• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.11.2022Meniny má Henrieta
Bratislava

​Príčina úmrtia: staroba. Čo táto diagnóza vlastne znamená?

  • 19:21 02.10.2022
  • Londýn
​Príčina úmrtia: staroba. Čo táto diagnóza vlastne znamená?

Britská kráľovná Alžbeta II. umrela v úctyhodnom veku 96 rokov. Po tom, ako zverejnili oficiálny úmrtný list, sa ľudia pýtajú, čo si vlastne predstaviť pod príčinou úmrtia, ktorá sa týka veľkého množstva ľudí.

Príčinou smrti britskej kráľovnej Alžbety II., ktorá zomrela 8. septembra 2022 vo veku 96 rokov, bola staroba. Potvrdili to škótske matričné úrady, ktoré tiež zverejnili časť z jej úmrtného listu.

Foto: TASR/AP/National Records of Scotland

Hoci smrť vplyvnej panovníčky zasiahla tisíce ľudí po celom svete, málokto by s rukou na srdci mohol povedať, že takúto udalosť nečakal. V kráľovninom veku si totiž staroba pýta svoju daň a opotrebované telo už nezvláda plniť všetky funkcie tak ako kedysi. Je preto bežné, že ľudia po osemdesiatke umierajú „na starobu“.

Medicína sa na starobu ako príčinu úmrtia pozerá inak ako bežná populácia. Kým väčšine z nás napadne, že hlavnou príčinou úmrtia „na starobu“ boli pravdepodobne ochorenia súvisiace s vekom, ako je náhly zápal pľúc alebo infarkt, lekári len neradi operujú s takýmto termínom v oficiálnej praxi a na úmrtnom liste sa vyskytuje zriedka.

Starnutie ako také nemôže človeka usmrtiť. V lekárskom žargóne by sme však mohli nájsť pojem „geriatrické zlyhávanie životných funkcií“, ktorý opisuje stav, keď starší pacient chudne, stráca chuť do jedla, neprijíma dostatok výživy a prestáva byť aktívny. Inak povedané, pomaly zomiera.

Zdravotník môže označiť starnutie ako príčinu úmrtia v niekoľkých prípadoch. Obvykle sa k tomu pristupuje vtedy, keď sa člen rodiny niekoľko rokov staral o starčeka alebo starenku, pričom pozoroval postupné oslabovanie jeho alebo jej celkového zdravia a životných funkcií.

Staroba sa môže považovať za príčinu úmrtia aj v prípadoch, keď u starého človeka nebolo zistené závažné ochorenie alebo diagnóza, ktoré by prispeli k úmrtiu. Samozrejmosťou je aj absencia vonkajších faktorov, ktoré ho mohli usmrtiť, ako je napríklad autonehoda.

V prípade nejasností o príčine úmrtia vás zdravotník, súdny lekár, zamestnanec pohrebnej služby alebo inak zainteresovaná zodpovedná osoba môže vyzvať, aby ste predložili zdravotnú dokumentáciu zosnulého.

Lekári tiež upozorňujú, že pozostalí nemusia prijať starobu ako príčinu úmrtia, a môžu požadovať vyšetrenie okolností. Obhliadajúci lekár alebo iný kompetentný zdravotník by takisto okrem staroby mal v úmrtnom liste spomenúť všetky zdravotné alebo medicínske faktory, ktoré mohli prispieť k úmrtiu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, ladbible.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Video: Pohľad na fatálnu zrážku priamo spoza riadidiel: Na motorkára sa prevrátila dodávka

​Video: Pohľad na fatálnu zrážku priamo spoza riadidiel: Na motorkára sa prevrátila dodávka

DNES - 22:40Zaujímavosti

Bezbranný motorkár nemal čas na únik. Zrážke s prevráteným nákladiakom sa už nevyhol.

5 spôsobov, ako pomôcť zvieratám v záhrade prežiť zimu

5 spôsobov, ako pomôcť zvieratám v záhrade prežiť zimu

DNES - 21:42Zaujímavosti

​Objavte jednoduché spôsoby, ako môžete túto zimu pomôcť zvieratám vo svojej záhrade.

Video: Raketa premenila noc na deň, toto zachytili na Floride

Video: Raketa premenila noc na deň, toto zachytili na Floride

DNES - 20:16Zaujímavosti

Viacerí ľudia túto scénu zachytili na mobily.

Obec Košeca sa zapísala do Knihy slovenských rekordov

Obec Košeca sa zapísala do Knihy slovenských rekordov

DNES - 10:02Zaujímavosti

V Košeci vytvorili najväčší adventný veniec na Slovensku.

Chcete sa tešiť z vianočnej ruže čo najdlhšie? Takto prežije aj do ďalších Vianoc

Chcete sa tešiť z vianočnej ruže čo najdlhšie? Takto prežije aj do ďalších Vianoc

DNES - 9:59Zaujímavosti

​Vianočná ruža hrá počas sviatočných dní už roky hlavnú úlohu medzi izbovými rastlinami. Ako sa o ňu správne starať, aby udržiavala vianočnú atmosféru čo najdlhšie, prípadne zvládla aj ďalšie ročné obdobia?