• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.12.2022Meniny má Barbora, Barbara
Bratislava

Odborníci vyzývajú Slovákov, aby sa dali zaočkovať proti chrípke

  • 12:33 29.09.2022
  • Bratislava
Odborníci vyzývajú Slovákov, aby sa dali zaočkovať proti chrípke

Následkom protipandemických opatrení bola cirkulácia chrípky posledné dva roky veľmi nízka, vďaka čomu pravdepodobne poklesla aj imunita populácie.

Vo štvrtok na to upozornila Aliancia proti chrípke, ktorá spolu s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO) vyzvala Slovákov, aby sa dali proti chrípke zaočkovať.

Zem má dve hemisféry, a teda dve obdobia chrípkových epidémií. Preto napríklad austrálska sezóna, ktorá sa práve končí, indikuje, čo sa môže udiať v našich zemepisných šírkach,“ vysvetlila prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková.

Austrália podľa nej zažila najhoršiu chrípkovú sezónu za posledných päť rokov, pričom počet prípadov bol podľa oficiálnych údajov trikrát vyšší ako očakávaný. „Prípady chrípky vyvrcholili asi o dva mesiace skôr ako zvyčajne, čo poukazuje na skorý nápor chrípky v krajine,“ doplnila Krištúfková.

Aliancia proti chrípke vzhľadom na nízky výskyt chrípky v uplynulej sezóne a nedostatočnú zaočkovanosť ľudí predpokladá, že slovenská populácia bude k chrípkovým vírusom vnímavejšia. Zvýšený výskyt chrípky by podľa nej mohol vyústiť do silnej chrípkovej epidémie. „Čím viac ľudí absolvuje očkovanie, tým menej budú ohrození tí, ktorí sa očkovať nemôžu,“ poukázala viceprezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Elena Marušáková.

Očkovanie proti chrípke je podľa Aliancie najúčinnejšou prevenciou ochorenia. „Vakcínu proti chrípke je možné aplikovať súčasne s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 alebo inou neživou vakcínou, napríklad proti pneumokokom,“ poradili odborníci z Aliancie. Najideálnejšie je podľa nich očkovanie v jesenných mesiacoch.

Zároveň poukázali na očkovanie tehotných, ktoré je podľa nich v mnohých krajinách samozrejmosťou. „Hoci je očkovanie tehotných proti chrípke Svetovou zdravotníckou organizáciou odporúčané už od roku 2012 a v mnohých krajinách je samozrejmosťou, u nás sme zatiaľ na začiatku cesty,“ vyhlásil gynekológ Miroslav Kotek.

Na Slovensku sa môžu podľa neho tehotné ženy zaočkovať proti chrípke u všeobecného lekára aj gynekológa. Doplnil, že očkovanie je pre pacientku plne hradené. „Rovnako je veľmi dôležité, aby zdravotné poisťovne umožnili očkovať proti chrípke všetkým špecialistom akýchkoľvek pacientov a verejným prísľubom toto očkovanie aj hradili ako u všeobecných lekárov,“ zdôraznil Kotek.

Práve dlhodobá nízka dôvera v očkovanie, podceňovanie chrípky a odmietanie aktívnej prevencie viedli k sformovaniu projektu Aliancia proti chrípke. „Je dôležité počúvať hlas odborníkov a špecialistov, je potrebné sa pred chrípkou zodpovedne chrániť a pomôcť zvládnuť chrípkovú sezónu bez dodatočného tlaku na zdravotný systém,“ dodal Lengvarský.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hasiči zasahujú pri vážnej nehode, štyri osoby nejavia známky života

Hasiči zasahujú pri vážnej nehode, štyri osoby nejavia známky života

DNES - 18:35Domáce

Hasiči sa snažia vyslobodiť osoby z vozidiel.

Ministerstvo obrany pripravuje zriadenie vlastnej autoškoly

Ministerstvo obrany pripravuje zriadenie vlastnej autoškoly

DNES - 17:43Domáce

Ministerstvo obrany SR pripravuje zriadenie vlastnej autoškoly pre potreby Ozbrojených síl SR. Na priestory a vybavenie vrátane trenažéra i úpravu vozidiel vyčlenilo do konca roka približne 45.000 eur.

Vakcínou adaptovanou na omikron sa na Slovensku zaočkovalo vyše 43.900 osôb

Vakcínou adaptovanou na omikron sa na Slovensku zaočkovalo vyše 43.900 osôb

DNES - 16:57Domáce

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vakcínou upravenou na variant nového koronavírusu omikron do nedele podstúpilo 43.935 osôb.

Používatelia epodpisu so starším občianskym preukazom by mali požiadať o nový doklad čo najskôr

Používatelia epodpisu so starším občianskym preukazom by mali požiadať o nový doklad čo najskôr

DNES - 15:50Domáce

Aktívni používatelia elektronického podpisu s občianskym preukazom vydaným pred 20. júnom 2021 by mali požiadať o vydanie nového dokladu čo najskôr.

Slovenská akreditačná agentúra ruší vyše 40 percent študijných programov VŠ

Slovenská akreditačná agentúra ruší vyše 40 percent študijných programov VŠ

DNES - 15:47Domáce

Kroky sú súčasťou implementácie reformy z plánu obnovy, ktorá má zabezpečiť nový prístup k akreditáciám.