• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 31.1.2023Meniny má Emil
Bratislava

Hirman: Slovensko v Bruseli neprehralo, na zastropovaní cien plynu sa pracuje

  • 11:33 02.10.2022
  • Bratislava
Hirman: Slovensko v Bruseli neprehralo, na zastropovaní cien plynu sa pracuje

Slovensko na piatkovom (30.9.) rokovaní ministrov EÚ zodpovedných za energetiku v Bruseli neprehralo. V reakcii na následné kritické hodnotenia to v nedeľu uviedol minister hospodárstva Karel Hirman.

Návrh riešení z dielne Európskej komisie (EK), ktorý bol pre Slovensko, ale aj ďalšie krajiny nevýhodný, bol podľa neho schválený skôr formálne. Práce sa však teraz sústreďujú na nájdenie spôsobu, ako v EÚ zastropovať ceny plynu. Tento návrh ešte v priebehu týždňa otvoreným listom prezentovalo 15 krajín EÚ vrátane Slovenska a komisia na tom momentálne „urýchlene“ pracuje, zdôraznil Hirman.

Pôvodný návrh EK, ktorý sme ostro kritizovali, o ktorom sme všetci hovorili, že je pre Slovensko nevýhodný, tento návrh bol formálne schválený. V tomto návrhu boli urobené úpravy, ktoré nám dali určité zlepšenie, napríklad možnosť bilaterálnych rokovaní s krajinami, kde sa daň z nadmerných ziskov z našej energie bude vyberať, napríklad v Nemecku. Zostala tam možnosť zdanenia nadmerných ziskov, napríklad z rafinérií, čo je pre nás veľmi dôležité,“ priblížil minister. Riešenie však zostalo pre Slovensko nevýhodné a Hirman hlasoval proti nemu.

Šéf rezortu hospodárstva zároveň vyzdvihol druhý bod rokovania, ktorý bol do programu rady ministrov doplnený práve na základe listu 15 členských krajín vrátane Slovenska. Ten podľa neho môže priniesť reálne, funkčné riešenie pre občanov aj firmy v celej EÚ a diskusia o ňom bola oveľa zaujímavejšia.

Jeho základný bod je v zastropovaní cien zemného plynu, ktorý sa dováža na územie EÚ cez sústavu plynovodov, ale aj v novej cenotvorbe pre import skvapalneného zemného plynu (LNG). Preto hovorím, že sme v Bruseli neprehrali. Tento bod vôbec nebol pôvodne na programe,“ zdôraznil minister.

Tento návrh sa stal podľa neho teraz pre EÚ prioritou. „Európskej komisii bola daná zásadná úloha, aby urýchlene, to znamená, že aj v týchto hodinách sa v Bruseli na tomto návrhu pracuje, pripravila návrh, ktorý by sa dal sfinalizovať do konkrétnych opatrení, ktoré budú spoločne akceptované na úrovni celej EÚ,“ doplnil Hirman. Známy by mal byť do najbližšieho rokovania ministrov energetiky, ktoré má byť približne o dva týždne v Prahe.

LIVE: Minister Karel Hirman informuje o záveroch mimoriadneho rokovania komisie pre dopravu, telekomunikácie a energetiku, ktoré sa konalo v piatok v Bruseli.

Uverejnil používateľ Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky Nedeľa 2. októbra 2022
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Video: facebook.com/mhsr.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Škoda Auto pre nedostatok čipov opäť obmedzuje výrobu

Škoda Auto pre nedostatok čipov opäť obmedzuje výrobu

VČERA - 19:18Ekonomické

Škoda Auto opäť obmedzuje výrobu. Dôvodom je nedostatok čipov.

Najviac záujemcov o nájomné byty je vo veku od 25 do 35 rokov

Najviac záujemcov o nájomné byty je vo veku od 25 do 35 rokov

VČERA - 18:38Ekonomické

Záujem o štátom podporované nájomné bývanie neustále stúpa. Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania za posledných desať dní eviduje takmer 14.000 žiadostí.

Vláda by mala na Európsky dvor audítorov nominovať Martina Klusa, navrhuje ministerstvo financií

Vláda by mala na Európsky dvor audítorov nominovať Martina Klusa, navrhuje ministerstvo financií

VČERA - 16:19Ekonomické

Bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus by sa mal stať kandidátom SR na člena Európskeho dvora audítorov.

Ryanair spustil nábor zamestnancov na Ukrajine, očakáva návrat po vojne

Ryanair spustil nábor zamestnancov na Ukrajine, očakáva návrat po vojne

VČERA - 16:08Ekonomické

Írska letecká spoločnosť Ryanair, najväčší nízkonákladový dopravca v Európe, si najíma značný počet ukrajinských pilotov a palubného personálu, aby bol pripravený vrátiť sa do krajiny po skončení vojny s Ruskom.

Orbán: Azerbajdžan je kľúčom dodávok energií pre Európu

Orbán: Azerbajdžan je kľúčom dodávok energií pre Európu

VČERA - 14:25Ekonomické

Azerbajdžan je kľúčovou krajinou dodávok energií pre Európu, konštatoval na sociálnej sieti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý prijal vo svojom úrade azerbajdžanského prezidenta Ilhama Alijeva.