ste predložili zdravotnú dokumentáciu zosnulého.

Lekári tiež upozorňujú, že pozostalí nemusia prijať starobu ako príčinu úmrtia, a môžu požadovať vyšetrenie okolností. Obhliadajúci lekár alebo iný kompetentný zdravotník by takisto okrem staroby mal v úmrtnom liste spomenúť všetky zdravotné alebo medicínske faktory, ktoré mohli prispieť k úmrtiu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, ladbible.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako vyčistiť klávesnicu? Takto sa zbavíte všetkých nečistôt

Ako vyčistiť klávesnicu? Takto sa zbavíte všetkých nečistôt

VČERA - 22:39Zaujímavosti

V závislosti od toho, ako často používate počítač, môže sa klávesnica stať najznečistenejšou vecou v domácnosti.

Video: Inteligentný kocúr sa naučil šikovný trik. Takto sa ohlasuje majiteľke

Video: Inteligentný kocúr sa naučil šikovný trik. Takto sa ohlasuje majiteľke

21:31 29.01.2023Zaujímavosti

Domáce zvieratá mnoho vecí odpozorujú od svojich majiteľov a potom ich využívajú aj v praxi. Tak ako tento šikovný kocúr.

Prečo spia psy s otvorenými očami? Takto odhalíte, či má záchvat alebo sníva

Prečo spia psy s otvorenými očami? Takto odhalíte, či má záchvat alebo sníva

19:51 29.01.2023Zaujímavosti

Spáva váš pes s otvorenými očami? Môže ísť o bežné správanie, ale aj zdravotný problém.

Akou vodou polievate kvety? Pozor, aby ste ich neotrávili

Akou vodou polievate kvety? Pozor, aby ste ich neotrávili

19:26 29.01.2023Zaujímavosti

Bez vody by izbové rastliny neboli schopné rásť. Avšak je dôležité aj to, akou vodou ich polievate. Môžete ich aj otráviť.

Tarageľ: Šok bol, že ma hneď po skončení VŠMU prijali do Národného divadla

Tarageľ: Šok bol, že ma hneď po skončení VŠMU prijali do Národného divadla

10:18 29.01.2023Zaujímavosti

Je laureátom viacerých filmových a divadelných ocenení.