• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
13°Bratislava

Táto infekcia zvyšuje riziko Alzheimerovej choroby o 80 percent

  • 19:50 02.10.2022
  • Cleveland
Táto infekcia zvyšuje riziko Alzheimerovej choroby o 80 percent

Starší ľudia by mali byť na pozore.

Starší ľudia, ktorí boli infikovaní COVID-19, vykazujú podstatne vyššie riziko, že sa u nich do roka rozvinie Alzheimerova choroba. Podľa štúdie s viac ako 6 miliónmi pacientov vo veku 65 rokov a starších je riziko Alzheimerovej choroby u pacientov po covide väčšie až o 50 % až 80 %.

Vo výskume zverejnenom v časopise Journal of Alzheimer’s Disease výskumníci uvádzajú, že starší ľudia, ktorí sa nakazili COVID-19, boli náchylnejší na rozvoj Alzheimerovej choroby v nasledujúcom roku po diagnóze covidu. A najvyššie riziko bolo pozorované u žien vo veku 85 a viac rokov.

Zistenia ukázali, že riziko vzniku Alzheimerovej choroby u starších ľudí sa v priebehu jedného roka po infekcii COVID takmer zdvojnásobilo. Vedci tvrdia, že nie je jasné, či COVID-19 spúšťa nový vývoj Alzheimerovej choroby alebo urýchľuje jej vznik.

„Faktory, ktoré zohrávajú úlohu pri rozvoji Alzheimerovej choroby, nie sú dostatočne pochopené, ale dve časti, ktoré sa považujú za dôležité, sú predchádzajúce infekcie, najmä vírusové infekcie a zápal,“ povedala Pamela Davis z lekárskej fakulty Case Western Reserve University v Clevelande „Keďže infekcia SARS-CoV2 bola spojená s abnormalitami centrálneho nervového systému vrátane zápalu, chceli sme otestovať, či aj z krátkodobého hľadiska môže COVID viesť k zvýšeným diagnózam,“ povedala.

Výskumný tím analyzoval anonymné elektronické zdravotné záznamy 6,2 milióna dospelých vo veku 65 rokov a starších v Spojených štátoch, ktorí boli liečení od februára 2020 do mája 2021 a nemali žiadnu predchádzajúcu diagnózu Alzheimerovej choroby.

Potom rozdelili túto populáciu na dve skupiny: jednu zloženú z ľudí, ktorí sa nakazili COVID-19 počas tohto obdobia, a druhú s ľuďmi, ktorí nemali žiadne zdokumentované prípady COVID-19. Viac ako 400 000 ľudí bolo zaradených do študijnej skupiny COVID, zatiaľ čo 5,8 milióna bolo v neinfikovanej skupine.

„Ak sa tento nárast nových diagnóz Alzheimerovej choroby udrží, vlna pacientov s ochorením, ktoré sa momentálne nelieči, bude značná a mohla by ešte viac zaťažiť naše zdroje. Je dôležité pokračovať v monitorovaní vplyvu tejto choroby na budúce postihnutie,“ povedal Davis.

Tím vedcov plánuje pokračovať v štúdiu účinkov COVID-19 na Alzheimerovu chorobu a iné neurodegeneratívne poruchy – najmä ktoré subpopulácie môžu byť zraniteľnejšie – a potenciál opätovne použiť staršie schválené lieky na liečbu dlhodobých účinkov COVID.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, case.edu, content.iospress.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

19:23 26.05.2023Veda

Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

21:43 19.05.2023Veda

Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

21:11 15.05.2023Veda

Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

10:28 15.05.2023Veda

​Slovenský operátor má veľký výpadok.